| |
Zagrożenie!
Potężny mróz w Polsce. Temperatura spadła do -20 stopni. Fala mrozu będzie jeszcze większa

Potężny mróz w Polsce. Temperatura spadła do -20 stopni. Fala mrozu będzie jeszcze większa

Temperatury w Polsce zaczynają dosłownie szokować. Zimy w ostatnich latach przyzwyczaiły nas do łagodnych wersji, tymczasem temperatura spadła już do -20 st. C. i to pod koniec listopada, a nie w środku zaawansowanej zimy. Najnowsze prognozy temperatur wskazują, że mróz miejscami może być jeszcze silniejszy, zwłaszcza po uwzględnieniu pomiarów dokonywanych przy gruncie w trakcie pierwszej dekady grudnia.

Śnieżna i mroźna zima w Polsce. Coraz niższe temperatury pod koniec listopada 2023

Potężny mróz w Polsce, temperatura spadła do -20 st. C. w Jeleniej Górze listopad 2023

Zwykle najniższe temperatury są notowane w górach, tymczasem od kilku dni silny mróz trzyma szczególnie w północnej Polsce, gdzie mamy systematyczne spadki temperatur na poziomie -18/-10 st. C. Zimne powietrze arktyczne z racji tego, że jest cięższe przy rozpogodzeniach osiada w dolinach, gdzie dochodzi silnej radiacji szczególnie przy pokrywie śnieżnej i mamy silny mróz, zwłaszcza przy słabym wietrze.

Potężny mróz notowany w Polsce, 29 listopada 2023

Silny mróz w Polsce pod koniec listopada 2023, temperatura spadła do -20 st. C.

Minionej nocy wyjątkowo silny mróz pojawił się na południu Dolnego Śląska, gdzie zanotowano na stacji IMGW -20 st. C. w Jeleniej Górze i -19 st. C. w Kłodzku. Na standardowej wysokości 2m w Kotlinie Kłodzkiej zanotowano -15,8 st. C. Siarczysty mróz nadal trzyma także na północy kraju, zwłaszcza miejscami między województwem pomorskim, warmińsko mazurskim i podlaskim. Na tym obszarze kraju temperatura spadła do -15/-10 st. C.

Prognozowany silny mróz w Polsce, 5 grudnia 2023

Silny mróz w prognozach dla Polski, przewidywana temperatura 5 grudnia 2023

Wygląda na to, że ochłodzenie z arktycznym powietrzem w Polsce będzie się przeciągać w kolejnych dniach i obejmie też sporą część pierwszej dekady grudnia, aczkolwiek okresami mogą się pojawić również przejściowo podejścia łagodniejszych mas powietrza przy przejściu stref frontowych z niżami niosących opady śniegu. Prognozy temperatur wykazują sporą zmienność w wyliczeniach na noce i poranki, gdyż są zależne od wielkości zachmurzenia i zasięgu głównej fali powietrza arktycznego, ale mróz w większym lub mniejszym stopniu będzie nadal obecny w kraju.

Prognozowany mróz w Polsce, 8 grudnia 2023

Silna fala mrozu w Polsce, prognoza temperatury 8 grudnia 2023

Niektóre predykcje prognoz wrzucają miejscami możliwe spadki temperatur nawet poniżej -20 st. C. Podane przykładowe terminy nie należy obecnie odczytywać dosłownie, a jedynie jest to sygnalizowana możliwość wystąpienia takiego mrozu w Polsce w sprzyjających warunkach w trakcie pierwszej dekady grudnia.

Prognozowane prawdopodobieństwo temperatury w Polsce na przykładzie Krakowa do 9 grudnia 2023

Potężny mróz, fala siarczystego mrozu w Polsce prognozowana na początku grudnia 2023

Utrzymujący się trend ochłodzenia z częstym mrozem w Polsce podtrzymują niemal wszystkie wiązki prognostyczne modelu ECMWF z wyraźną białą linią przedstawiającą wyliczenia średniej. Jak widać, pewnego i trwalszego ocieplenia w kraju przynajmniej na wschodzie i południu nie widać nadal w prognozach co najmniej do 8 grudnia.

Źródło: DobraPogoda24.pl, IMGW


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!