| |
Zagrożenie!
Odcięty niż przyniesie śnieżyce. Spadnie kilkadziesiąt cm śniegu. Znamy zagrożone regiony

Odcięty niż przyniesie śnieżyce. Spadnie kilkadziesiąt cm śniegu. Znamy zagrożone regiony

Zima nie powiedziała jeszcze ostatniego słowa. Zanim wiosna uderzy z całym impetem, to jeszcze w najbliższych tygodniach okresami będą się zdarzać jej nieliczne powroty w różnych regionach Europy. Na naszą uwagę zasługują najbliższe dni w południowej i południowo wschodniej Europie. W tej części kontynentu odcięty niż spowoduje intensywne opady deszczu miejscami przechodzące w deszcz ze śniegiem i śnieg. Wystąpią śnieżyce i pojawi się spory paraliż na drogach. Prognozy pokrywy śnieżnej wskazują na możliwy przyrost śniegu o nawet 10-40 cm. Sprawdźmy, gdzie wystąpią śnieżyce na przełomie lutego i marca 2022.

Śnieżyce wrócą do Europy. Prognozowany zasięg chłodnego powietrza i cieplejszego, wilgotnego znad Morza Czarnego. Na styku tych mas powietrza pojawią się śnieżyce, 28 lutego 2022

Śnieżyce wystąpią na południu i południowym wschodzie Europy, możliwy paraliż na drogach, odcięty niż na przełomie lutego i marca 2022, mapa śnieżyc

Zimne powietrze pojawi się pod odciętym niżem blokowanym przez układ wyżowy stacjonujący wtedy nad środkową i wschodnią Europą. Wyż w nocy przyniesie wówczas w Polsce silniejszy mróz, a niż na południu kręcąc się odwrotnie do wskazówek zegara i stopniowo wypełniając, będzie przynosił miejscami śnieżyce szczególnie na Bałkanach.

Pokrywa śnieżna w południowo wschodniej Europie przed wystąpieniem śnieżyc, 24 lutego 2022

Śnieżyce wracają do Europy, miejscami spadnie 10-40 cm śniegu, prognoza opadów, od 26 lutego, do 1 marca 2022

Aktualnie śnieg w tej części Europy zalega głównie w górach i rejonach podgórskich szczególnie w Karpatach. Sytuacja się zmieni w następnych dniach, gdy śnieżyce wystąpią miejscami również poza rejonami podgórskimi.

Prognozowany zasięg śnieżycy, 27 lutego 2022

Prognoza opadów śniegu, śnieżyce wracają do Europy, 27 lutego 2022, mapa opadów

Pod koniec lutego, śnieżyce przejdą miejscami m.in. przez Macedonię, Bośnię i Hercegowinę, Bułgarię, Rumunię i Serbię. Śnieżyca dotrze miejscami również nad Grecję. Zasięg występowania opadów, będziemy mogli śledzić na danych radarowych obejmujących zasięgiem całą Europę.

Prognozowany zasięg śnieżycy w Europie nad Bałkanami, 28 lutego 2022

Prognoza opadów śniegu w Europie, wracają śnieżyce, mapa opadów 28 lutego 2022

Na kolejnej mapie możemy porównać zmianę pokrywy śnieżnej po przejściu śnieżyc. Miejscami pokrywa będzie większa lub mniejsza, gdyż prognozy opadów śniegu ulegną jeszcze korektom, ale pewne jest, że w tej części Europy zima przypomni o sobie zanim niż się wypełni.

Śnieżyce w Europie. Wstępnie prognozowana pokrywa śnieżna, do 1 marca 2022

Prognoza pokrywy śnieżnej w Europie, przejdą śnieżyce między 25 lutego i 1 marca 2022, mapy opadów

W omawianym okresie, aktualne prognozy opadów śniegu największe śnieżyce prognozują na obszarze, od Bośni i Hercegowiny przez Serbię, Macedonię, częściowo Grecję po Bułgarię i miejscami Rumunię. Kolejny prognozy przejścia śnieżyce, będą coraz bardziej precyzyjne. Warto prześledzić najnowsze prognozy, aby uniknąć problemów na drogach, jeśli macie w planach wyjazd do tych krajów w najbliższych dniach.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!