| |
Zagrożenie!
Noc przyniesie późny mróz. Temperatura spadnie do -1 stopnia. Najzimniej będzie w tych regionach

Noc przyniesie późny mróz. Temperatura spadnie do -1 stopnia. Najzimniej będzie w tych regionach

Przed nami apogeum krótkiej, ale znaczącej fali ochłodzenie w Polsce. Najzimniej zapowiadają się miejscami dwie najbliższe noce, gdy temperatura na standardowej wysokości dwóch metrów spadnie do kilku st. C., a przy gruncie lokalnie zanotujemy nawet -1 st. C. Niewielki i późny mróz w czerwcu, to już zjawisko, które nie zdarza się często w naszym kraju, dlatego warte jest odnotowania.

Zimna noc w Polsce. Prognozowane niskie temperatury przy gruncie o godzinie 04:00, 13 czerwca 2024

Noc na 13 czerwca 2024 przyniesie niemal mróz w Polsce

Już poprzedniej nocy temperatura lokalnie przy gruncie spadła w Łodzi do zaledwie 1 st. C. Niewiele więc brakło do wartości ujemnej, co tylko świadczy o ochłodzeniu z jakim obecnie mamy do czynienia. Najbliższa noc za sprawą adwekcji chłodnego powietrza pochodzenia arktycznego, silnej radiacji przy rozpogodzeniach, najzimniej zapowiada się od centrum po niemal całą północną połowę Polski. Na tym obszarze temperatura przy gruncie spadnie do zaledwie 1-4 st. C., a punktowo w okolice 0 st. C. Niewykluczone, że lokalnie wystąpi nieznaczny mróz, największa szansa na to pojawi się na Warmii.

Prognozowana anomalia temperatury w Polsce i Europie nad ranem po nocy na 13 czerwca 2024

Noc na 13 czerwca 2024 z możliwym późnym mrozem w Polsce, anomalia temperatury

Co istotne, znacznie chłodniejsze noce niż zwykle o tej porze będą dotyczyć nie tylko Polski, ale także obszaru Europy, od południowej Skandynawii przez zachodnie, północno zachodnie po południowo zachodnie regiony kontynentu. Na tym obszarze napływa i zalega obecnie znacznie chłodniejsza masa powietrza.

Prognozowana adwekcja chłodnego powietrza do Polski na przykładzie Warszawy, 13 czerwca 2024

Zimne noce w Polsce, możliwy późny mróz 13 czerwca 2024

Z prognoz trajektorii wstecznych napływających mas powietrza do Polski wynika jednoznacznie, że powietrze na najniższym poziomie troposfery oznaczonej kolorem czerwonym, pochodzi z rejonów Arktyki. Na wyższych poziomach również mamy chłodne powietrze, ale już bardziej o cechach chłodnego powietrza polarnomorskiego. Z uwagi na to, że powietrze chłodne jest cięższe, to z łatwością będzie osiadać szczególnie przy rozpogodzeniach w kotlinach i różnych zagłębieniach terenu.

Prognozowane temperatury przy gruncie w Polsce w nocy o godzinie 04:00, 14 czerwca 2024

Noc na 14 czerwca 2024 z możliwym mrozem w Polsce

Zimno zapowiada się także kolejna noc na piątek, ale obszar niskich temperatur szczególnie przy gruncie zostanie już zniwelowany głównie do zachodnich, północnych i południowo zachodnich regionów Polski, gdzie będzie największa szansa na przejaśnienia i rozpogodzenia. Temperatura przy gruncie ponownie miejscami spadnie do 0-4 st. C., zwłaszcza miejscami od Pomorza przez Kujawy, Wielkopolskę, Ziemie Lubuską po Dolny Śląsk. Najzimniej ma być na południu Dolnego Śląska szczególnie w rejonach podgórskich. Na tym obszarze możliwy będzie mróz do około -1 st. C.

Sprawdź: Nadciągnie pierwsza fala upałów. Temperatura sięgnie 36 stopni. Letni żar sięgnie Polski

Prognozowane temperatury przy gruncie z wyszczególnieniem dla Dolnego Śląska w nocy o godzinie 04:00, 14 czerwca 2024

Noc na 14 czerwca 2024 przyniesie późny mróz w Polsce

Jeśli prognozy faktycznie się sprawdzą, to będziemy mieć rzadką sytuację w czerwcu, bo w tym już letnim miesiącu na ogół ujemne temperatury omijają Polskę, choć mogą rzadko, ale nadal się zdarzyć. Do rekordu temperatury minimalnej dla czerwca będzie jednak daleko. Wynosi on oficjalnie -3,4 st. C. i był notowany 5 czerwca 1951 roku w Lęborku. W danych statystycznych pojawia się jeszcze wartość -4,6 st. C. z miejscowości Poraj, ale w tym przypadku nie jest znana dokładna data. Ochłodzenie nie potrwa długo, bo już pod koniec tygodnia spodziewamy się powrotu letnich temperatur.

Źródło: DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!