
Oberwanie chmury zaleje drogi. Spadnie 200 litrów wody. Będzie powódź błyskawiczna na południu
Obszar wpływu wyżu z blokadą cyklonalną w rejonie Polski utrzyma się do początku nowego tygodnia, ale w tym okresie sytuacja będzie odmienna w kilku regionach Europy. Na południu pojawią się ośrodki niżowe, które przyniosą ulewy z oberwaniem chmury. Prognozy wskazują miejscami nawet 200 litrów wody na m2 ziemi. Będą regiony, gdzie pojawi się pierwsza powódź błyskawiczna w tym sezonie wiosennym.
Prognozowane ulewy w Europie, 7 marca 2025
Na aktualnej mapie synoptycznej Europy widzimy rozległy wyż, rozciągający się od zachodnich przez centralne po południowo wschodnie regiony kontynentu. Obszar tego antycyklonu będzie blokował w najbliższych dniach wejście w głąb niżów atlantyckich z opadami na frontach. To się jednak uda w regionach południowo zachodnich, gdzie wpływ wyżu zostanie pokonany przez obszerny niż z aktywnym frontem. Już najbliższej doby wkroczy od zachodu niosąc ulewy oraz lokalne burze z silnym wiatrem. Strefy opadowe będą się przemieszczać dość wolno, dlatego sumy opadów będą znaczne w krótkim czasie.
Prognozowane ulewy w rejonie południowej Europy, 8 marca 2025
Ulewy na wypełniającym się niżu wchodzącym znad Atlantyku zaznaczą się w kilku falach szczególnie miejscami na obszarze Półwyspu Iberyjskiego między Portugalią i Hiszpanią. Na najnowszych prognozach z kilku modeli numerycznych, może dokładnie zobaczyć, jak ten niż będzie kręcił się odwrotnie do wskazówek w tym regionie Europy bez możliwości szybkiego przemieszczenia. W jego obszarze będą się pojawiać zarówno na frontach, jak również w wyniku konwekcji ulewy z oberwaniem chmury. W ich rejonie w kilka godzin spadnie kilkadziesiąt litrów wody na m2 ziemi, a całkowita suma opadów w najbliższych dniach miejscami sięgnie lub przekroczy nawet 50-200 litrów wody na m2 ziemi.
Prognozowane sumy opadów w ulewach w Europie według modelu ICON, do 11 marca 2025
Sprawdziliśmy prognozy kilku najnowszych wydań modeli numerycznych, w tym GFS, ECMWF i ICON. Wszystkie wskazuje właśnie w tych omawianych regionach pierwsze poważne ulewy wiosenne, lokalnie z burzami w kolejnych dniach tygodnia. Opady wystąpią w kilku falach, miejscami mogą przejść kilka razy nad tym samym obszarem, dlatego istnieje spore ryzyko nie tylko zalań i podtopień, ale także lokalnych powodzi błyskawicznych. Z pewnością będą regiony, gdzie woda nagle zaleje drogi, dlatego miejcie to na uwadze, jeśli macie w najbliższych dniach w planach podróżowanie po tych regionach Europy.
Sprawdź: To już pewne. Rozpadnie się wir polarny. Będą nawroty zimy ze śniegiem i mrozem do kwietnia
Prognozowane sumy opadów w ulewach w Europie według modelu ECMFW, do 12 marca 2025
Z kolei w Polsce, co najmniej do 10-11 marca spodziewamy się przeważnie stabilnej i ciepłej wiosenne pogody pilnowanej przez wyż, do którego ciepłe powietrze z południowo zachodniej Europy i częściowo północnej Europy będzie zaciągał omawiany niż. Dopiero w trakcie drugiej dekady marca pojawi się okres ochłodzenia i przelotnych opadów, w tym miejscami mieszanych.
Zobacz: Nadciągnie silny mróz. Temperatura spadnie do -25 stopni. Siarczysta zima sięgnie z północy
Źródło: DobraPogoda24.pl