| |
Zagrożenie!
Osiądzie silny mróz. Temperatura spadnie do -13 stopni. Mroźna zima zniszczy uprawy roślin

Osiądzie silny mróz. Temperatura spadnie do -13 stopni. Mroźna zima zniszczy uprawy roślin

Najbliższe dni w Polsce będą z podmuchem wiosny. Zachodzące jednak zmiany w innych regionach Europy spowodują, że pod koniec tygodnia również w nasz region napłynie z północy bardzo zimne powietrze i chwyci silny mróz. Temperatura spadnie nawet do około -13 st. C. przy uwzględnieniu także pomiarów przy gruncie. Fala mroźnej zimy może zniszczyć uprawy roślin, a to szczególnie martwi rolników i sadowników.

Prognozowany mróz w Europie, 5 kwietnia 2025

Osiądzie silny mróz w środkowej Europie w kwietniu 2025. Temperatura spadnie do -13 st. C. w rejonie Polski. Mroźna zima zniszczy uprawy roślin

Fala siarczystego mrozu zaczyna wracać do północnej Europy. W ostatnich dniach zanotowano -21,2 st. C. w Norwegii na Wyspie Karola XII oraz -20,5 st. C. w rejonie miejscowości Cuovddatmohkki. To aktualnie najbardziej mroźne regiony w Europie. Ochłodzenie na północy będzie kluczowe dla pogody w kolejnych dniach bo rozległy niż nad Skandynawią przy przejściu i kręceniu się odwrotnie do wskazówek zegara będzie zaciągał z północy na południe zimne powietrze arktyczne, które sięgnie co centrum i częściowo na południe kontynentu już pod koniec tygodnia.

Prognozowany mróz w Europie, 6 kwietnia 2025

Będzie silny mróz w środkowej Europie w kwietniu 2025. Temperatura spadnie do -13 st. C. Mroźna zima zniszczy rośliny

Z tego powodu z dnia na dzień czeka nas znaczny spadek temperatury z najniższymi wartościami w rejonie nocnych i porannych rozpogodzeń, gdyż przy nich będą najlepsze warunki do zjawiska radiacji, czyli ucieczki ciepła ze strefy przygruntowej i osiadaniu w jego miejsce zimnego i cięższego powietrza. Wtargnięcia chłodu z północy do środkowej Europy spodziewamy się między 5-6 kwietnia. Najnowsze prognozy wskazują, że już 6 kwietnia w wielu regionach zanotujemy powszechny mróz przed którym trzeba będzie chronić rośliny już będące w fazie wegetacji. Szczególnie zagrożone będą drzewa z pąkami, gdyż ich zalążki mogą przemarznąć.

Prognozowana anomalia temperatury minimalnej z zasięgiem mrozu w Europie, 7 kwietnia 2025

Osiądzie silny mróz w Europie w kwietniu 2025. Mroźna zima przyniesie -13 st. C., gdzie będzie najzimniej

Adwekcja zimnego powietrza będzie dość nagła i silna o czym świadczy prognoza anomalii temperatury minimalnej, która w rejonie środkowej i częściowo południowej Europie może miejscami być nawet o 5-12 st. C. poniżej normy dla tej pory roku. Napływ powietrza arktycznego możemy dostrzec szczególnie na mapach prognozy przepływu powietrza na wysokości izobarycznej 850 hPa, czyli 1,5 km, gdzie temperatura w rejonie centrum kontynentu ma spadać miejscami nawet poniżej -15 st. C.

Sprawdź: Nagle uderzą wichury. Wiatr sięgnie 140 km/h. Prąd strumieniowy ściągnie cyklon i ochłodzenie

Prognozowana temperatura powietrza z mrozem napływająca do Europy na wysokości 1,5 km, 8 kwietnia 2025

Będzie fala mroźnej zimy w środkowej Europie w kwietniu 2025, temperatura spadnie do -13 st. C.

Prawdopodobieństwo nastania fali mrozu w Polsce podczas nocy i poranków jest bardzo duże szczególnie między około 6-10 kwietnia (+/- 1 dzień). Wówczas temperatura na poziomie około -13/-1 st. C. pojawi się na znacznym obszarze kraju szczególnie przy gruncie, ale nie tylko. Ostateczne wartości minimalne będą uzależnione od wielkości zachmurzenia oraz lokalnego ukształtowania terenu. W wysokich górach mróz z pewnością będzie okresami większy. W kolejnych dniach nadal miejscami będą możliwe nawroty mrozu, ale jego zasięg będzie się stopniowo zmniejszać w kierunku wschodnim i południowym. To będzie trudny okres dla rolników i sadowników bo trzeba będzie pomyśleć o zabezpieczeniu roślin przed przemarznięciem. Najbardziej narażone będą kwiaty, pąki z zawiązkami owoców, a także niektóre zboża.

Zobacz: Nadciągną silne śnieżyce. Spadnie 30 cm śniegu. Późny atak zimy sięgnie z północy w tych dniach

Źródło: DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!