| |
Zagrożenie!
Ocieplenie wleje się do Europy. Będą gorące i upalne dni. Czy w Polsce temperatury wzrosną?

Ocieplenie wleje się do Europy. Będą gorące i upalne dni. Czy w Polsce temperatury wzrosną?

Co z tą wiosną, gdzie się podziały wysokie temperatury i kiedy w Polsce będzie znacznie cieplej - te pytania coraz częściej zadajecie naszej redakcji. Jest nadzieja, że temperatury wreszcie zaczną rosnąć, ale zanim to nastąpi to musi się ocieplić w Europie, aby był potencjał do napływu cieplejszego powietrza również do Polski. Prognozowany rozkład ciśnienia daje szansę na ocieplenie w zachodniej i południowej Europie szczególnie w ostatnich dniach miesiąca. Miejscami temperatury wzrosną do około 20-30 stopni C. szczególnie od Francji przez południowe Niemcy, Bałkany po Włochy i Turcję. Jest zatem szansa na ponowny jeszcze sporadyczny lokalny upał. Czy w Polsce również będzie cieplej?

Wstępnie prognozowane ocieplenie w Europie, 28 kwietnia 2022 (+/- 2 dni)

Ocieplenie wleje się do Europy, nagle będzie gorąco, czy temperatury wzrosną w Polsce, mapa temperatury kwiecień 2022

Dni gorących i upalnych tej wiosny w Europie jest niewiele. Nawet w zwykle ciepłej Hiszpanii, czy Grecji pojawiają się przymrozki, aczkolwiek na Półwyspie Iberyjskim niedawno wystąpił również upał. Również w zwykle cieplejszych Włoszech i na Bałkanach temperatury nie są zadowalające, tak samo jak w Polsce, gdzie kwiecień aktualnie jest o około 1,6 st. C. chłodniejszy w skali całego kraju od normy klimatycznej. Najnowsze prognozy oparte o europejski model ECMWF dają jednak nadzieje na wzrost temperatury w ostatniej dekadzie kwietnia.

Prognozowana anomalia temperatury w Europie, za okres 25 kwietnia - 1 maja 2022

Gorące i upalne dni pod koniec kwietnia 2022 w Europie, czy cieplej będzie w Polsce?

Od około 24 kwietnia coraz wyższe temperatury mają być notowane na Bałkanach, w tym w Grecji, Bułgarii, Rumunii, a także we Włoszech, na Węgrzech, Czechach aż po południowe Niemcy i Francję. Na tym obszarze temperatury w wielu regionach wzrosną do 20-30 st. C., a lokalnie może być nieco cieplej. Zrobi się więc gorąco, a do słońca również upalnie. Niestety, jak widać na powyższej mapie anomalii temperatury, w Polsce ma to być okres z normą klimatyczną, a to oznacza, że temperatury owszem wzrosną, ale osiągające lub przekraczające 18-20 st. C. będą nieliczne i ograniczone pod względem zasięgu.

Wstępnie prognozowany możliwy wzrost temperatury w Polsce, 28 kwietnia 2022 (+/- 2 dni)

Czy temperatury wzrosną w Polsce, będą gorące dni w Europie pod koniec kwietnia 2022

Wzrost temperatury w Europie, będzie możliwy dzięki zmianie kierunku adwekcji powietrza. Głównym powodem będzie pojawienie się niżu nad Atlantykiem, który zaciągnie z południowego zachodu cieplejsze powietrze do południowej i przejściowo zachodniej Europy.

Wstępnie prognozowany rozkład wyżów i niżów w Europie, 27 kwietnia 2022

Gorące dni możliwe w Europie pod koniec kwietnia 2022, czy będzie cieplej w Polsce

Dla Polski aktualne prognozy temperatury nie zmieniają się znacząco na kolejne dni o czym świadczą najnowsze wiązki prognoz dla przykładowej wybranej Małopolski.

Prognozowane prawdopodobieństwo temperatury w Krakowie, do 28 kwietnia 2022. Wykres: Meteologix

Prognoza temperatury w Krakowie do 28 kwietnia 2022

Prognozy nadal potwierdzają, że w ostatniej dekadzie kwietnia będziemy musieli się zadowolić temperaturami maksymalnymi na poziomie około 13-20 st. C. Lokalnie zdarzą się przekroczenia wartości 20 st. C., ale raczej będą to nieliczne dni. Ponadto nie zabraknie przelotnych opadów i lokalnych burz. Okresy pogodniejsze również wystąpią. Sytuację oczywiście monitorujemy, bo atmosfera jest dynamiczna i mogą jeszcze zajść korekty. Najważniejszy jest jednak fakt, że przymrozki niebawem ustąpią i będzie utrzymywać się dodatnia temperatura przez całą dobę niemal w całym kraju. W maju powinno być znacznie cieplej, ale o tym więcej w naszych następnych prognozach długoterminowych.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!