| |
Zagrożenie!
Nadciąga bomba ciepła. Poczujemy uderzenie babiego lata w Polsce. Przymrozki jednak szybko wrócą

Nadciąga bomba ciepła. Poczujemy uderzenie babiego lata w Polsce. Przymrozki jednak szybko wrócą

Za nami ostatnia noc tej serii przymrozków, szczególnie we wschodniej Polsce. Rozpoczyna się stopniowa adwekcja ciepłej masy powietrza, dzięki temu poczujemy powrót babiego lata. Temperatury miejscami wzrosną do 20-24 st. C. być może lokalnie 25 st. C., zwłaszcza między 16-17 października. Niestety, eksplozja bomby ciepła będzie dość krótka, bo zostanie przerwana przez chłodne powietrze wdzierające się z północy i północnego wschodu i ponownie w przyszłym tygodniu wrócą przymrozki. Sprawdźmy, kiedy będzie najcieplej i znowu znacznie się ochłodzi.

Bomba ciepła eksploduje nad Polską. Prognozowana anomalia temperatury powietrza napływającego na wysokości 1,5 km, między 17/18 października 2022

Bomba ciepła dotrze do Polski, będzie babie lato, ale wrócą szybko przymrozki, prognoza temperatury 18 października 2022

Na powyższej mapie widzimy nie tylko zasięg ciepłej masy powietrza nad Europą, ale również rozkład ciśnienia. Zwróćmy uwagę na obszar niżowy z dwoma ośrodkami niżowymi przed zachodnią Europą nad Atlantyku. Ośrodki te kręcąc się odwrotnie do wskazówek zegara zaciągną w głąb Europy, w tym do Polski bardzo ciepłą masę powietrza. Będzie w nim również pył saharyjski, który dotrze co najmniej do południowych regionów naszego kraju.

Uderzenie babiego lata w Polsce. Prognozowana temperatura, 17 października 2022

Eksplozja ciepła w Polsce, będzie babie lato, prognoza temperatury 17 października 2022

W porze letniej przy tej sytuacji barycznej mielibyśmy upał w Polsce, a w październiku o tej porze roku zrobi się bardzo ciepło, bo temperatura na znacznym obszarze kraju wzrośnie do 19-23 st. C., lokalnie niewykluczone 24-25 st. C. Ciepło ma być, zwłaszcza 16-17 października ze szczególnym wskazaniem na poniedziałek 17.10. Dość ciepło będzie jeszcze we wtorek 18.10 w południowo wschodniej Polsce, bo temperatury będą oscylować w pobliżu 20 st. C., ale od północnego zachodu w ciągu kolejnej doby zacznie wkraczać ochłodzenie niesione przez front chłodny i obejmujące cały kraj. Po froncie pojawi się mobilny ośrodek wyżowy zaciągający chłodne powietrze z północy.

Prognoza temperatury powietrza na wysokości 1,5 km napływającego nad Lublin

Eksplozja ciepła i babie lato w Polsce, później powrót przymrozków, prognoza temperatury od 16, do 21 października 2022

Na powyższym wykresie wiązek prognostycznych dla przykładowego Lublina widzimy dwa wyraźne okresy pogodowe. Pierwszy dotyczy stopniowego napływania coraz cieplejszego powietrze ze szczytem między 17/18 października i później wdarcie się ochłodzenia ze szczytem spadku temperatur między około 20-22 października (+/- 1 dzień). Widzimy również, że to wyraźne ochłodzenie nie będzie trwałe, gdyż w trakcie ostatniej dekady miesiąca wrócimy do zmiennych temperatur, najczęściej w pobliżu normy, ale zacznie rosnąć również prawdopodobieństwo pojawienia się co jakiś czas opadów. 

Prognozowana anomalia temperatury na wysokości 1,5 km nad Europą, 20 października 2022

Poczujemy babie lato w Polsce, wrócą szybko przymrozki, prognoza temperatury 20 października 2022

Przedstawiony trend dotyczy w zasadzie całej Polski, przy czym ochłodzenie we wskazanym terminie, szczególnie nocą będzie najbardziej odczuwalne we wschodniej połowie kraju.

Wstępnie prognozowane przymrozki w Polsce, 21 października 2022

Przymrozki po babim lecie w Polsce, prognoza temperatury, 21 października 2022

Rozmieszczenie prognozowanych przymrozków w Polsce, jak również wskazany termin jest wstępny, gdyż ostatecznie będzie zależny od faktycznego zasięgu adwekcji chłodnego powietrza i wielkości zachmurzenia.

Wstępnie prognozowane przymrozki w Polsce, 22 października 2022

Przymrozki wrócą do Polski, prognoza temperatury 22 października 2022

Krótko mówiąc, przed nami znaczące ocieplenie, ze szczytem 16-17 października. Wtedy poczujemy późne babie lato na znacznym obszarze kraju. Temperatura wzrośnie w wielu regionach do 19-23 st. C., lokalnie nie wykluczamy 24-25 st. C. Ocieplenie najdłużej utrzyma się na południowym wschodzie Polski, bo jeszcze 18 października zanotujemy tam temperatury oscylujące w pobliżu 20 st. C. Po przejściu chłodnego frontu i nadejściu krótkotrwałego mobilnego wyżu ponownie temperatury spadną i wrócą przymrozki, szczególnie miejscami do wschodniej połowy Polski między około 20-22 października.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!