| |
Zagrożenie!
Niż z zachodu przyniesie śnieżyce. Spadnie ponad 30 cm śniegu. Wpłynie na pogodę w Polsce

Niż z zachodu przyniesie śnieżyce. Spadnie ponad 30 cm śniegu. Wpłynie na pogodę w Polsce

Okres panowania stabilnej pogody związanej z antycyklonem w Polsce i na znacznym obszarze Europy zacznie dobiegać końca, bo zmiana położenia wyżu w kolejnych dniach umożliwi wkroczenie układów niżowych z frontami atmosferycznymi. Pojawią się śnieżyce i opady deszczu oraz okresami nasili się wiatr. Miejscami na północy Europy w Skandynawii spadnie ponad 30 cm śniegu, ale i w naszym kraju odczujemy skutki nadchodzących zmian związanych z przejściem niżu i frontu atmosferycznego. Sprawdźmy, jak będzie wyglądać niemal godzina po godzinie załamanie pogody i kiedy nastąpi.

Nadciągający niż i zasięg śnieżycy na północy Europy między Islandią i zachodnią Skandynawią, do godziny 04:00, 9 lutego 2023

Niż przyniesie śnieżyce w Europie na obszarze Skandynawii, wpłynie również na pogodę w Polsce, mapa opadów 9 lutego 2023

Obecnie w Polsce możemy się cieszyć ze stabilnej pogody związanej z obecnością wyżu, ale jego centrum będzie się odsuwać na południowy wschód i pojawi się miejsce do zejścia niżu z frontem, a w konsekwencji nastąpi zmiana pogody. Początku zmian należy się doszukiwać w rejonie zachodniej Skandynawii oraz nad Morzem Norweskim, gdzie pojawi się obszar niżowy z chłodnymi frontami atmosferycznymi. Na obszarze Norwegii wystąpi silna śnieżyca, z której w wielu regionach, szczególnie na obszarach podgórskich spadnie ponad 30 cm śniegu. Na drogach będą bardzo trudne warunki, tym bardziej, że opadom będą towarzyszyć zawieje i zamiecie śnieżne.

Prognoza zasięgu śnieżycy na północy Europy w Norwegii, do godziny 10:00, 9 lutego 2023

Niż ze śnieżycą wkroczy z zachodu, spadnie ponad 30 cm śniegu, mapa opadów w Skandynawii, 9 lutego 2023

W tym czasie wyż zapewniający w Polsce stabilną pogodę i silny mróz w nocy w rejonie rozpogodzeń będzie się odsuwał nad Rumunię. To bardzo ważne w kontekście kolejnych zmian, bo w obszarze obniżonego ciśnienia nad Skandynawią pojawi się kolejny niż, który z frontem atmosferycznym wpłynie bezpośrednio na zmianę pogody w Polsce w najbliższą sobotę 11.02.

Prognoza zasięgu śnieżycy nad Skandynawią, do godziny 16:00, 9 lutego 2023

Niż z zachodu przyniesie śnieżyce w Norwegii, wpłynie również na pogodę w Polsce, mapa opadów 9 lutego 2023

Omawiany niż pojawi się nad południową Norwegią już 10 lutego. Po przejściu wcześniejszego niżu z frontem chłodnym ponownie będzie przynosił śnieżyce i miejscami deszcz. Popada z niego szczególnie na południu Skandynawii między południową Szwecją i Norwegią oraz częściowo Danią.

Prognoza zasięgu śnieżycy i deszczu w Europie, do godziny 19:00, 10 lutego 2023

Będzie niż i śnieżyca, załamanie pogody wkroczy do Europy i Polski, prognoza opadów 10 lutego 2023

W kolejnych kilkudziesięciu godzinach niż zacznie się przesuwać przez Bałtyk w kierunku pogranicza Estonii i Łotwy i dalej nad Rosję. Właśnie w tym okresie wpłynie na pogodę w Polsce przynosząc miejscami śnieg i deszcz oraz silniejszy okresami wiatr.

Prognoza położenia niżu i zasięgu opadów śniegu lub deszczu w Polsce i Europie, do godziny 07:00, 11 lutego 2023

Niż wkroczy z zachodu i przyniesie śnieżyce w Europie, wpłynie na pogodę w Polsce, prognoza opadów 11 lutego 2023

Front w ciągu dnia nad Polską będzie się stopniowo przesuwał na południowy wschód kraju. Okres blisko tygodniowego panowania wyżu zostanie w tym dniu przerwany. Słabe i umiarkowane opady pojawią się na przeważającym obszarze kraju. Mocniej śnieg popada na południu, w rejonach podgórskich i górskich, gdzie dosypie ponownie kilka cm.

Prognozowana pokrywa śnieżna w Polsce i Europie, do 12 lutego 2023

Pokrywa śnieżna w Europie, gdzie jest najwięcej śniegu, prognoza pokrywy do 12 lutego 2023

Prawdziwa śnieżna zima w Europie panuje obecnie szczególnie na obszarze między Skandynawią i Rosją, gdzie leży w wielu miejscach ponad 40-100 cm śniegu, a także na obszarach górskich i podgórskich, w tym w Alpach i Karpatach. W trakcie drugiej dekady lutego śnieg na nizinach w Polsce zniknie, gdyż spodziewamy się ocieplenia. Śnieżna zima nadal będzie się utrzymywać na południu kraju w górach i rejonach podgórskich, gdzie zalega obecnie od 20, do ponad 116 cm śniegu. Największa pokrywa śnieżna jest na Kasprowym Wierchu oraz w Dolinie Pięciu Stawów. Aktualnie wynosi odpowiednio 179 cm i 162 cm.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!