Niebieskie kolory na mapach. Mróz w Polsce szybko nie ustąpi. Temperatura już spadła do -11 stopni
Za nami pierwsza noc z nadchodzącej fali ochłodzenia w Polsce. Ujemne temperatury szybko nie odpuszczą. Temperatura już spadła do -11 st. C. Pewnego terminu większego i trwalszego ocieplenia po 25 lutego nadal nie widać. Sprawdźmy, gdzie był największy mróz i kiedy czekają nas kolejne noce, miejscami z dwucyfrowym spadkiem temperatury.
Zanotowany mróz przy gruncie w Polsce minionej nocy 22/23 lutego 2023. Dane: IMGW
Największy mróz na stacjach synoptycznych IMGW minionej nocy zanotowano w Suwałkach. Temperatura przy gruncie spadła do -11 st. C. W klatce meteorologicznej na standardowej wysokości 2m zanotowano -8,3 st. C. W wielu innych regionach wschodniej połowy kraju temperatura przy gruncie spadła do -6/-4 st. C.
Mróz w nocy przeciągnie się na marzec
Po nocy z ujemnymi temperaturami czeka nas bardzo ciepły dzień na zachodzie i południowym zachodzie kraju. Temperatura miejscami w czwartek 23.02 przekroczy 10-14 st. C. Będzie to krótki powiew prawdziwej termicznej wiosny w tej części kraju. Jest to sytuacja, gdy średnia dobowa temperatura mieści się w przedziale 5-15 st. C.
Wstępnie prognozowany mróz w Polsce, 27 lutego 2023 nad ranem
Ponowne powszechne ujemne temperatury w nocy na przeważającym obszarze kraju pojawią się już w najbliższy weekend, zwłaszcza w niedzielę 26 lutego nad ranem po przejściu cyklonu z opadami mieszanymi, w tym deszczu, śniegu oraz miejscami ze śnieżycami w sobotę 25.02.
Wstępnie prognozowany mróz w Polsce, 28 lutego 2023 nad ranem
Trend ochłodzenia i częstego mrozu w nocy, choć przeważnie słabego i umiarkowanego potwierdzają wszystkie wiodące prognozy długoterminowe wyrażone na wiązkach prawdopodobieństwa temperatury. Poniżej przykładowe dane dla środkowej Polski.
Prognoza zakresu możliwych temperatur w Polsce na przykładzie Łodzi do 8 marca 2023
Na wskazanych danych widać wyraźne ochłodzenie szczególnie między 26 lutego i 2 marca. W kolejnych dniach nadal ujemne temperatury w nocy będą możliwe w Polsce. Spadki temperatur będą uzależnione od wielkości zachmurzenia i zasięgu adwekcji głównej fali chłodniejszego powietrza w danym okresie. Spadki temperatur poniżej -12/-2 st. C. przy uwzględnieniu również temperatur przy gruncie będą więc zjawiskiem bardzo częstym w wielu regionach.
Wstępnie prognozowany mróz w Polsce, 1 marca 2023 nad ranem
Pewnego większego ocieplenia, a tym bardziej temperatur przekraczających w Polsce ponad 16-20 st. C. jeszcze nie widać. Sytuacje oczywiście monitorujemy i będziemy informować w przypadku istotnych zmian, ale trwalszego uderzenia wczesnej prawdziwej wiosny obecnie nie będzie.
DobraPogoda24.pl