| |
Zagrożenie!
Niszczące wichury przejdą przez Polskę. Będą burze i opady. Koszmarne prognozy wiatru

Niszczące wichury przejdą przez Polskę. Będą burze i opady. Koszmarne prognozy wiatru

Z niepokojem przyglądamy się prognozom wichury, jaka przejdzie przez Polskę między 27/28 stycznia i 29/30 stycznia 2022. Nasze wcześniejsze prognozy mogą się niestety sprawdzić. Aktualna prognoza wiatru jest szczególnie niepokojąca w przypadku wichury prognozowanej pod koniec obecnego tygodnia. Jeśli nie nastąpi nieoczekiwana zmiana trajektorii ośrodka niżowego, to wiatr miejscami osiągnie lub przekroczy 100 km/h i to nie tylko nad morzem oraz w górach. W takim przypadku trzeba się liczyć z ryzykiem zniszczeń, przerw w dostawie energii elektrycznej i potrzebą interwencji strażaków liczonych w setkach lub tysiącach, zwłaszcza, że możliwe będą także burze.

Wichury uderzą w Polskę. Prognozowane położenie niżu wchodzącego znad Bałtyku nad Łotwę. Noc 27/28 stycznia 2022

Prognoza wichury w Polsce, 27/28 stycznia i 29/30 stycznia 2022. Aktualna mapa wiatru

W tym tygodniu czekają nas aż dwie wichury, z których jedna będzie znacznie silniejsza. Na naszą uwagę zasługuje okres między 27/28 stycznia, gdy dostaniemy się pod wpływ niżu przemieszczającego się znad Skandynawii przez Bałtyk w kierunku Łotwy, Białorusi i Rosji. Z niżem będzie związany front atmosferyczny. Przyniesie on także opady deszczu, deszczu ze śniegiem, krupy śnieżnej i śniegu wraz ze spadkiem temperatury. Lokalnie możliwe również burze.

Wstępnie prognozowane opady w Polsce w czasie wichury, 28 stycznia 2022

Wichury i burze śnieżne w Polsce, prognoza 28 stycznia 2022

Niż spowoduje wzrost prędkości wiatru, gdyż nasili się gradient ciśnienia między południowo zachodnią i północno wschodnią częścią Polski. Różnica ciśnienia osiągnie lub przekroczy 20 hPa.

Wstępnie prognozowane maksymalne porywy wiatru w Polsce w czasie wichury, między 27/28 stycznia 2022

Wichura w Polsce, prognoza wiatru, 27/28 stycznia 2022

Niemiecki model ICON, w czasie tej wichury na Śnieżce prognozuje aktualnie wiatr mogący osiągnąć nawet 160 km/h.

Groźna wichura pod koniec tygodnia w Polsce

Jeszcze gorzej wyglądają prognozy drugiej wichury, jaka wystąpi w ostatni weekend stycznia. Między 29/30 stycznia 2022 na pogodę w Polsce wpłynie znacznie głębszy ośrodek niżowy. Jego rozwój będzie wspomagany przez silny prąd strumieniowy napędzający przepływ powietrza w troposferze. Bardzo uważnie musimy się przyglądać ostatecznej prognozie maksymalnego spadku ciśnienia w centrum niżu oraz dokładnej prognozie jego trajektorii.

Aktualna prognoza wichury w Polsce. Prognozowane położenie niżu, noc 29/30 stycznia 2022

Niszcząca wichura przejdzie przez Polskę, prognoza wiatru 29/30 stycznia 2022, mapa ciśnienia i wiatru

Najnowsze wyliczenia modelu ECMWF budzą niepokój, gdyż wyliczany niż znajduje się nieco bliżej Polski względem wcześniejszej prognozy. Każde takie przesunięcie centrum niżu nawet o 20-40 km przełoży się na silniejszy wiatr w naszym kraju. Obecnie miejscami jest prognozowany wiatr w porywach do około 80-110 km/h i to na nizinach. Taki wiatr w Polsce jest bardzo niebezpieczny i często przekłada się na sporą liczbę zniszczeń i interwencji strażaków. Powoduje bezpośrednie zagrożenia dla życia.

Wstępnie prognozowane porywy wiatru w Polsce, 30 stycznia 2022

Prognoza wiatru w Polsce, 30 stycznia 2022, będzie wichura i burze

O potencjale drugiej wichury świadczy obecnie prognozowany gradient ciśnienia, który na obszarze kraju ma przekroczyć 30 hPa, czyli o ponad 10 hPa ma być większy względem pierwszej wichury. Wiatr ponownie najsilniejszy będzie nad morzem oraz w górach, a także w głębi kraju na obszarze przechodzących konwekcyjnych opadów. W czasie prognozowanych wichur, ponownie istnieje spore ryzyko wystąpienia kolejnych burz, w tym burz śnieżnych, jakie niedawno mieliśmy w Polsce.

Wstępnie prognozowane opady w Polsce w czasie wichury, 30 stycznia 2022

Dwie wichury przejdą przez Polskę, będą zniszczenie i przerwy w dostawie prądu, mapa wiatru 27/28 i 29/30 stycznia 2022

Sytuacja jest więc nadal rozwojowa i miejmy nadzieję, że druga wichura w prognozach złagodnieje, ale możliwy jest również odwrotny rozwój. Wszystko ostatecznie zależy od dokładnej prognozy trajektorii ośrodka niżowego. Prognozy śledzimy non stop, będziemy informować na bieżąco.

DobraPogoda24.plKomentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!