| |
Zagrożenie!
Rekordy temperatur dla lutego padły nie tylko w Polsce. Tak ciepło w lutym nie było w Szwecji i Chorwacji

Rekordy temperatur dla lutego padły nie tylko w Polsce. Tak ciepło w lutym nie było w Szwecji i Chorwacji

Trzeba przyznać, że luty 2021 w Europie zapamiętamy na długo, bo przyniósł wiele dni z mrozem i śniegiem, ale również z rekordami maksymalnych temperatur nie tylko w Polsce. Mimo to, na przeważającym obszarze kraju zapisze się z ujemną anomalią temperatury. Co ciekawe, rekordy temperatur dla lutego zanotowano również w wielu innych krajach Europy.

Temperatura maksymalna zanotowana w Europie, 25 lutego 2021

Rekordy temperatury dla lutego padły w Szwecji, Chorwacji, Słowenii, Słowacji, Niemczech i Polsce, luty 2021

Przykładem może być Szwecja. W miejscowości Kalmar 25 lutego 2021 zanotowano aż 17 stopni C. Poprzedni rekord wynosił 15,6 st. C. i pochodził z 1990 roku. To nowy rekord temperatury dla lutego w Szwecji, kraju bardziej kojarzonego z zimowymi warunkami niż wiosennymi w lutym.

Nowy rekord temperatury w lutym w Szwecji. Dane: SHMI

Rekordowa temperatura w lutym w Szwecji

Krajowe rekordy temperatur maksymalnych w lutym padły również w Liechtensteinie, Chorwacji, Słowenii i Słowacji.

Szczególnie ciepło, wręcz gorąco było w Chorwacji. W miejscowości Knin 24 lutego 2021 zmierzono aż 26,4 st. C! Poprzedni rekord 25 st. C. pochodził ze Splitu z 1990 roku.

Z kolei na Słowacji w Hurbanowie temperatura osiągnęła 20,8 st. C. Tam poprzedni rekord wynosił 20,6 st. C. i został zmierzony w 2019 roku.

Wyjątkowo ciepło było również w Słowenii, gdzie po raz pierwszy w lutym temperatura wzrosła do 25,3 st. C. w miejscowości Nova Gorica. Stary lutowy rekord 24,1 st. C. został zmierzony w Gačniku w 2019.

Anomalia temperatury na przeważającym obszarze Europy w dniu ustanawiania nowych rekordów temperatury dla lutego przekraczała o 10-17 st. C. normę klimatyczną dla tego dnia.

Anomalia temperatury w Europie, 25 lutego 2021

Rekordy temperatury dla lutego padły w Europie, nowy rekord w Szwecji, Polsce, Niemczech, Słowenii, Słowacji i Chorwacji

Ciekawy rekord zanotowano również w Niemczech. W ciągu zaledwie tygodnia wystąpiła największa w historii amplituda temperatury w mieście Goettingen. Jeszcze 14 lutego temperatura wynosiła tam -23,8 stopni C., a tydzień później zanotowano 18,1 st. C. Poprzedni rekord amplitudy temperatury pochodził z 1880 roku.

Ponadto w Niemczech temperatura maksymalna aż przez 6 dni z rzędu w lutym osiągała co najmniej 20 st. C. To pierwszy taki raz od co najmniej 140 lat. Wcześniej w Niemczech w lutym 2019 roku zanotowano 3 takie dni.

Ustanowienie rekordów temperatury dla lutego w Europie, było możliwe dzięki dużemu nasłonecznieniu, napływowi ciepłego powietrza z Afryki i lokalnie efektowi fenowemu. Umożliwił to odpowiedni układ baryczny, jaki mógł powstać po przesunięciu się chaotycznego prądu strumieniowego daleko na północ. Jego meandry są nadal nieprzewidywalne w dłuższym okresie czasowym ze względu na wcześniejsze rozbicie wiru polarnego.

Położenie prądu strumieniowego 25 lutego 2021, w dniu ustanawiania nowych rekordów temperatury maksymalnej dla lutego w Europie. Na południe od niego padały rekordy temperatur

Nowe rekordy temperatur maksymalnych dla lutego w Europie, położenie prądu strumieniowego

DobraPogoda24, WMO, SHMI


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!