| Szukaj |
Zagrożenie!

Nurkujący cyklon przyniesie atak zimy. Na obszarze ponad połowy kraju spadnie śnieg. Ochłodzenie będzie gwałtowne

Kontynuujemy nasze poszukiwania zimy z mrozem i śniegiem. Wszystko na to wskazuje, że w październiku powiew prawdziwej zimy będzie coraz bardziej rozszerzał zasięg na półkuli północnej Ziemi. Do grona krajów z pierwszym znaczącym atakiem zimy dołączy do Rosji, Norwegii i Szwecji również Kanada. Jeśli prognozy się sprawdzą, to do połowy października na obszarze około 50-75% tego kraju spadnie pierwszy śnieg. Zacznie się również nasilać mróz. Wszystko przez głęboki cyklon, jaki będzie nurkować na południe i południowy wschód z zaciąganą masą powietrza arktycznego.

Prognozowana adwekcja zimnego powietrza do południowej Kanady w prowincji Manitoba i Ontario, 16 października 2022

Nurkujący cyklon przyniesie atak zimy w październiku 2022, pierwszy śnieg w Kanadzie

Prognozy oparte na najlepszych modelach numerycznych jednoznacznie przewidują w przyszłym tygodniu uderzenie zimy na znacznym obszarze Kanady. Nie będzie to jeszcze stała zima, ale pierwszy śnieg spadnie na ponad połowie terytorium tego olbrzymiego kraju.

Prognozowany zasięg mrozu w Kanadzie i USA, jaki może się pojawić między 7-17 października 2022 według modelu GFS

Atak zimy ze śniegiem i mrozem, nurkujący cyklon sprowadzi śnieżyce, październik 2022

Widać wyraźnie, że nurkujący cyklon z Jukonu i Terytorium Północno-Zachodniego Kanady przez środkową część, a następnie na południowy wschód kraju zaciągnie chłodne powietrze, szczególnie do prowincji Ontario, Manitoba i Quebec. Mróz z tego niżu pojawi się również w USA m.in. na obszarze Dakoty Północnej i Południowej, Minnesoty, Wisconsin po Illinois. Cyklon schodząc na południe i południowy wschód przez Kanadę przyniesie nie tylko śnieg i chłodne powietrze, ale również nasili wiatr. Będą miejscami możliwe wichury, w tym zawieje i zamiecie śnieżne.

Prognozowana bomba chłodu schodząca na południe. Przewidywana anomalia temperatury powietrza na wysokości, 1,5 km, 15 października 2022

Nurkujący niż przyniesie atak zimy w Kanadzie, październik 2022

Uderzenie zimy w Kanadzie będzie gwałtowne, zwłaszcza, że wiele poprzednich tygodni upłynęło pod znakiem bardzo ciepłej i letniej pogody. Przykładem może być Calgary, gdzie miniony wrzesień był najcieplejszy od 10 lat. Średnia temperatura w dzień utrzymywała się na poziomie aż 22,4 st. C. W tym mieście we wrześniu zdarzały się także pierwsze poważne opady śniegu. Aż 12 cm notowano już 8 września 2014 roku, ale najczęściej pierwsze akcenty zimowe w Kanadzie na znacznym obszarze kraju pojawiają się dopiero w połowie lub pod koniec października.

Prognozowany zasięg mrozu w Kanadzie i USA, 15 października 2022. Model ECMWF

Cyklon przyniesie atak zimy w Kanadzie, prognoza temperatury 15 października 2022

Najwcześniej notowana pokrywa śnieżna w Kanadzie w ostatnich 20 latach

- Halifax, 28 października 2011 - 1,8 cm

- Vancouver, 18 listopada 2011 - 1 cm

- Calgary, 8 września 2014 - 12 cm

- Toronto, 27 października 2018 - 2 cm

- Winnipeg, 5 października 2002 - 4 cm

- Montreal, 17 października 2015 - 1 cm

Wstępnie prognozowana pokrywa śnieżna w Kanadzie i Alasce, do 16 października 2022

Cyklon sprowadzi zimę do Kanady, prognoza śniegu do 16 października 2022

Zima w kolejnych dniach na półkuli północnej Ziemi będzie stopniowo rozszerzać swój zasięg, ale w co najmniej pierwszej połowie października w Europie ograniczy się tylko miejscami do Islandii, Skandynawii, lokalnie Rosji oraz rejonów podgórskich i górskich, szczególnie Alp. Mróz i śnieg zacznie dość szybko rozszerzać się w części azjatyckiej Rosji, gdzie niska temperatura obejmie już w zasadzie ponad połowę tego kraju. 

DobraPogoda24.pl

Komentarze
klimatyczny sceptyk

Hmm...

07 październik 2022 - 22:41
Odpowiedz
Wyślij komentarz