| |
Zagrożenie!
Pogoda długoterminowa na 16 dni. Zima ze śniegiem wróci do Polski. Wcześniej przejdzie silna wichura

Pogoda długoterminowa na 16 dni. Zima ze śniegiem wróci do Polski. Wcześniej przejdzie silna wichura

Wygląda na to, że zima nie powiedziała jeszcze ostatniego słowa i zgodnie z naszymi prognozami będzie wracać w drugiej połowie stycznia - zapowiada najnowsza pogoda długoterminowa na 16 dni dla Polski. Wcześniej uderzy bardzo silna wichura. Zima w następnych dniach, będzie się zaznaczać możliwymi opadami śniegu, a także mrozem, zwłaszcza w nocy na sporym obszarze kraju. Możliwa będzie również śnieżyca i przejściowy kontrast temperatury między chłodniejszą wschodnią i południowo wschodnia częścią Polski, a cieplejszymi dzielnicami zachodnimi. Generalnie czeka nas okres bardzo zmiennej i dynamicznej pogody z przewagą akcentów zimowych, zwłaszcza we wschodniej połowie kraju.

Pogoda długoterminowa na 16 dni. Prognozowana temperatura w Polsce, od 16, do 31 stycznia 2022

Pogoda długoterminowa na 16 dni. Prognoza temperatury w Polsce, od 16, do 31 stycznia 2022

Najbliższe dni utrzymają się jeszcze z dodatnią anomalią temperatury, ale około 21-22 stycznia czeka nas nieco głębsze ochłodzenie z zimowymi akcentami. Ponownie chłodniej ma się zrobić pod koniec stycznia.

Pogoda długoterminowa. Wstępnie prognozowana anomalia temperatury w Europie, między 24-30 stycznia 2022

Pogoda długoterminowa na 16 dni, prognozowana anomalia temperatury w Polsce i Europie, od 24, do 30 stycznia 2022

Aktualne wydanie modelu ECMWF przewiduje anomalię w normie, ale często w praktyce taka prognoza później przekłada się na średnią temperaturę niższą od normy klimatycznej.

Pogoda długoterminowa na 16 dni. Prognozowane średnie ciśnienie w Polsce i Europie, do 26 stycznia 2022

Pogoda długoterminowa na 16 dni, prognoza ciśnienia w Polsce i Europie do 26 stycznia 2022

Polska w drugiej połowie stycznia nadal będzie się znajdować w obszarze pomiędzy układem wyżowym znad zachodniej Europy, zwłaszcza z rejonu Wysp Brytyjskich, a wpływem niżów znad Skandynawii. Taki układ baryczny, będzie sprzyjał schodzeniu nurkujących niżów z północy w głąb środkowo wschodniej Europy. Z niżami będą związane fronty atmosferyczne, które przyniosą opady deszczu ze śniegiem, krupy śnieżnej i śniegu. Możliwe będą również burze, lokalnie śnieżne oraz silniejsze porywy wiatru, w tym silna wichura szczególnie w poniedziałek 17.01. Niże sprowadzą do Polski chłodne masy powietrza z północy, dlatego w nowym tygodniu pojawią się opady śniegu.

Wstępnie prognozowana pokrywa śnieżna w Polsce, 23 stycznia 2022

Pogoda długoterminowa na 16 dni, prognozowana pokrywa śnieżna w Polsce, do 23 stycznia 2022

Powyższa mapa przewiduje pokrywę śnieżną, jaka może powstać w Polsce do końca nowego tygodnia. Miejscami pokrywa śniegu będzie większa lub znacznie mniejsza, bo z takim wyprzedzeniem trudno oszacować jej przyrost, ale pewne jest, że opady śniegu wrócą do Polski. Sporo śniegu spadnie, zwłaszcza w rejonach podgórskich i górskich.

Długoterminowy trend pogodowy dla wybranych miast w Polsce

Opisywany trend pogodowy na drugą połowę stycznia jest bardzo wyraźny na wybranych modelach pogodowych dla konkretnych miast. Widać, że zimowe akcenty ze śniegiem i mrozem na nizinach będą jak najbardziej możliwe, aczkolwiek w ciągu dnia temperatury będą przeważnie dodatnie, a przez to będą redukowane zimowe warunki. Generalnie pogoda na pograniczu zimy i przedzimia, będzie przeważać, zwłaszcza od około 20 stycznia.

Pogoda na 16 dni dla Warszawy

Pogoda długoterminowa na 16 dni dla Warszawy, prognoza pogody od 16, do 31 stycznia 2022

Pogoda na 16 dni dla Zakopanego

Pogoda na 16 dni dla Zakopanego, prognoza pogody do 31 stycznia 2022

Zupełnie inaczej będzie w rejonach górskich i podgórskich. W rejonie stolicy Podhala prawdziwa zima zacznie się ponownie rozkręcać od około 17-18 stycznia. Z krótkimi przerwami taka pogoda powinna się utrzymać, co najmniej do końca stycznia.

Pogoda na 16 dni dla Rzeszowa

Pogoda na 16 dni dla Rzeszowa, prognoza opadów i temperatury do 31 stycznia 2022

Podsumowując, przed nami bardzo zmienna druga połowa stycznia z przewagą zimowych warunków pogodowych, zwłaszcza we wschodniej połowie kraju. Prawdziwa zima ponownie wróci w rejony górskie i podgórskie. Mróz w nocy będzie zjawiskiem powszechnym na przeważającym obszarze kraju. Temperatura w dzień będzie przeważnie dodatnia, z wyjątkiem rejonów podgórskich, a przez to utrzymanie zimy będzie hamowane. Mimo to, mróz, śnieżyce, burze i wichury będą zjawiskami powszechnymi. Zalecamy, aby prognozy śledzić na bieżąco.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!