| |
Zagrożenie!
Nietypowy wschód śnieżnego Superksiężyca

Nietypowy wschód śnieżnego Superksiężyca

Minionej nocy 19/20.02 mogliśmy zaobserwować zjawisko śnieżnego Superksiężyca. Jest to sytuacja występowania największej i najjaśniejszej pełni Księżyca w roku, gdy nasz satelita znajduje się maksymalnie blisko Ziemi. Najlepsze warunki do obserwacji mieliśmy w pierwszej połowie nocy na wschodzie i południowym-wschodzie kraju. Nad pozostałą częścią Polski przeważały chmury związane z nasuwającym się chłodnym frontem atmosferycznym.

Śnieżny Superksiężyc nad Podkarpaciem. 19 lutego 2019 roku. Foto: Witold Ochał

Śnieżny Superksiężyc

Tymczasem nietypowy wschód śnieżnego Superksiężyca można było zobaczyć 20 lutego br. nad Jeziorem Górnym (Superior) w USA. Zjawisko sfotografował Thomas Spence z miejscowości Tofte w stanie Minnesota.

Nietypowy wschód Superksiężyca

„Gdy Księżyc wznosił się nad jeziorem, wyglądał jak stopiona lawa. Wystąpiły duże zniekształcenia atmosferyczne. Lodowe stosy i otwarta woda dodały fantastyczną scenerię” - powiedział Spence na łamach Spaceweather.

Zjawisko było wywołane przez tzw. "podrzędny miraż". Jest to sytuacja, gdy warstwa stosunkowo ciepłego powietrza tuż nad powierzchnią jeziora, miesza się ze znacznie chłodniejszym powyżej. Powstaje wtedy spory gradient temperatury w kolumnie powietrza, a to z kolei przyczynia się do pojawienia odwróconego obrazu Księżyca poniżej rzeczywistego.

Schemat powstawania zjawiska Omega moonrise. Grafika: atoptics

Powstawanie mirażu Księżyc

Ponadto efekt filtrowania ziemskiej atmosfery powoduje złudzenie zaczerwienienia powierzchni Księżyca.


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!