| |
Zagrożenie!
Oderwie się płat arktycznego powietrza. Będzie mróz i śnieżyca. Powiew zimy pojawi się miesiąc wcześniej

Oderwie się płat arktycznego powietrza. Będzie mróz i śnieżyca. Powiew zimy pojawi się miesiąc wcześniej

W Polsce i Europie poza północną częścią kontynentu pogoda nadal w październiku jest dla nas łaskawa. Zimne powietrze z mrozem i śniegiem ogranicza się głównie do Skandynawii, Islandii i Rosji i to w najbliższych dniach się nie zmieni. W drugiej połowie października obszar opadów śniegu znad Skandynawii rozszerzy się również w kierunku Rosji. Ciekawie w tym czasie zrobi się także w Kanadzie, gdzie dojdzie do oderwania płatu arktycznego powietrza. Nurkujący niż ściągnie z północy na południe mróz i opady śniegu do środkowo południowej i południowo wschodniej Kanady. Chłodniej zrobi się również w środkowo północnej części USA. Pierwsza śnieżyca w tym sezonie wystąpi blisko miesiąc wcześniej niż zwykle, choć zdarzały się w historii również wcześniejsze wyjątki. 

Płat arktycznego powietrza nurkujący na południe Kanady, 16 października 2022

Oderwie się płat arktycznego powietrza, będzie mróz i śnieg w Kanadzie miesiąc wcześniej, październik 2022

Pogoda w tej części Kanady zamiast przypominać październik, nagle będzie bardziej wyglądać na listopad. W nowym tygodniu uderzenie zimy związane z rozlaniem się płatu arktycznego powietrza odczują szczególnie mieszkańcy prowincji Ontario. Temperatura spadnie co najmniej do -12/-5 st. C., a ponadto pojawią się opady śniegu i miejscami pierwsze śnieżyce.

Nurkujący niż zaciągnie chłodne powietrze z północy na południe. Płat arktycznego powietrza rozerwie dwa obszary wysokiej dodatniej anomalii temperatury. Prognozowana anomalia temperatury powietrza na wysokości 1,5 km w Ameryce Północnej, 16 października 2022

Nurkujący niż przyniesie mróz i śnieg w Kanadzie, pierwsze uderzenie zimy, 16 października 2022

Nad Kanadą w przyszłym tygodniu pojawi się ostry podział pogodowy między zachodem i środkową oraz południowo wschodnią częścią kraju. Kolumbia Brytyjska będzie nadal cieszyć się letnim ciepłem, a w tym czasie w środkowo południowej z odchyleniem na południowy wschód kraju spłynie arktyczne powietrze. Wystąpi mróz i miejscami zacznie padać pierwszy śnieg.

Prognozowana pokrywa śnieżna w omawianej części Kanady, zwłaszcza w Ontario, do 20 października 2022. Wartość podana w calach. 1 cal, to 2,54 cm

Płat arktycznego powietrza oderwie się i przyniesie powiew zimy, będzie mróz i śnieg w Kanadzie, październik 2022

Płat arktycznego powietrza dotrze do Ontario około poniedziałku 17 października i pozostanie nad tą częścią Kanady przez kilka dni. Niższe temperatury i pierwsze opady śniegu będą możliwe m.in. także w amerykańskim stanie Wisconsin. Ochłodzenie dotrze do Toronto, gdzie temperatura w dzień spadnie tylko do kilku st. C. Na znacznym obszarze Ontario, temperatura w przyszłym tygodniu będzie o co najmniej 5-8 st. C. poniżej normy klimatycznej.

Oderwany płat arktycznego powietrza wdzierający się z Kanady w głąb USA. Prognozowana temperatura powietrza na wysokości 1,5 km, 17 października 2022

Pierwszy śnieg i mróz w Kanadzie i USA, październik 2022

Chłodne powietrze spłynie również dalej na południe, szczególnie nad północe regiony USA. Ten oderwany płat arktycznego powietrza będzie odczuwalny także w głębi środkowej i południowej części USA. Temperatura, od stanu Wisconsin przez Iowa, Minnesota, Illinois, po częściowo nawet Teksas i Oklahomę będzie niższa o kilkanaście stopni C. względem normy klimatycznej dla tej pory roku, zwłaszcza w najbliższy poniedziałek 17.10.

Prognozowana anomalia temperatury w Kanadzie i USA, 17 października 2022

Uderzy mróz i śnieg w Kanadzie, prognoza anomalii temperatury 17 października 2022

Temperatury w omawianej części Kanady i na północy USA będą na tyle niskie, aby wszelkie opady mogły przybrać formę mokrego śniegu. Z kolei w Europie w kolejnych dniach do co najmniej 22 października powiew zimy ograniczy się głównie do Skandynawii, w tym Norwegii i Szwecji, a później również zimowe akcenty pojawią się miejscami w Finlandii i Rosji. Zimowe warunki miejscami występują również na Islandii i w rejonach górskich w różnych częściach Europy, w tym w Alpach. W Polsce czeka nas uderzenie babiego lata, a później znowu przymrozki. 

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!