Niszcząca wichura wkroczy do Polski. Mamy dokładną prognozę z mapami wiatru. Możliwy brak prądu
Przed nami uderzenie niszczącej wichury związanej z niżem wtórnym noszącym imię Hannelore. Wichura wkroczy do północnej Polski już najbliższej nocy 16/17 stycznia 2022, a w poniedziałek 17.01 w ciągu dnia przemieści się z północy na południe kraju. Generalnie cały kraj jest zagrożony porywami wiatru do 70-100 km/h. Lokalnie w rejonie przechodzenia opadów konwekcyjnych wiatr może przekroczyć 100 km/h nie tylko nad morzem oraz w górach, ale także na nizinach. Taka prędkość wiatru w Polsce oznacza ryzyko zagrożenia dla mienia i życia. Mamy najnowszą bardzo dokładną prognozę porywów wiatru dla Polski. Prześledźmy godzina po godzinie, kiedy i gdzie uderzy wichura.
Prognozowane położenie niżu głównego nad północno zachodnią Rosją, zafalowanie i rozwój niżu wtórnego nad Morzem Bałtyckim i układ wyżowy nad zachodnią Europą. Noc 16/17 stycznia 2022
Na powyższej prognozie rozmieszczenia ośrodków barycznych bardzo dokładnie widzimy, dlaczego w Polsce wystąpi wichura. Nasz kraj znajdzie się w obszarze pomiędzy wyżem znad zachodniej Europy i jednocześnie niżu znad Rosji. Dodatkowo w obszarze schodzącego prądu strumieniowego rozwinie się niż wtórny z chłodnym frontem atmosferycznym, który bezpośrednio wpłynie na warunki pogodowe w naszym kraju. Jest on już widoczny na mapie synoptycznej.
Prognozowane położenie niżu wtórnego Hannelore z chłodnym frontem o godzinie 13:00, 17 stycznia 2022
W wyniku przemieszczania się niżu wtórnego i towarzyszącego mu prądu strumieniowego napędzającego przepływ powietrza w troposferze oraz zwiększenia poziomego gradientu ciśnienia zostanie wywołana wichura z bardzo silnym wiatrem.
Prognozowane położenie prądu strumieniowego nad Polską, poniedziałek 17 stycznia 2022
Wichura w Polsce. Godzinowa prognoza wiatru
Wiatr najsilniej powieje nad morzem oraz wysoko w górach. Miejscami przekroczy 100 km/h, zwłaszcza w Tatrach i Sudetach. Ryzyko silnej wichury obejmuje również niziny i to niemal w całym kraju, gdyż miejscami wiatr osiągnie 80-100 km/h, a punktowo może przekroczyć 100 km/h szczególnie w rejonie możliwej liniowej formacji konwekcyjnej z niewykluczonymi burzami.
Prognozowana wichura w Polsce, do godziny 07:00, 17 stycznia 2022. Model ECMWF
W nocy, zwłaszcza nad ranem w poniedziałek 17.01 wichura uderzy w północną Polskę. Bardzo silny wiatr jest spodziewany nad Wybrzeżu, a także w głębi województwa pomorskiego, zachodniopomorskiego oraz częściowo w warmińsko mazurskim i kujawsko pomorskim. Wiatr może tutaj osiągać do około 75-103 km/h.
Wichura w Polsce, prognoza porywów wiatru o godzinie 13:00, 17 stycznia 2022. Model ECMWF
Z upływem dnia silny wiatr z północy przesunie się w głąb Polski i obejmie praktycznie cały kraj. Miejscami w porywach osiągnie do 70-100 km/h. Bardzo groźnie nadal wygląda prognoza modelu GFS. Amerykańska prognoza obecnie dalej podtrzymuje ryzyko wiatru na znacznym obszarze kraju w porywach do 80-100 km/h.
Prognozowane maksymalne porywy wiatru w Polsce w czasie wichury, 17 stycznia 2022. Model GFS
Dla porównania zamieszczamy jeszcze prognozę niemieckiego modelu ICON, który również potwierdza ryzyko silnej wichury w Polsce, aczkolwiek nieco łagodniejsze od prognozy amerykańskiej.
Prognozowane maksymalne porywy wiatru w Polsce, poniedziałek 17 stycznia 2022. Model ICON
Dodatkowo zamieszczamy dokładną prognozę porywów wiatru, godzina po godzinie, od 16, do 17 stycznia 2022, według modelu ICON. Sprawdźcie, kiedy i gdzie wiatr powieje najsilniej.
Wichurom będą towarzyszyć opady deszczu, śniegu i krupy śnieżnej. Lokalnie możliwe burze z gradem
Z wichurą wkroczy do Polski chłodny front atmosferyczny, który w ciągu dnia przemieści się z północnej do południowej Polski. W jego rejonie wystąpią opady deszczu, deszczu ze śniegiem, a im bliżej wschodniej połowy kraju i rejonów podgórskich to również wzrośnie prawdopodobieństwo opadów śniegu i krupy śnieżnej. Lokalnie możliwe będą burze, punktowo z gradem. Front będzie się bardzo szybko przemieszczał, bo zaraz po poranku opuści północną Polskę wzdłuż wybrzeża. W górach i rejonach podgórskich nastąpi ponowny atak zimy, zwłaszcza po południu.
Prognoza zasięgu opadów w Polsce, do godziny 11:00, 17 stycznia 2022
O pogodzie na całą drugą połowę stycznia dowiecie się z naszej najnowszej pogody długoterminowej.
DobraPogoda24.pl