
Nawrót zimy przełamie wyż. Przejdą śnieżyce i będzie duży mróz? Wiemy, kiedy spadnie śnieg
Utrzymujący się wyż w rejonie Polski powoduje, że luty do tej pory jest łagodny bez śniegu i silnego mrozu. Przestrzegamy jednak aby już całkowicie nie skreślać całego miesiąca bo będzie jeszcze możliwy nawrót zimy przy przebudowie pola barycznego w Europie. Wówczas przejdą śnieżyce i ponownie zrobi się biało, a następnie chwyci silniejszy mróz. Prognozy długoterminowe wskazują na opady śniegu.
Prognozowana śnieżyca w rejonie środkowej Europy w pobliżu Polski, 15 lutego 2025
Najnowsze wyliczenia głównych modeli pogodowych potwierdzają, że do około połowy lutego warunki pogodowe w rejonie naszego kraju będą względnie spokojne z powodu dominującego wpływu wyżu Elvira z centrum przemieszczającym się między południową Skandynawią i Rosją oraz rejonami wschodniej Europy. Sytuacja ta ma potrwać jeszcze do około tygodnia, a następnie przesunięcie wyżu umożliwi podejście układów niżowych ze strefami frotowymi na których w chłodnym powietrzu pojawią się opady śniegu, miejscami o natężeniu śnieżycy.
Prognozowane opady śniegu w Europie i Polsce według modelu GEM, 15 lutego 2025
Prognozy w zależności od użytego modelu wskazują na możliwe podejście niżu nurkującego z północy z opadami śniegu, ale może to być także układ niżowy wędrujący z zachodu na wschód przez Europę z podejściem od południa w rejon Polski. Adwekcja chłodnego powietrza w głąb kontynentu będzie umożliwiać tworzenie i utrzymywanie takich rozproszonych ośrodków cyklonalnych, ale ich zasięg z opadami będzie wymagał dalszej analizy. Nie zmienia to jednak faktu, że w okolicach połowy lub początku drugiej połowy lutego zaczną wracać opady, choć nie wszędzie od razu.
Prognozowany zasięg śnieżycy w Europie w rejonie Polski według modelu GFS, 17 lutego 2025
Biorąc pod uwagę fakt, że termin prognozy jest jeszcze dość odległy, to możemy przyjąć, że najbliższe istotne opady śniegu w rejonie Polski mogą się pojawić między około 15-17 lutego z granicą korekty przed lub po do 2 dni. Początkowo w rejonie wymiany mas powietrza mogą miejscami wystąpić również opady deszczu i deszczu ze śniegiem, ale na ogół ma przeważać śnieg. Aktualne prawdopodobieństwo opadów śniegu po osłabieniu wyżu w rejonie środkowej Europy jest prognozowane w omawianym okresie na ponad 50-70%, co oznacza, że jest znaczne.
Prognozowane prawdopodobieństwo opadów śniegu w Europie, 17 lutego 2025
Nie skreślajmy więc jeszcze całego lutego bo wiele wskazuje na to, że w trakcie jego drugiej połowy, zwłaszcza w okolicach przełomu drugiej i trzeciej dekady poczujemy czym jest śnieżna zima, zwłaszcza, że po śnieżycach będzie możliwy również okres silniejszego mrozu. Możliwe, że będzie to co najmniej kilkudniowy lub tygodniowy zimowy epizod. W najbliższej pogodzie długoterminowej podamy zakres możliwych temperatur w Polsce na kilkanaście dni.
Źródło: DobraPogoda24.pl