Pogoda długoterminowa na 16 dni. Fala upałów, czy zimno w lipcu? Ruszy cyrkulacja strefowa atmosfery
Kończący się tydzień w Polsce przyniósł fale upałów, ale również miejscami burze z nawałnicami. Pytacie, czy najnowsza pogoda długoterminowa na 16 dni sięgająca pierwszej połowy lipca zapowiada kontynuację upału, a może wkroczy silne ochłodzenie i zrobi się wręcz zimno? Prognozy zmiany w polu barycznym nad Europą przekładające się na temperatury wskazują na ruszenie cyrkulacji strefowej atmosfery.
Prognozowane temperatury maksymalne w Polsce do 15 lipca 2024
Obecnie mamy nad Polską kulminację fali upałów, z temperaturą miejscami mogącą osiągnąć do około 35-36 st. C. Najbliższej doby przejdzie przez nasz kraj chłodny front niosący burze i nawałnice, a następnie powietrze zwrotnikowe zastąpi chłodniejsza masa powietrza polarnomorskiego. Nowy tydzień przyniesie ochłodzenie, bo temperatury maksymalne w naszym kraju miejscami spadną nawet o 10-14 st. C. Ochłodzenie będzie najbardziej odczuwalna na północy, zwłaszcza nad morzem, gdzie na powrót gorących i upalnych dni przyjdzie nam dłużej poczekać.
Pogoda długoterminowa. Prognozowana anomalia temperatury w Polsce i Europie w najbliższym tygodniu do 6 lipca 2024
Z tego powodu w nowym tygodniu, średnia dobowa temperatura szczególnie na północy i północnym zachodzie kraju będzie nieco poniżej, lub co najwyżej w normie. Nieco lepiej sytuacja termiczna będzie wyglądać w pozostałych regionach kraju, gdzie mimo również spodziewanych niższych temperatur, ale z uwagi na przejściowe ocieplenie pod koniec tygodnia, zwłaszcza w pobliżu weekendu szczególnie w południowej połowie kraju, gdy jest miejscami szansa na osiągniecie 30 st. C., utrzyma się nieznaczna dodatnia anomalia.
Pogoda długoterminowa. Prognozowana anomalia opadów w Polsce i Europie za okres tygodnia do 6 lipca 2024
W tym terminie na trwalszy powrót i nastanie upałów w wielu regionach Polski raczej się nie nastawiajmy. Mimo, że wrócimy do dni gorących i miejscami w pobliżu upalnych na południu i wschodzie kraju, to przechodzące fronty w polu obniżonego ciśnienia będą powodować często wymianę masy powietrza z uwagi na ruszenie cyrkulacji strefowej atmosfery, niosącej wilgotniejsze i umiarkowane powietrze znad Atlantyku. Dopiero w okolicach połowy lub drugiej połowy lipca powinna się pojawić szansa na kolejną fale upałów obejmującą znaczny obszar kraju.
Pogoda na 16 dni dla Warszawy. Prognozowane prawdopodobieństwo temperatury i opadów do 15 lipca 2024
Strefowa cyrkulacja atmosfery przyniesie w Polsce zmienne warunki atmosferyczne. Możemy się spodziewać zarówno dni bardziej pochmurnych z przelotnym deszczem i lokalnymi burzami, jak również za frontami przejściowo ze słońcem. Wszystko przy niższych umiarkowanych temperaturach. Przelotnych opadów i miejscami burz spodziewamy się szczególnie w poniedziałek na wschodzie, południu oraz w zachodniej połowie kraju, ponadto we wtorek w regionach północnych. W pozostałe dni popada przelotnie tylko miejscami w różnych regionach.
Sprawdź też: Potężne burze zakończą fale upałów. Wiatr przekroczy 100 km/h w Polsce
Pogoda na 16 dni dla Krakowa
Jeżeli więc nie lubicie wielodniowej fali upałów, to będziecie mieć powody do zadowolenia, bo temperatury w pierwszej połowie lipca będą często umiarkowane, okresami z nawrotem gorących i miejscami upalnych dni, głównie w południowej połowie kraju. Problemem mogą być jednak dość niskie temperatury na wybrzeżu, zwłaszcza nad morzem, gdzie temperatury będą najczęściej najniższe w kraju i tam kąpanie się w morzu będzie nie lata wyczynem, choć do słońca przy około 20 st. C. na piasku przy słabym wietrze również da się dość komfortowo odpocząć.
Źródło: DobraPogoda24.pl