Alert meteo: miejscami spadnie 100 litrów wody, możliwe podtopienia na południowym-wschodzie Polski
W drugiej połowie maja wkroczyliśmy w okres niestabilnej pogody związanej z napływem wilgotnego, ciepłego i chwiejnego powietrza ze wschodu i południa Europy. W obszarze zbieżności wiatru dochodzi do inicjacji burz z ulewnymi opadami deszczu, gradu i licznymi wyładowaniami.
Trajektoria wsteczna napływającej masy powietrza. 20 maja 2019 roku
Na naszą uwagę zasługują kolejne 3 dni, zwłaszcza 21-23 maja, gdy ponownie w wielu miejscach przejdą burze z ulewnymi opadami deszczu. Już jutro 21.05 nad Polską znajdzie się niż Axel z systemem frontów atmosferycznych.
Prognozowany układ baryczny we wtorek 21 maja o godz. 14:00
Niż nad terytorium kraju utrzyma się co najmniej 2-3 dni. W tym czasie siłą odśrodkową, będzie się kręcił odwrotnie do wskazówek zegara, jednocześnie przynosząc opady deszczu i miejscami burze.
Prognozowane przemieszczenie układu niżowego Axel, między 21, a 24 maja
Prześledziliśmy najnowsze wyniki głównych modeli numerycznych. Wszystkie wskazują, że do 23-24 maja, miejscami może spaść 60-100 litrów wody na metr kwadratowy ziemi, szczególnie w dzielnicach południowo-wschodnich kraju.
Prognozowana suma opadów do godz. 08:00, 23 maja, według modelu ALARO/IMGW
Prognozowana suma opadów do 24 maja, według modelu ECMWF
Prognozowana suma opadów do 24 maja, według modelu GFS
Prognozowana suma opadów do 24 maja, według modelu ICON
Opady najpóźniej, prawdopodobnie 24 maja zanikną na Podkarpaciu i Lubelszczyźnie. Niewykluczone, że lokalnie suma opadów może być większa, gdyż wyliczenia numeryczne nie szacują poprawnie opadów pochodzenia burzowego. W przypadku sprawdzenia się prognoz, należy się liczyć z ryzykiem lokalnych podtopień i podniesieniem stanów rzek. Sytuację będziemy monitorować i informować na bieżąco. Zalecamy śledzenie bieżących danych radarowych.
trochę to zostało przesunięte na zachód, więc może to być trochę inaczej, i ciekawe jak opady na płd-wsch zachowają się jak wiatr skręci na kierunki południowe.
Warszawski maj 2019 roku pracowicie odrabia cieplne zaległości ze swojej 1ej połowy. Jej średnia temperatura (Tśr) była o 2,9°C niższa od normalnej; natomiast Tśr za okres 1-20 maja, była niższa od przeciętnej (za ten okres) już tylko o 1,3°C. Do końca miesiąca nie widać żadnego istotnego zimna w bieżących prognozach. A więc maj 1864 pozostanie zimnym rekordzistą z całej historii pomiarów tutejszej temperatury? Samo postawienie takiego pytania zakrawa na żart. Tegoroczne – jak to wielu powiada – “patologiczne” zimno majowe, to śmiech na sali w porównaniu z tym, co bywało kiedyś. Maj 1864 roku był znacznie zimniejszy od… tegorocznego kwietnia.