| |
Zagrożenie!
W ciągu tygodnia spadnie miesięczna suma opadów. Ulewy przejdą przez Polskę. Będą podtopienia i zalania

W ciągu tygodnia spadnie miesięczna suma opadów. Ulewy przejdą przez Polskę. Będą podtopienia i zalania

Ekstremalnie ciepły luty w kolejnych dniach przyniesie okresami ulewy w Polsce zamiast opadów śniegu. Miejscami w ciągu tygodnia spadnie nawet miesięczna suma opadów, a lokalnie deszczu będzie więcej. Suma opadów w wielu regionach ma przekroczyć 20-40 litrów wody na m2 ziemi. Z uwagi na wysoką wilgotność gleby, w niektórych miejscach ponownie dojdzie do ryzyka zalań i podtopień.

Zimowe ulewy przejdą przez Polskę. Prognozowana suma opadów do 27 lutego 2024

W ciągu tygodnia spadnie miesięczna suma opadów, ulewy przejdą przez Polskę luty 2024

Natężenie opadów na ogół nie będzie duże, ale wysokie nasycenie warstwy powierzchniowej gleby sięgające w Polsce obecnie miejscami powyżej 70-95 procent powoduje, że woda nie wsiąka już w glebę i po opadach kumuluje się na powierzchni tworząc rozlewiska na polach i łąkach. Każde kolejne opady po wcześniejszych roztopach, w najbliższych dniach ten stan mogą podtrzymać lub pogorszyć.

Prognozowane opady w Polsce, 21 lutego 2024

Ulewy przejdą przez Polskę, spadnie miesięczna suma opadów w tydzień luty 2024

Obecnie na danych radarowych widać, że przelotny deszcz w ciągu najbliższej doby wystąpi w wielu regionach Polski. Następnej doby spodziewamy się przejścia kolejnego frontu okluzji z opadami deszczu z zachodu na wschód kraju, z tym, że opady umiarkowane natężenie będą mieć głównie w północnych i północno wschodnich regionach kraju.

Prognoza zasięgu ulewy w Polsce, 24 lutego 2024

Zimowe ulewy w Polsce, spadnie miesięczna suma opadów w tydzień luty 2024

Między 22-23 lutego również nad Polską zaznaczy się kolejna strefa frontowa z opadami deszczu, niosąca umiarkowane opady szczególnie między Mazurami i Górnym Śląskiem przez centrum oraz wcześniej w zachodnich regionach, zwłaszcza na Pomorzu Zachodnim. Następna strefa istotnych opadów deszczu jest prognozowana szczególnie w zachodniej połowie kraju, zwłaszcza między Pomorzem Gdańskim i Dolnym Śląskiem w nocy na 24 lutego. W tym okresie przechodzący płytki niż na północ kraju przeniesie ulewy zanikające w sobotę w ciągu dnia.

Prognoza zasięgu opadów w Polsce, 27 lutego 2024

Ulewy w Polsce spowodują zalania i podtopienia, luty 2024

W kolejnych dniach również miejscami popada deszcz, aczkolwiek ich zasięg będzie na ogół mniejszy. W sumie w omawianym okresie miejscami może spaść powyżej 20-40 litrów wody na m2 ziemi w przeciągu tygodnia. To sporo jak na luty, biorąc pod uwagę, że norma opadów za cały miesiąc, waha się w Polsce na nizinach, od 20, do 50 mm.

Prognozowana anomalia opadów w Polsce i Europie za okres do 26 lutego 2024

Ulewy spowodują zalania i podtopienia w Polsce, luty 2024

Tegoroczny luty zapisze się więc nie tylko, jako ekstremalnie ciepły, ale również wyjątkowo wilgotny. Zamiast utrzymywania mrozu i pokrywy śnieżnej, która długo topiąc się nawadnia stopniowo glebę na wiosnę, to mamy liczne roztopy jeszcze w trakcie zimy. Miejscami woda ponownie zaleje lub podtopi nie tylko pola i łąki, ale także podejdzie pod domy.

Źródło: DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!