| |
Zagrożenie!
Ochłodzenie sprowadzi śnieżyce. Spadnie ponad 30 cm śniegu. Późny nawrót zimy zakorkuje drogi w tym regionie

Ochłodzenie sprowadzi śnieżyce. Spadnie ponad 30 cm śniegu. Późny nawrót zimy zakorkuje drogi w tym regionie

O zimie z mrozem i śniegiem w Polsce możemy już na dobre zapomnieć, bo nawet w górach na ogół jest bezśnieżnie poza lokalnymi płatami, ale w Europie będziemy mieć region, gdzie pojawi się późny nawrót zimy na przełomie maja i czerwca. Nagłe ochłodzenie sprowadzi śnieżyce. Miejscami spadnie ponad 30 cm śniegu, a w wyższych partiach gór znacznie więcej. Opady doprowadzą do korków i paraliżu na drogach.

Prognoza zasięgu śnieżycy w rejonie Alp szczególnie w rejonie zachodniej Austrii o godzinie 11:00, 31 maja 2024

Śnieżyce zakorkują drogi, będzie późny podmuch zimy w Europie w rejonie Alp do czerwca 2024

W najbliższych dniach nad środkową i zachodnią Europą będzie się rozciągała obszerna strefa frontowa na której miejscami powstaną płytkie układy niżowe. Jeden z nich przyniesie ulewy szczególnie w rejonie Niemiec, ale także śnieżyce w paśmie Alp oraz w rejonach podgórskich między pograniczem Francji, Szwajcarii, Austrii i Włoch. Duże opady śniegu są szczególnie prognozowane na zachodzie Austrii na początku najbliższego weekendu.

Prognoza zasięgu śnieżycy w Europie w rejonie Alp o godzinie 17:00, 31 maja 2024

Późny nawrót zimy, śnieżyce w Europie w rejonie Alp 31 maja 2024

Kluczowym pytaniem jest wysokość na której pojawią się opady śniegu. Prognozy oparte o model ECMWF wskazują, że śnieżyce mogą już występować miejscami od wysokości 1600-1800 m nad poziomem i morza i powyżej. To stworzy problemy nie tylko dla mieszkańców, ale także turystów, bo na tym poziomie w Alpach mamy drogi, które miejscami przez opady śniegu będą się korkować, a miejscami mogą być dosłownie sparaliżowane.

Prognozowana temperatura w Europie w rejonie Alp na wysokości 1,5 km o godzinie 20:00, 31 maja 2024

Nawrót zimy, śnieżyce w Europie Alpy 31 maja 2024

W omawiany okresie według obecnych wyliczeń numerycznych, najwięcej śniegu ma spaść między południowo wschodnimi krańcami Szwajcarii po zachodnie dzielnice Austrii. Francuski model ARPEGE wylicza do 15-37 cm śniegu, a w wyższych partiach gór nawet 40-66 cm.

Prognozowany zasięg śnieżycy i przyrostu pokrywy śnieżnej w Europie w rejonie Alp do godziny 12:00, 1 czerwca 2024

Późna zima przyniesie śnieżyce w Europie Alpy, do 1 czerwca 2024

Prognozy opadów porównaliśmy także do wyliczeń innych modeli pogodowych, w tym europejskiego ECMWF. Również w tym przypadku widnieją spore opady śniegu, zwłaszcza między zachodnią Austrią i południowo wschodnią Szwajcarią. Przyrost pokrywy śnieżnej na poziomie 15-50 cm jest jak najbardziej realny, co o tej porze roku nie zdarza się już często.

Czytaj również: Pogoda na lato 2024. Zimno i deszczowo, czy upalnie i sucho? Mamy prognozy dla Polski

Prognoza pokrywy śnieżnej w Europie w rejonie Alp, 1 czerwca 2024, model ECMFW

Nawrót zimy, gdzie będą śnieżyce w Europie do 1 czerwca 2024

Co istotne, opady z tego niżu odczujemy także w Polsce, gdyż jego centrum znajdzie się nad naszym krajem 1 czerwca. Poza rejonem Alp przyniesie potężne ulewy, w tym burzowe szczególnie miejscami w Niemczech, gdzie będzie poważne ryzyko zalań i podtopień, a nawet powodzi błyskawicznej.

Źródło: DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!