| |
Zagrożenie!
Mróz ustąpi i ocieplenie wkroczy do Polski. Temperatura przekroczy 10 stopni. Ciepłe powietrze dotrze po obrzeżach wyżu

Mróz ustąpi i ocieplenie wkroczy do Polski. Temperatura przekroczy 10 stopni. Ciepłe powietrze dotrze po obrzeżach wyżu

Z wielką uwagą zaczynamy śledzić najnowsze prognozy ocieplenia, jakie ma dotrzeć do Polski po ustąpieniu obecnej silniejszej fali mrozu. Zamiast niewielkiej temperatury ujemnej w dzień i mrozu poniżej -20/-10 st. C. w nocy, to będziemy notować miejscami nawet powyżej 10 st. C. Śnieg, który zalega jeszcze na nizinach wówczas stopnieje, a prawdziwa zima utrzyma się jedynie w rejonach podgórskich i górskich. Sprawdźmy, jakie są najnowsze prognozy temperatury i kiedy w Polsce będzie cieplej.

Dwucyfrowy mróz ustąpi i wkroczy ocieplenie do Polski. Aktualnie prognozowana anomalia temperatury powietrza napływającego na wysokości 1,5 km, 13 lutego 2023

Mróz w Polsce ustąpi i wkroczy ocieplenie, temperatura w lutym 2023 przekroczy 10 st. C.

Apogeum ochłodzenia w czasie tej fali mrozu w Polsce czeka nas w nocy z 8/9 lutego, gdy szczególnie w południowo wschodnich regionach kraju będzie trzymał dwucyfrowy mróz. Sytuacja zacznie się zmieniać wraz z upływem drugiej dekady lutego, gdy zmieni się położenie wyżu. Centrum antycyklonu przemieści się bardziej na południe Europy i wówczas otworzy się korytarz do napływu łagodniejszego powietrza z południowego zachodu po obrzeżach wyżu, gdyż w polu wysokiego ciśnienia w porównaniu do cyklonu powietrze na półkuli północnej porusza się zgodnie ze wskazówkami zegarów.

Prognozowane położenie antycyklonu i kilku centrów wyżowych wraz z naniesionym kierunkiem napływu powietrza, 14 lutego 2023

Ocieplenie wkroczy do Polski i ustąpi mróz, prognoza wyżu i temperatury 14 lutego 2023

Na mapie barycznej pojawia się również głęboki cyklon w rejonie Islandii. Jego cyrkulacja powietrza będzie sięgać Wysp Brytyjskich. Na styku oddziaływania wyżu i cyklonu pojawi się właśnie korytarz do napływu cieplejszego powietrza w rejon m.in. Polski zgodnie ze wskazanym kierunkiem na mapie.

Wstępnie prognozowana temperatura w Polsce, 13 lutego 2023

Kiedy mróz ustąpi i będzie cieplej w Polsce, prognoza temperatury 13 lutego 2023

Jeśli faktycznie prognozy nas nie zawiodą i obszar wyżowy przesunie się bardziej na południe kontynentu, to szansa na wzrost temperatury jest jak najbardziej realna szczególnie w okolicach połowy lutego. Zamiast kilkustopniowego miejscami mrozu w dzień, to temperatury w wielu regionach przekroczyłyby 5-10 st. C., przy czym mówimy o wstępnych wyliczeniach. Ostateczne temperatury będą zależne od wielkości zachmurzenia, nasłonecznienia i położenia wyżu.

Aktualnie prognozowana temperatura w Polsce, 14 lutego 2023

Ocieplenie wkroczy do Polski po fali mrozu, prognoza temperatury 14 lutego 2023

Nawet w nocy temperatury będą znacznie wyższe, miejscami utrzymają się powyżej 0 st. C., tylko gdzieniegdzie mógłby wystąpić słaby przymrozek. Zmiana temperatury byłaby wyraźna, z obecnych spadków w nocy na poziomie -28/-10 st. C. w wielu regionach, do około -2/+4 st. C. Ma to więc spore znaczenie przy obecnych wysokich kosztach ogrzewania.

Wstępnie prognozowana temperatura w Polsce, 15 lutego 2023

Mróz ustąpi i będzie ocieplenie, prognoza temperatury 15 lutego 2023

Ocieplenie w Polsce w trakcie drugiej dekady lutego potwierdza najnowsza prognoza sezonowa modelu ECMWF. Według ostatniej aktualizacji, anomalia średniej temperatury ma być o kilka st. C. powyżej normy, szczególnie w następnym tygodniu.

Aktualnie prognozowana anomalia temperatury w Polsce i Europie za okres 13-19 lutego 2023

Temperatury w Polsce znacznie wzrosną i mróz ustąpi, prognoza anomalii do 19 lutego 2023

Trzymamy więc rękę na pulsie i dalej będziemy analizować prognozy potencjalnego ocieplenia. W przypadku potwierdzania się prognoz wzrostu temperatury pojawi się stosowny wpis bliżej faktycznego terminu.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!