Niż genueński przyniesie ogromne śnieżyce. Spadnie ponad 20-30 cm śniegu. Będzie paraliż na drogach
Początek grudnia przyniesie silne załamanie pogody. Jeśli sprawdzą się prognozy, to w rejon Polski podejdzie niż genueński bardzo zasobny w opady, w tym przypadku głównie śniegu. Jego trajektoria jest często bardzo niestabilna i może się jeszcze sporo zmienić, jednak musimy mieć na uwadze możliwe śnieżyce z przyrostem pokrywy śnieżnej nawet o 20-30 cm. W takim przypadku paraliż na drogach, a nawet przerwy w dostawie prądu będą nieuniknione.
W rejon Polski podejdzie niż genueński i przyniesie śnieżyce na początku grudnia 2023 w najbliższy weekend
Już poprzedniej doby w wielu regionach szczególnie południowej i południowo wschodniej Polski spadło ponad 5-12 cm śniegu, ale na tym nie koniec. Nasz kraj pozostaje w obszarze pola niżowego w zasięgu utrzymującej się adwekcji chłodnego powietrza arktycznego. To zimne powietrze sięga jednak dalej w głąb Europy, w tym w rejon basenu Morza Śródziemnego, gdzie w pobliżu północnych Włoch dojdzie za kilkadziesiąt godzin do gwałtownej cyklogenezy i powstania niżu genueńskiego.
Prognozowany zasięg śnieżycy w Polsce, 2 grudnia 2023
Niże te są bardzo wydajne w opady, ale niestety ich trajektoria przemieszczenia często znad Włoch w kierunku Ukrainy w pobliżu południowo wschodniej Polski jest wyjątkowo trudna do przewidzenia ze znacznym wyprzedzeniem, zwłaszcza, że w niżu tym mamy ciepły i chłodny sektor powietrza. Po jego wschodniej i południowej stronie często jest cieplej z opadami deszczu. W porze zimowej przy wymianie mas powietrza i przesuwania niżu na wschód kontynentu opady te przechodzą w marznący deszcz i śnieg, a przez to warunki drogowe stają się fatalne.
Prognozowana pokrywa śnieżna w Polsce do 4 grudnia 2023
Mimo, że od potencjalnego załamania pogody dzieli nas już tylko kilkadziesiąt godzin, to nadal prognoza zasięgu opadów śniegu w Polsce jest rozbieżna w wyliczeniach modeli pogodowych. Przygotowałem zestawienie kilku z nich, aby sprawdzić aktualne najbardziej wiarygodne wyliczenia numeryczne. Co ciekawe, model GFS i UM ICM obecnie rozszerza zasięg śnieżycy w głąb Polski po centrum, a nawet północne dzielnice kraju przejściowo z opadami deszczu w cieplejszym sektorze powietrza na południowym wschodzie.
Prognozowany przyrost pokrywy śnieżnej w Polsce do 3 grudnia 2023, model ARPEGE
Zupełnie inaczej zasięg śnieżycy w Polsce przechodzącej między 1-3 grudnia przewiduje francuski model ARPEGE, kanadyjski GEM i europejski ECMWF. Można powiedzieć, że ich prognozy są zbliżone i wskazują na śnieżyce obejmujące szczególnie południowe i południowo wschodnie dzielnice kraju. Na tym obszarze Polski według obecnych wyliczeń miejscami może spaść nawet 10-30 cm śniegu, a skrajnym przypadku lokalnie nawet 40 cm, co aktualnie wydaje się wartością przeszacowaną. Po przejściu niżu ponownie chwyci silny mróz w Polsce z temperaturą lokalnie nawet -20 st. C., tak jak minionej doby.
Prognozowana pokrywa śnieżna w Polsce do 4 grudnia 2023 według modelu GEM
Mamy więc sytuację, gdy trzy modele pogodowe, a w zasadzie cztery, bo niemiecki ICON podobnie, ale z mniejszym przyrostem pokrywy śnieżnej do 10-15 cm, przewidują zbliżoną trajektorię ośrodka niżowego i zasięg śnieżycy w Polsce. Z kolei dwa inne kluczowe modele, wskazują na możliwą śnieżycę przesuniętą bardziej w głąb kraju z możliwością przejściowo deszczu także na południowym wschodzie. Jest to charakterystyczna sytuacja związana z niżem genueńskim, gdy dopiero na dobę przed jego podejściem prognozy zdołają się ustabilizować i będziemy dokładnie wiedzieć, gdzie czeka nas uderzenie śnieżnej zimy. Trzymamy rękę na pulsie, bardziej precyzyjne prognozy wskażemy niebawem.
Źródło: DobraPogoda24.pl