| |
Zagrożenie!
Noc przyniesie burze. Przejdzie niż na froncie w tych regionach. Przyniesie ulewy, grad i silny wiatr

Noc przyniesie burze. Przejdzie niż na froncie w tych regionach. Przyniesie ulewy, grad i silny wiatr

Powracające burze z ulewami i gradem oraz silnym wiatrem w Polsce nie opuszczą szybko naszego kraju. Po chwilowej stabilizacji, w nocy na niedzielę spodziewamy się nadejścia chłodnego frontu atmosferycznego na którym rozwinie się płytki niż. W jego rejonie powstaną komórki burzowe niosące załamanie pogody. W kilku regionach pioruny zerwą nas ze snu.

Noc na 9 czerwca 2024 przyniesie burze w Polsce. Prognozowany zasięg niestabilnego powietrza o godzinie 02:00

Noc na 9 czerwca 2024 przyniesie burze w Polsce, będą ulewy, grad i silny wiatr w kilku regionach

Minionej doby aktywne burze przeszły miejscami, zwłaszcza od Wielkopolski przez centrum po Lubelszczyznę, Podkarpacie, Ziemie Świętokrzyską po Górny Śląsk. Przyniosły w rejonie Polski kilkadziesiąt tysięcy wyładowań atmosferycznych. Groźne zjawiska atmosferyczne, w tym gradobicia generowały superkomórki szczególnie lokalnie w Wielkopolsce oraz na Ziemi Łódzkiej, zwłaszcza na obszarze między gminą Rychwał, przez Tuliszków, rejon Turku, Brudzewa po Uniejowo. Sytuacja ponownie zacznie się komplikować w kierunku burz już wieczorem oraz w nocy na niedzielę.

Prognozowany zasięg niestabilnego powietrza w Polsce w którym miejscami rozwiną się burze w nocy do godziny 05:00, 9 czerwca 2024

Noc na 9 czerwca 2024 z burzami w Polsce, w tych regionach będą ulewy z gradem

W trakcie nocy na froncie ruszy konwekcja w której rozwiną się strefy burzowe. Będziemy mieć wyraźne dwa obszary z potencjalnymi komórkami opadowymi i burzowymi. Zjawiska wystąpią miejscami szczególnie w rejonie województwa pomorskiego, a drugi obszar burz i opadów, od Opolszczyzny przez województwo śląskie i częściowo łódzkie, będzie się kierował przez małopolskie w kierunku świętokrzyskiego, podkarpackiego, lubelskiego i częściowo mazowieckiego.

Prognoza burz na noc 9 czerwca 2024 dla Polski

Prognoza burz dla Polski na noc 9 czerwca 2024

Opady i lokalne słabsze burze z rejonu województwa pomorskiego również będą się przesuwać na wschód i obejmą miejscami do poranka województwo warmińsko mazurskie i podlaskie. W pozostałych sąsiadujących wymienionych regionach, przelotnie popada i zagrzmi tylko lokalnie.

Prognoza burz na noc 9 czerwca 2024 według IMGW-PIB

Prognoza burz na noc 9 czerwca 2024 według IMGW

Głównym zagrożeniem w rejonie burz będą nie tylko pioruny, ale także intensywne opady deszczu, lokalnie niewielkiego gradu oraz punktowe nagłe porywy wiatru, do 60-85 km/h. Z prognoz modelu dużej rozdzielczości wynika, że najwięcej deszczu z sumami opadów do około 10-40 litrów wody na m2 ziemi spadnie miejscami w regionach południowo wschodnich Polski.

Zobacz też: Fala upałów nieprędko w Polsce. Silne ochłodzenie rozczaruje

Prognozowane sumy opadów deszczu w Polsce za noc do godziny 08:00, 9 czerwca 2024

Noc na 9 czerwca 2024 z ulewami i burzami w Polsce, gdzie spadnie deszcz

W niedzielę w ciągu dnia zanikające opady miejscami wystąpią jeszcze na wschodzie i południu kraju, ale zjawiska nie będą gwałtowne. Sytuacja ponownie się zmieni kolejnej doby w nocy na poniedziałek, gdy nad południowo wschodnią Polskę przejdzie nowy niż na froncie z ulewami i burzami.

Źródło: DobraPogoda24.pl, IMGW-PIB


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!