| |
Zagrożenie!
Niszczące wichury przejdą przez Polskę. Będą burze i opady. Koszmarne prognozy wiatru

Niszczące wichury przejdą przez Polskę. Będą burze i opady. Koszmarne prognozy wiatru

Z niepokojem przyglądamy się prognozom wichury, jaka przejdzie przez Polskę między 27/28 stycznia i 29/30 stycznia 2022. Nasze wcześniejsze prognozy mogą się niestety sprawdzić. Aktualna prognoza wiatru jest szczególnie niepokojąca w przypadku wichury prognozowanej pod koniec obecnego tygodnia. Jeśli nie nastąpi nieoczekiwana zmiana trajektorii ośrodka niżowego, to wiatr miejscami osiągnie lub przekroczy 100 km/h i to nie tylko nad morzem oraz w górach. W takim przypadku trzeba się liczyć z ryzykiem zniszczeń, przerw w dostawie energii elektrycznej i potrzebą interwencji strażaków liczonych w setkach lub tysiącach, zwłaszcza, że możliwe będą także burze.

Wichury uderzą w Polskę. Prognozowane położenie niżu wchodzącego znad Bałtyku nad Łotwę. Noc 27/28 stycznia 2022

Prognoza wichury w Polsce, 27/28 stycznia i 29/30 stycznia 2022. Aktualna mapa wiatru

W tym tygodniu czekają nas aż dwie wichury, z których jedna będzie znacznie silniejsza. Na naszą uwagę zasługuje okres między 27/28 stycznia, gdy dostaniemy się pod wpływ niżu przemieszczającego się znad Skandynawii przez Bałtyk w kierunku Łotwy, Białorusi i Rosji. Z niżem będzie związany front atmosferyczny. Przyniesie on także opady deszczu, deszczu ze śniegiem, krupy śnieżnej i śniegu wraz ze spadkiem temperatury. Lokalnie możliwe również burze.

Wstępnie prognozowane opady w Polsce w czasie wichury, 28 stycznia 2022

Wichury i burze śnieżne w Polsce, prognoza 28 stycznia 2022

Niż spowoduje wzrost prędkości wiatru, gdyż nasili się gradient ciśnienia między południowo zachodnią i północno wschodnią częścią Polski. Różnica ciśnienia osiągnie lub przekroczy 20 hPa.

Wstępnie prognozowane maksymalne porywy wiatru w Polsce w czasie wichury, między 27/28 stycznia 2022

Wichura w Polsce, prognoza wiatru, 27/28 stycznia 2022

Niemiecki model ICON, w czasie tej wichury na Śnieżce prognozuje aktualnie wiatr mogący osiągnąć nawet 160 km/h.

Groźna wichura pod koniec tygodnia w Polsce

Jeszcze gorzej wyglądają prognozy drugiej wichury, jaka wystąpi w ostatni weekend stycznia. Między 29/30 stycznia 2022 na pogodę w Polsce wpłynie znacznie głębszy ośrodek niżowy. Jego rozwój będzie wspomagany przez silny prąd strumieniowy napędzający przepływ powietrza w troposferze. Bardzo uważnie musimy się przyglądać ostatecznej prognozie maksymalnego spadku ciśnienia w centrum niżu oraz dokładnej prognozie jego trajektorii.

Aktualna prognoza wichury w Polsce. Prognozowane położenie niżu, noc 29/30 stycznia 2022

Niszcząca wichura przejdzie przez Polskę, prognoza wiatru 29/30 stycznia 2022, mapa ciśnienia i wiatru

Najnowsze wyliczenia modelu ECMWF budzą niepokój, gdyż wyliczany niż znajduje się nieco bliżej Polski względem wcześniejszej prognozy. Każde takie przesunięcie centrum niżu nawet o 20-40 km przełoży się na silniejszy wiatr w naszym kraju. Obecnie miejscami jest prognozowany wiatr w porywach do około 80-110 km/h i to na nizinach. Taki wiatr w Polsce jest bardzo niebezpieczny i często przekłada się na sporą liczbę zniszczeń i interwencji strażaków. Powoduje bezpośrednie zagrożenia dla życia.

Wstępnie prognozowane porywy wiatru w Polsce, 30 stycznia 2022

Prognoza wiatru w Polsce, 30 stycznia 2022, będzie wichura i burze

O potencjale drugiej wichury świadczy obecnie prognozowany gradient ciśnienia, który na obszarze kraju ma przekroczyć 30 hPa, czyli o ponad 10 hPa ma być większy względem pierwszej wichury. Wiatr ponownie najsilniejszy będzie nad morzem oraz w górach, a także w głębi kraju na obszarze przechodzących konwekcyjnych opadów. W czasie prognozowanych wichur, ponownie istnieje spore ryzyko wystąpienia kolejnych burz, w tym burz śnieżnych, jakie niedawno mieliśmy w Polsce.

Wstępnie prognozowane opady w Polsce w czasie wichury, 30 stycznia 2022

Dwie wichury przejdą przez Polskę, będą zniszczenie i przerwy w dostawie prądu, mapa wiatru 27/28 i 29/30 stycznia 2022

Sytuacja jest więc nadal rozwojowa i miejmy nadzieję, że druga wichura w prognozach złagodnieje, ale możliwy jest również odwrotny rozwój. Wszystko ostatecznie zależy od dokładnej prognozy trajektorii ośrodka niżowego. Prognozy śledzimy non stop, będziemy informować na bieżąco.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!