| |
Zagrożenie!

Szkielet ryby na niebie – czyli Cirrus vertebratus

Na naszym profilu na FB wspominaliśmy, aby w sezonie urlopowym mieć pod ręką aparat fotograficzny, bo nigdy nie wiadomo kiedy pojawi się ciekawe zjawisko optyczno-meteorologiczne. W ostatnim czasie prezentowaliśmy Państwu m.in. zjawisko widmo Brockenu złapane w rejonie Kasprowego Wierchu, a dziś pora na ciekawą chmurę, która kształtem przypomina kręgosłup lub szkielet ryby.

Zdjęcie, którego autorem jest Dawid Szulc, zostało wykonane wczoraj 05.07 w Mielnie (woj. zachodniopomorskie) o godz. 19:58. Chmurę możemy sklasyfikować jako Cirrus vertebratus, aczkolwiek ze względu na zawieranie w jej pobliżu pewnych elementów gatunku fibratus, możemy ją również nazwać Cirrus vertebratus-fibratus.

Chmura Cirrus vertebratus

Vertebratus charakteryzuje się zawieraniem bardzo wyraźnych elementów pierzastych, przypominających swoim kształtem żeberka, kręgosłup, a przede wszystkim szkielet ryby. Ich obecność świadczy często o występowaniu osi prądu strumieniowego w górnej warstwie troposfery.

Położenie prądu strumieniowego, 6 lipca br.

Prąd strumieniowy - Jet Stream

Oprócz gatunku Vertebratus, na zdjęciu widzimy również strukturę Fibratus, mającą charakterystyczne cechy włókniste. Można je łatwo pomylić z gatunkiem Uncinus, ale w tym przypadku nie mają one na końcu wyraźnego haczyka. Chmury tego rodzaju występują na znacznych wysokościach, sięgających nawet 6-12 km.

Przypomnijmy, WMO klasyfikuje 10 podstawowych chmur. Cirrus, Cirrocumulus, Cirrostratus, Altocumulus, Altostratus, Nimbostratus, Stratocumulus, Stratus, Cumulus i Cumulonimbus. Chmury te są podzielone na 14 gatunków wyróżniających się kształtem i strukturą wewnętrzną. Dodatkowo w trzeciorzędowej klasyfikacji wyróżnia się 9 odmian ze względu na przejrzystość i układ chmur. Nie wszystkie gatunki chmur mają swoje odmiany. W sumie jest około 100 kombinacji do sfotografowania – powodzenia :)


Komentarze
Sebastian Furgał

piękne i ciekawe

07 lipiec 2017 - 21:17
Odpowiedz