
Oberwanie chmury zaleje drogi. Spadnie 60 litrów wody. Ulewy wskażą dokładnie radary pogodowe
Do Polski z południowego zachodu napływa coraz bardziej ciepła, ale też wilgotna i niestabilna masa powietrza. Przyniesie miejscami upał, wzrośnie także ryzyko nawrotu nawałnic. Gwałtowne zjawiska wystąpią szczególnie w rejonie lokalnego oberwania chmury, gdy ulewy w krótkim czasie mogą zalać drogi i podtopić domy. Miejscami spadnie około 60 litrów wody na m2 ziemi. Nawalne opady szybko doprowadzą do ryzyka powodzi błyskawicznej.
Prognozowany zasięg ulewy i lokalnych oberwań chmury w Polsce o godzinie 17:00, 27 czerwca 2024
Najbliższe zjawiska konwekcyjne pojawią się miejscami na południu, głównie w rejonach podgórskich późnym popołudniem i wieczorem w środę. Znacznie więcej burz z ulewami spodziewamy się w Polsce w czwartek szczególnie w godzinach popołudniowych oraz w pierwszej części wieczoru. Kraj przetnie linia zbieżności wiatru, dodatkowo podejdzie niż Zoe. Rozproszone ulewy i burze z gradem wystąpią miejscami, głównie w południowo zachodniej połowie Polski, zwłaszcza od Podkarpacia i Małopolski przez centrum po województwo zachodniopomorskie i lubuskie.
Prognozowane prawdopodobieństwo burz i nawałnic z ulewami i gradem w Polsce i Europie do godziny 08:00, 28 czerwca 2024
Zjawisk burzowych nie zabraknie również w kolejnych dniach, aczkolwiek nadal będą mieć charakter rozproszony, lokalnie z dużym natężeniem opadów o ograniczonym zasięgu. To właśnie w ich rejonie sumy opadów będą największe. Może się nawet zdarzyć, że nad obszarem jednej większej miejscowości będziemy mieć dzielnice z oberwaniem chmury, a w innych jedynie pokropi lub nie spadnie kropla deszczu.
Prognoza zasięgu rozproszonych ulew i burz w Polsce, 28 czerwca 2024
W takiej sytuacji nie ma mowy o precyzyjnym wskazaniu najbardziej zagrożonych miejscowości, a jedynie możemy każdego dnia przewidzieć regiony, w których należy się spodziewać załamania pogody w trakcie upału przy podejściu burz i nawałnic. Ich dokładny zasięg występowania, a także natężenie i kierunek przemieszczenia wskażą dane z radaru pogodowego. Dzięki nim w czasie niemal rzeczywistym dokładnie wiemy, gdzie występują najbardziej gwałtowne opady deszczu i gradu. Rekomendujemy sprawdzanie tych danych.
Prognozowane sumy opadów w Polsce w rejonie burz i nawałnic do 28 czerwca 2024
Potencjał możliwej sumy opadów w rejonie lokalnego oberwania chmury wskazują prognozy numeryczne modeli pogodowych dobrze uwzględniających procesy konwekcyjne w skali regionalnej. Z prognoz wynika, że w najbliższych dniach w rejonach nawalnego deszczu może w krótkim czasie spaść nawet 40-60 litrów wody na m2 ziemi, a punktowo więcej.
Prognozowane sumy opadów w Polsce z wyszczególnieniem dla rejonów oberwania chmury do 28 czerwca 2024
Zaznaczamy jednak, że zasięg takiej ulewy będzie bardzo ograniczony i często losowy, wynikający bezpośrednio z lokalnych warunków atmosferycznych.
Źródło: DobraPogoda24.pl