| |
Zagrożenie!
Potężne wichury uderzą w Europę. Orkan Ciaran przyniesie niszczący wiatr, burze, ulewy i powodzie. Żywioł wpłynie na pogodę w Polsce

Potężne wichury uderzą w Europę. Orkan Ciaran przyniesie niszczący wiatr, burze, ulewy i powodzie. Żywioł wpłynie na pogodę w Polsce

Do zachodniej Europy znad Atlantyku dotrze na początku listopada potężny orkan Ciaran niosący niszczące wichury, sztorm, burze, ulewy i powodzie. Wpłynie także na warunki pogodowe w Polsce. Jestem po najnowszej analizie prognoz układu barycznego i potwierdzam, że dojdzie do powstania i rozwinięcia głębokiego cyklonu tuż przed uderzeniem w ląd. Będziemy świadkami niezwykle intensywnej cyklogenezy. Najsilniejsze zjawiska tego typu nazywamy procesem bombogenezy.

Potężny orkan Ciaran uderzy w zachodnią Europę. Prognozowane ciśnienie w centrum w chwili uderzenia w ląd, 2 listopada 2023

Orkan Ciaran uderzy w Europę, będą niszczące wichury, burze, ulewy i powodzie, prognoza wiatru i ciśnienia 2 listopada 2023

Według najnowszych prognoz trajektorii głębokiego cyklonu, żywioł zagrozi szczególnie Francji, Krajom Beneluksu po wybrzeże Wysp Brytyjskich, ale również skutki silnego załamania pogody będą odczuwalne w Hiszpanii i Portugalii. Niezwykła duża aktywność Atlantyku połączona z silnym prądem strumieniowym doprowadzi do rozwoju głębokiego cyklonu, który w procesie bombogenezy bardzo szybko pogłębi się między 1-2 listopada tuż przed południowym wybrzeżem Wysp Brytyjskich i zachodniej Francji.

Najnowsza prognoza zasięgu wichury uderzającej w zachodnią Europę w nocy na 2 listopada 2023

Orkan Ciaran przyniesie niszczące wichury, ulewy, powodzie i burze w Europie, wpłynie na pogodę w Polsce

W prognozach nadal zachodzą zmiany dotyczące trajektorii cyklonu, jak również ostatecznej minimalnej wartości ciśnienia w jego centrum przed Europą. Względem poprzednich prognoz, centrum orkanu ma się znaleźć nieco bardziej na południe względem Wysp Brytyjskich, a ciśnienie minimalne w centrum spadnie do około 950 hPa. Aktualnie tak wylicza europejski model ECMWF. Proces cyklogenezy będzie dynamiczny, bo ciśnienie w ciągu doby z około 980 hPa nad otwartymi wodami Atlantyku spadnie o około 30 hPa, czyli spełni definicję bombogenezy o której mówimy, gdy ciśnienie spada w ciągu 24 godzin o co najmniej 24 hPa.

Prognozowany zasięg wichury uderzającej w zachodnią Europę w ciągu dnia, 2 listopada 2023

Orkan i cyklon Ciaran przyniesie niszczący wiatr, prognoza wichury 2 listopada 2023

W przypadku niezwykle silnych układów niżowych mogących nieść ogromne wichury, dodatkową nazwę cyklonu dla zachodniej Europy nadają brytyjscy meteorolodzy z Met Office i tak też stało się w tym przypadku. To będzie już drugi orkan oficjalnie nazwany w tym sezonie na obszarze Starego Kontynentu. Bardzo ciepły północny Atlantyk z temperaturą znacznie powyżej normy, jak również transportowane spore zasoby wilgoci do Europy wraz z utrzymywanie się silnego prądu strumieniowego będą sprzyjać dalszemu utrzymywaniu się dynamicznej pogody wpływającej na warunki atmosferyczne na znacznym obszarze kontynentu. Niezwykłe wrażenia robią prognozy porywów wiatru, które na otwartych wodach Atlantyku mogą osiągać maksymalnie do około 150-190 km/h. Spodziewany jest silny sztorm z ogromnymi falami uniemożliwiający bezpieczną żeglugę szczególnie w rejonie Kanału La Manche.

Prognoza zasięgu opadów związanych z orkanem Ciaran nad ranem 2 listopada 2023

Cyklon i orkan Ciaran przyniesie niszczące wichury w Europie, prognoza opadów 2 listopada 2023

Na lądzie wiatr będzie słabszy poza wysokimi górami, maksymalnie do około 80-140 km/h. Przejściu głębokiego cyklonu będą nie tylko towarzyszyć wichury, ale również ulewy i miejscami burze. Niebezpiecznie ma być szczególnie w rejonie frontu rozciągającego się od południowych Wysp Brytyjskich przez Francję po północną Portugalię i Hiszpanie. Niewykluczone są na froncie zjawiska szkwałowe.

Prognoza zasięgu opadów w Europie w rejonie oddziaływania wypełniającego się cyklonu Ciaran, 3 listopada 2023

Orkan Ciaran wpłynie na pogodę w Polsce, prognoza opadów 3 listopada 2023

Co ciekawe, omawiany cyklon wpłynie na warunki pogodowe w Polsce. Zaciągnie do środkowej Europy łagodne masy powietrza, dlatego między 2-3 listopada zanotujemy w wielu regionach nawet 14-18 st. C., ponadto wywoła wiatr fenowy i halny w górach i rejonach podgórskich o sile wichury, schodzący na północ w doliny. Spodziewamy się także dotarcia do zachodniej i północnej Polski pozostałości jego frontu z rozwijającym się płytkim niżem 3 listopada. W ciągu kolejnej doby front z opadami przesunie się na wschód i północny wschód kraju.

Prognozowana suma opadów w Europie do 3 listopada 2023

Ulewy, wichury, burze i powodzie przyniesie cyklon Ciaran, prognoza sumy opadów do 3 listopada 2023

Głębokie i obszerne pole niżowe przez które przemieści się omawiany orkan przyniesie duże sumy opadów, również ze względu na rozwijanie się niżów wtórnych. W najbliższych dniach miejscami ponownie może dojść do zalań, podtopień i powodzi. W rejonie Alp spodziewamy się także śnieżyc. Warunki pogodowe będą najbardziej niebezpieczne między Portugalią, częściowo Francją, Beneluksem po rejon Irlandii i Wielkiej Brytanii. Duże sumy opadów są również prognozowane między rejon Włoch, Alp i zachodnich Bałkanów, w tym Chorwacji. Na drugim biegunie dużych sum opadów będzie także Skandynawia, z tym, że w tym regionie spora część z nich będzie mieć również postać śniegu.

Źródło: DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!