| |
Zagrożenie!
Gigantyczna susza na południu. Zanika rzeka mająca 650 km długości. To najgorsza sytuacja od 70 lat

Gigantyczna susza na południu. Zanika rzeka mająca 650 km długości. To najgorsza sytuacja od 70 lat

Olbrzymia susza utrzymuje się na południu Europy szczególnie w północnych Włoszech. Fatalna sytuacja ma miejsce, zwłaszcza w zlewni rzeki Pad ciągnącej się na 650 km. Tak źle nie było od co najmniej 70 lat - wyliczają włoscy hydrolodzy. Krótko mówiąc - największa i najdłuższa włoska rzeka Pad zanika. Swoje źródła ma u podnóża Alp Kotyjskich. Mniej śnieżne zimy niż zwykle, długie okresy bez istotnych opadów i utrzymująca się wysoka temperatura sprawiają, że rzeka ma wyjątkowo niski poziom wody, a miejscami wygląda na zupełnie wyschniętą.

Najdłuższa rzeka Włoch wysycha. Zamiast wody widoczne dno na rzece Pad, czerwiec 2022. Foto. FB Meteo news

Olbrzymia susza na południu Europy. Najdłuższa i największa rzeka Pad we Włoszech wysycha, czerwiec 2022. Zdjęcia

Sytuacja jest fatalna. Rzeka Pad w niektórych miejscach jest o prawie 4 metry poniżej poziomu hydrometrycznego. Rzeka coraz bardziej przypomina wielokilometrową plażę, niż największą rzekę Włoch.

Żegluga po rzece Pad we Włoszech jest niemożliwa

Susza dotknęła Włochy nie tylko w rejonie rzeki Pad, ale na całej północy kraju. Rolnicy załamują ręce i narzekają na brak wody do nawadniania. Szkody osiągnęły już 2 miliardy euro. Susza jest tak dotkliwa, że ​​minister polityki rolnej Stefano Patuanelli zapowiedział, że ogłoszenie stanu kryzysowego jest „nieuniknione”.

W Piemoncie niektóre gminy już teraz informują, że będzie racjonowanie wody dla mieszkańców. Fatalna sytuacja jest również w dorzeczu mniejszej rzeki Brenta. Na zdjęciu lotniczym z rejonu między Tezze i Friola widać, że wody praktycznie nie ma.

Wyschnięte koryto rzeki Brenta we Włoszech, czerwiec 2022. Foto: Stefano Maruzzo

Susza na północy Włoch, wyschnięta rzeka Pad i Brenta, czerwiec 2022

Włosi są oburzeni zaistniałą sytuacją. W mediach społecznościowych komentują i dzielą się swoimi spostrzeżeniami

- Chcieliśmy tego. Jesteśmy draniami i ignorantami, a przede wszystkim samolubni

- Jestem z północnych Włoch, czegoś takiego jeszcze nie widziałem

- Wygląda na to, że ziemia zaraz się zapali, nigdy nie czułem takiego upału na północy

- Są ludzie, którzy mają odwagę zaprzeczyć obecnej dramatycznej sytuacji klimatycznej, ludzie, którzy nigdy nie przeczytali badań ani książki, ale czują się znawcami na temat klimatu. Niestety klimat się wykoleił i czujemy to na własnej skórze

To tylko przykłady z tysięcy komentarzy. Jak sami widzicie, negowanie ocieplenia klimatu i postępujących zmian klimatycznych, prędzej, czy później odczuje każdy z nas.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!