| |
Zagrożenie!
Nurkujący cyklon przyniesie atak zimy. Na obszarze ponad połowy kraju spadnie śnieg. Ochłodzenie będzie gwałtowne

Nurkujący cyklon przyniesie atak zimy. Na obszarze ponad połowy kraju spadnie śnieg. Ochłodzenie będzie gwałtowne

Kontynuujemy nasze poszukiwania zimy z mrozem i śniegiem. Wszystko na to wskazuje, że w październiku powiew prawdziwej zimy będzie coraz bardziej rozszerzał zasięg na półkuli północnej Ziemi. Do grona krajów z pierwszym znaczącym atakiem zimy dołączy do Rosji, Norwegii i Szwecji również Kanada. Jeśli prognozy się sprawdzą, to do połowy października na obszarze około 50-75% tego kraju spadnie pierwszy śnieg. Zacznie się również nasilać mróz. Wszystko przez głęboki cyklon, jaki będzie nurkować na południe i południowy wschód z zaciąganą masą powietrza arktycznego.

Prognozowana adwekcja zimnego powietrza do południowej Kanady w prowincji Manitoba i Ontario, 16 października 2022

Nurkujący cyklon przyniesie atak zimy w październiku 2022, pierwszy śnieg w Kanadzie

Prognozy oparte na najlepszych modelach numerycznych jednoznacznie przewidują w przyszłym tygodniu uderzenie zimy na znacznym obszarze Kanady. Nie będzie to jeszcze stała zima, ale pierwszy śnieg spadnie na ponad połowie terytorium tego olbrzymiego kraju.

Prognozowany zasięg mrozu w Kanadzie i USA, jaki może się pojawić między 7-17 października 2022 według modelu GFS

Atak zimy ze śniegiem i mrozem, nurkujący cyklon sprowadzi śnieżyce, październik 2022

Widać wyraźnie, że nurkujący cyklon z Jukonu i Terytorium Północno-Zachodniego Kanady przez środkową część, a następnie na południowy wschód kraju zaciągnie chłodne powietrze, szczególnie do prowincji Ontario, Manitoba i Quebec. Mróz z tego niżu pojawi się również w USA m.in. na obszarze Dakoty Północnej i Południowej, Minnesoty, Wisconsin po Illinois. Cyklon schodząc na południe i południowy wschód przez Kanadę przyniesie nie tylko śnieg i chłodne powietrze, ale również nasili wiatr. Będą miejscami możliwe wichury, w tym zawieje i zamiecie śnieżne.

Prognozowana bomba chłodu schodząca na południe. Przewidywana anomalia temperatury powietrza na wysokości, 1,5 km, 15 października 2022

Nurkujący niż przyniesie atak zimy w Kanadzie, październik 2022

Uderzenie zimy w Kanadzie będzie gwałtowne, zwłaszcza, że wiele poprzednich tygodni upłynęło pod znakiem bardzo ciepłej i letniej pogody. Przykładem może być Calgary, gdzie miniony wrzesień był najcieplejszy od 10 lat. Średnia temperatura w dzień utrzymywała się na poziomie aż 22,4 st. C. W tym mieście we wrześniu zdarzały się także pierwsze poważne opady śniegu. Aż 12 cm notowano już 8 września 2014 roku, ale najczęściej pierwsze akcenty zimowe w Kanadzie na znacznym obszarze kraju pojawiają się dopiero w połowie lub pod koniec października.

Prognozowany zasięg mrozu w Kanadzie i USA, 15 października 2022. Model ECMWF

Cyklon przyniesie atak zimy w Kanadzie, prognoza temperatury 15 października 2022

Najwcześniej notowana pokrywa śnieżna w Kanadzie w ostatnich 20 latach

- Halifax, 28 października 2011 - 1,8 cm

- Vancouver, 18 listopada 2011 - 1 cm

- Calgary, 8 września 2014 - 12 cm

- Toronto, 27 października 2018 - 2 cm

- Winnipeg, 5 października 2002 - 4 cm

- Montreal, 17 października 2015 - 1 cm

Wstępnie prognozowana pokrywa śnieżna w Kanadzie i Alasce, do 16 października 2022

Cyklon sprowadzi zimę do Kanady, prognoza śniegu do 16 października 2022

Zima w kolejnych dniach na półkuli północnej Ziemi będzie stopniowo rozszerzać swój zasięg, ale w co najmniej pierwszej połowie października w Europie ograniczy się tylko miejscami do Islandii, Skandynawii, lokalnie Rosji oraz rejonów podgórskich i górskich, szczególnie Alp. Mróz i śnieg zacznie dość szybko rozszerzać się w części azjatyckiej Rosji, gdzie niska temperatura obejmie już w zasadzie ponad połowę tego kraju. 

DobraPogoda24.pl


Komentarze
klimatyczny sceptyk

Hmm...

07 październik 2022 - 22:41
Odpowiedz