| |
Zagrożenie!
Chrońmy oczy przed szkodliwym promieniowaniem słonecznym. Na co należy zwrócić uwagę?

Chrońmy oczy przed szkodliwym promieniowaniem słonecznym. Na co należy zwrócić uwagę?

Jednym z artykułów ostrzegaliśmy przed szkodliwym promieniowaniem UV, które jest wyjątkowo niebezpieczne dla naszej skóry. Czy w przypadku oczu również jesteśmy narażeni na ryzyko?

Odpowiedź jest jednoznaczna. Promieniowanie słoneczne jest szkodliwe dla naszych oczu. Mało tego w ostatnich 25 latach w wyniku zmian klimatycznych oraz zmian w warstwie ozonowej, wzrosło natężenie szkodliwego promieniowania.

Promieniowanie słoneczne

Dociera ono ze Słońca, zarówno w formie światła widzialnego, jak i niewidocznego dla ludzkiego oka. To ostatnie jest szczególnie niebezpieczne dla naszego wzroku. Mowa o krótkim promieniowaniu ultrafioletowym (UV-0 o długości fali do 400 nanometrów) i najdłuższym promieniowaniu podczerwnowym, które związane jest z promieniowaniem cieplnym prowadzącym do oparzeń. Promieniowanie to jest podzielone na trzy grupy: A, B i C. Promienie UVA mają długość fali, od 315 do 400 nanometrów i są znane ze swoich szkodliwych skutków związanych z rozwojem raka skóry. UVB (280-315 nm) są najbardziej szkodliwe dla struktur ludzkiego oka. UVC (0-280 nm) ma znikome skutki, ponieważ w większości jest zablokowane przez warstwę ozonową, gdy jest w dobrym stanie. Z kolei promieniowanie podczerwone stanowi zagrożenie dla siatkówki.

Ochrona oczu promieniowanie słoneczne

Uszkodzenia tkanek skóry i oczu

Uszkodzenie naszych tkanek ciała jest proporcjonalne do czasu, który spędzamy na słońcu przez całe nasze życie. Najbardziej narażone są dzieci, bowiem teoretycznie spędzają najwięcej czasu na dworze, a skumulowana dawka ekspozycji na słońce jest zatem maksymalna między urodzeniem a 16 rokiem życia. Ilość pochłoniętego światła słonecznego zależy również od miejsca zamieszkania i pory dnia, w której jesteśmy narażeni. Otrzymujemy więcej światła słonecznego w pobliżu równika, a mniej wraz z oddalaniem się na północ lub południe od niego. Ta sama zasada dotyczy pory dnia. Można by pomyśleć, że maksymalne promieniowanie występuje w południe, gdy słońce jest w zenicie. Ale uszkodzenia słoneczne dotykające oczy, najczęściej pojawiają się rano i po południu, gdy Słońce jest pod kątem około 30 do 40 stopni nad horyzontem. 

Szkodliwa refleksja

Odbicie znacznie zwiększa szkodliwe promieniowanie. Powierzchnia wody, taka jak jezioro lub rzeka, piasek, białe pokrycie dachu i śnieg oraz lustra, zwiększają i koncentrują promienie słoneczne w danym miejscu. To właśnie z tego powodu pojawia się ślepota śnieżna, która występuje, gdy oko jest zbyt długo narażone na promieniowanie na śnieżnej lub lodowatej powierzchni. Wówczas promienie UVA gromadzą się w soczewce i prowadzą do rozwoju zaćmy. Możliwe są również drobne deformacje spojówki opuszkowej prowadzące do tzw. bieli oka. Jeśli promienie UV docierają do siatkówki, to powodują uszkodzenia, które mogą przyczynić się do rozwoju zwyrodnienia plamki żółtej. Efekty zaćmienia Słońca są dobrze znane - jeśli spojrzysz na tarczę słoneczną bez ochrony, promienie podczerwone mogą następnie spalić siatkówkę, często nieodwracalnie. Pamiętajmy również, że chmury nie blokują szkodliwych promieni, a ponadto kropelki wody działają również jak lustro. W rezultacie zwiększa się promieniowanie i ryzyko uszkodzenia oczu.

Sposoby ochrony przed szkodliwym promieniowaniem słonecznym

Noszenie czapki lub kapelusza pomaga ograniczyć ekspozycję słoneczną, ale nie jest to metoda wystarczająca, dlatego zaleca się noszenie dobrej jakości soczewek lub okularów przeciwsłonecznych. Unikajmy okularów z etykietą UV 100 - bez podania procentu na końcu. Ważne jest, aby pamiętać, że filtry UV są niewidoczne, a jakość ochrony nie ma nic wspólnego z kolorem. Ważne są również oprawki. Muszą one być odpowiednio zakrzywione, aby nie pozostawały żadnej przestrzeni między ramką a okiem. W przeciwnym razie nie będą skutecznie chronić przed bezpośrednim promieniowaniem, gdyż promienie docierające z boku, a nawet z tyłu, dotrą do oka.


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!