| |
Zagrożenie!
Ogromna susza na południu. Wysychają jeziora i rzeki oraz płoną pola z pszenicą. Mieszkańcy w szoku

Ogromna susza na południu. Wysychają jeziora i rzeki oraz płoną pola z pszenicą. Mieszkańcy w szoku

Potężna susza hydrologiczna obejmuje nie tylko Polskę, ale także inne europejskie kraje. Fatalna sytuacja panuje m.in. na Węgrzech. Utrzymujący się od wielu tygodni niedobór opadów połączony z wysokimi temperaturami i dużym nasłonecznieniem spowodował zupełne wyschnięcie jeziora Vekeri w okolicach Debreczyna. To już druga taka sytuacja w historii od czasu utworzenia tego jeziora na rzece w 1974 roku. Prognozy i hydrolodzy wskazują, że w najbliższych tygodniach jest niewielka szansa na ponowne zapełnienie się wodą tego 18 hektarowego jeziora, bo rzeka, która dostarcza wodę do jeziora również wyschła. Z powodu suszy wybuchają również pożary, w tym pól z plonami pszenicy w Rumunii.

Susza na Węgrzech. Wyschło jezioro Vekeri, lipiec 2022. Foto: FB Kecskei Kronika

Olbrzymia susza na Węgrzech, wyschło jezioro Vekeri, lipiec 2022

Jezioro Vekeri jest popularnym miejscem odpoczynku dla mieszkańców Debreczyna oddalonego o 13 km. Jest to drugie co do wielkości węgierskie miasto. Jeszcze kilka dni temu można było dostrzec niewielkie fragmenty z wodą, a po fali upałów jezioro zupełnie wyschło. Na zdjęciach jezioro wygląda przerażająco. Lśniąca, wielkopowierzchniowa tafla wody zniknęła.

Wyschnięte jezioro Vekeri na Węgrzech, 13 km od Debreczyna. Lipiec 2022

Poprzednia taka sytuacja miała miejsce w 2014 roku. Później jezioro zdołało się odbudować, ale w tym roku problem niedoboru opadów i suszy hydrologicznej powrócił.

Wyschnięte jezioro Vekeri na Węgrzech. Foto: FB Kecskei Kronika, lipiec 2022

Wyschło jezioro Vekeri na Węgrzech, zdjęcia i nagrania, lipiec 2022

Poniższe nagranie pozwala nam porównać stan jeziora do roku 2019, gdy woda była obecna po jego wypełnieniu, ale już wtedy było widać, że nie jest to stan wody, jak kilkadziesiąt lat wcześniej. Jezioro Vekeri bardziej przypominało większy staw.

Jezioro Vekeri mające wodę w 2019 roku

To już kolejny przykład w tym roku w Europie z widoczną potężną suszą hydrologiczną. Jeszcze gorsza sytuacja panuje we Włoszech, gdzie wysycha największa rzeka Pad. Z kolei wielotygodniowy deficyt opadów połączony z wysoką temperaturą sprzyja wybuchaniu pożarów na Półwyspie Apenińskim i Bałkańskim. Płoną nie tylko lasy, ale również pola, w tym plony pszenicy w Rumunii.

Susza w Rumunii. Pożary objęły pola z pszenicą w okręgu Temesz w pobliżu miasta Gataia, 5 lipca 2022

Pożar pól uprawnych w okręgu Konstanca w Rumunii, 5 lipca 2022

Czekamy zatem na niezwykle potrzebny deszcz, który poprawi sytuację hydrologiczną i zmniejszy ryzyko pożarów w Europie.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!