| Szukaj |
Zagrożenie!

Gigantyczna susza na południu. Zanika rzeka mająca 650 km długości. To najgorsza sytuacja od 70 lat

Olbrzymia susza utrzymuje się na południu Europy szczególnie w północnych Włoszech. Fatalna sytuacja ma miejsce, zwłaszcza w zlewni rzeki Pad ciągnącej się na 650 km. Tak źle nie było od co najmniej 70 lat - wyliczają włoscy hydrolodzy. Krótko mówiąc - największa i najdłuższa włoska rzeka Pad zanika. Swoje źródła ma u podnóża Alp Kotyjskich. Mniej śnieżne zimy niż zwykle, długie okresy bez istotnych opadów i utrzymująca się wysoka temperatura sprawiają, że rzeka ma wyjątkowo niski poziom wody, a miejscami wygląda na zupełnie wyschniętą.

Najdłuższa rzeka Włoch wysycha. Zamiast wody widoczne dno na rzece Pad, czerwiec 2022. Foto. FB Meteo news

Olbrzymia susza na południu Europy. Najdłuższa i największa rzeka Pad we Włoszech wysycha, czerwiec 2022. Zdjęcia

Sytuacja jest fatalna. Rzeka Pad w niektórych miejscach jest o prawie 4 metry poniżej poziomu hydrometrycznego. Rzeka coraz bardziej przypomina wielokilometrową plażę, niż największą rzekę Włoch.

Żegluga po rzece Pad we Włoszech jest niemożliwa

Susza dotknęła Włochy nie tylko w rejonie rzeki Pad, ale na całej północy kraju. Rolnicy załamują ręce i narzekają na brak wody do nawadniania. Szkody osiągnęły już 2 miliardy euro. Susza jest tak dotkliwa, że ​​minister polityki rolnej Stefano Patuanelli zapowiedział, że ogłoszenie stanu kryzysowego jest „nieuniknione”.

Nagranie z rzeki Pad we Włoszech, 21 czerwca 2022

W Piemoncie niektóre gminy już teraz informują, że będzie racjonowanie wody dla mieszkańców. Fatalna sytuacja jest również w dorzeczu mniejszej rzeki Brenta. Na zdjęciu lotniczym z rejonu między Tezze i Friola widać, że wody praktycznie nie ma.

Wyschnięte koryto rzeki Brenta we Włoszech, czerwiec 2022. Foto: Stefano Maruzzo

Susza na północy Włoch, wyschnięta rzeka Pad i Brenta, czerwiec 2022

Włosi są oburzeni zaistniałą sytuacją. W mediach społecznościowych komentują i dzielą się swoimi spostrzeżeniami

- Chcieliśmy tego. Jesteśmy draniami i ignorantami, a przede wszystkim samolubni

- Jestem z północnych Włoch, czegoś takiego jeszcze nie widziałem

- Wygląda na to, że ziemia zaraz się zapali, nigdy nie czułem takiego upału na północy

- Są ludzie, którzy mają odwagę zaprzeczyć obecnej dramatycznej sytuacji klimatycznej, ludzie, którzy nigdy nie przeczytali badań ani książki, ale czują się znawcami na temat klimatu. Niestety klimat się wykoleił i czujemy to na własnej skórze

To tylko przykłady z tysięcy komentarzy. Jak sami widzicie, negowanie ocieplenia klimatu i postępujących zmian klimatycznych, prędzej, czy później odczuje każdy z nas.

DobraPogoda24.pl

Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!
Wyślij komentarz