| |
Zagrożenie!
Mróz obejmie ponad połowę Rosji. Ziemia schładza się na północy. Czy zima dotrze do Europy w październiku?

Mróz obejmie ponad połowę Rosji. Ziemia schładza się na północy. Czy zima dotrze do Europy w październiku?

Zgodnie z dorocznym cyklem, Ziemia w sezonie jesienno-zimowym schładza się stopniowo na półkuli północnej i ociepla na południowej. Warto w kolejnych dniach śledzić zasięg chłodnego powietrza, które z Arktyki będzie obejmować znaczny obszar Rosji. Wedrze się również na stałe do Mongolii oraz częściowo do Chin. Na tym obszarze mróz w październiku stanie się bardzo powszechnym zjawiskiem. Temperatury spadające do około -30/-10 st. C. zaczną być codziennością. Wzrośnie również zasięg pokrywy śnieżnej. Sprawdźmy, gdzie pojawi się mróz w pierwszej połowie października oraz czy zima dotrze do Europy.

Prognozowany zasięg mrozu w Rosji, Mongolii i na północnym wschodzie Chin, 7 października 2022. Dane: ECMWF / Windy

Mróz w październiku 2022 obejmie ponad połowę Rosji. czy zima zbliży się do Europy, prognoza temperatury 7 października 2022

W pierwszej połowie października mróz obejmie okresami ponad połowę Rosji. Największe spadki temperatur nawet do -30/-20 st. C. są prognozowane na dalekim wschodzie w Czukockim Okręgu Autonomicznym oraz w Jakucji. 

Mróz notowany w Rosji, 5 października 2022. Dane: Ogimet

Mróz w Rosji obejmie ponad połowę kraju, czy zima zbliży się w październiku 2022 do Europy

Mróz w Rosji nie jest obecnie ekstremalny, jak na tę porę roku, ale w kolejnych dniach jego zasięg znacznie się zwiększy, ponadto temperatury mocno spadną. Zimne powietrze z Arktyki spłynie dalej na zachód i południe, w tym do ostatnio rekordowo ciepłych Chin.

Prognozowany zasięg mrozu na dalekim wschodzie Rosji, 8 października 2022. Dane: ECMWF / Windy

Coraz większy mróz w Rosji, gdzie będą niskie temperatury, prognoza 8 października 2022

Pierwsza połowa października przyniesie imponujący kontrast temperatury między północną i południową Azją. Zimne powietrze znad Arktyki przez Rosję spłynie nie tylko do Mongolii i częściowo Chin, ale dotrze również do Korei i Japonii.

Prognozowana temperatura minimalna na Ziemi, jaka może wystąpić między 5-15 października 2022

Prognozowany mróz na Ziemi, pierwsza połowa października 2022

Jak widać na powyższej prognozie, silny mróz w kolejnych dniach wystąpi szczególnie na dalekim wschodzie Rosji, w Mongolii, a także w Kanadzie. Z kolei w Europie zimowe warunki pogodowe zaczną się miejscami pojawiać w Skandynawii, zwłaszcza na pograniczu Norwegii i Szwecji, gdzie również pojawi się mróz z opadami śniegu.

Prognozowana anomalia temperatury na Ziemi za okres 10 dni, do 15 października 2022

Prognoza anomalii temperatury na Ziemi, październik 2022

Pierwsza połowa października ma być szczególnie chłodna we wschodniej Azji. Temperatury będą tutaj wyraźnie poniżej normy, co będzie miało związek z nagłą adwekcją zimnego powietrza z Arktyki. Pogoda w Europie w tym czasie pod względem zimowych epizodów ma być jednak dla nas łaskawa. Zimowe warunki pogodowe ograniczą się tylko miejscami do Islandii, Skandynawii ze szczególnym wskazaniem na Norwegię i północno zachodnią Szwecję oraz gdzieniegdzie w rejonach podgórskich i górskich, w tym w Alpach. Aktywny Atlantyk wraz z obszarem wyżowym nad kontynentem zapewni nam umiarkowane temperatury, aczkolwiek miejscami w czasie nocnych rozpogodzeń nie uda się uniknąć przymrozków, zwłaszcza we wschodniej i środkowej Europie.

Prognozowana pokrywa śnieżna na wschodzie Azji, w tym Rosji, 8 października 2022

Pokrywa śnieżna w Azji i Europie, październik 2022

Zasięg pokrywy śnieżnej w Rosji w tym czasie nieco się zwiększy wraz z napłynięciem chłodnego powietrza. W tej części Azji w tym czasie pokrywa śnieżna będzie się wahać od kilku do nawet 55 cm. Podsumowując, nic nie wskazuje na to, aby w pierwszej połowie października zima pojawiła się w Europie poza Islandią, częściowo Skandynawią (szczególnie w Norwegii i na północnym zachodzie Szwecji), lokalnie przejściowo w Rosji oraz w rejonach górskich i podgórskich. Przymrozki miejscami i okresowo będą jednak możliwe, zwłaszcza we wschodniej i środkowej Europie i to nie tylko przy gruncie.

DobraPogoda24.pl 


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!