
Nawałnice suną na chłodnym froncie. Przechodzą ulewy i gradobicia z niszczącym wiatrem. Burze niosą tysiące wyładowań
Za nami bardzo niespokojna noc w wielu regionach Polski, ale również w ciągu dnia czeka nas kolejna fala nawałnic z gwałtownymi burzami. Na chłodnym froncie wypierającym ciepłe powietrze na wschód rozwijają się kolejne liczne burze wielokomórkowe, lokalnie z wbudowanymi superkomórkami, możliwy jest również szkwałowy układ liniowy. Lokalnie istnieje ryzyko zejścia trąby powietrznej. Sprawdźmy, gdzie jest burza.
Prognozowany obszar niestabilności powietrza w Polsce i Europie w którym będą się tworzyć gwałtowne burze o godzinie 13:00, 22 czerwca 2024
Wystarczył przejściowy napływ niestabilnego powietrza zwrotnikowego do Polski, który minionej doby przyniósł miejscami upał na zachodzie i południu kraju, a już nadciągnęły nawałnice przy przechodzeniu chłodnego frontu z niżem. W czasie wypierania ciepłego powietrza na wschód przez chłodny front z powietrzem polarnomorskim, tworzą się ogromne chmury burzowe generujące gwałtowne zjawiska, w tym opady dużego gradu, ulewy i bardzo silne porywy wiatru.
Nawałnice przechodzą przez Polskę. Zanotowane burze minionej doby do godziny 08:15, 22 czerwca 2024
Do tej pory najwięcej burz zanotowaliśmy na obszarze, od Ziemi Lubuskiej przez Dolny i Górny Śląsk, Opolszczyznę, południową Wielkopolskę, Ziemie Łódzką, częściowo Mazowsze po Warmię i północno zachodnie dzielnice Ziemi Świętokrzyskiej. Obecnie aktywne formacje burzowe przechodzą szczególnie przez rejon między Mazowszem i województwem warmińsko mazurskim. Komórki burzowe notowane są ponownie także na Górnym Śląsku i nowe tworzą się nad Lubelszczyzną.
Prognozowy obszar frontowy z opadami i burzami w Polsce o godzinie 14:00, 22 czerwca 2024
W kolejnych godzinach główna fala burz na froncie będzie się rozwijać i dobudowywać szczególnie we wschodnich regionach kraju wraz z przesuwaniem frontu, ale także na północy i północnym zachodzie mogą powstać kolejne zjawiska, choć już mniej intensywne. Główna fala nawałnic przetoczy się jeszcze miejscami szczególnie, od Mazur i Podlasia przez częściowo Mazowsze, Lubelszczyznę, Podkarpacie po lokalnie Małopolskę.
Prognoza zasięgu odsuwającego się frontu z opadami i burzami w rejonie Polski o godzinie 20:00, 22 czerwca 2024
W rejonie burz miejscami spadnie kilku cm grad, ponadto sumy opadów mogą sięgnąć do około 20-50 litrów wody na m2 ziemi, a ponadto punktowo uderzy wiatr do około 70-120 km/h. Zagrożeniem będą również wyładowania atmosferyczne, gdyż burze są bardzo aktywne pod tym względem.
Zobacz też: Spadł grad wielkości 10 cm. Przechodzą superkomórki burzowe do Polski
Prognoza burz dla Polski do godziny 08:00, 23 czerwca 2024
Późnym popołudniem i wieczorem, główna strefa chłodnego frontu odsunie się już za naszą wschodnią granicę. Lokalne zanikające rozproszone opady i burze zaczną stopniowo zanikać, najpóźniej na Podkarpaciu w rejonie Bieszczadów, bo dopiero najbliższej nocy. Niedziela będzie już spokojna w Polsce bez gwałtownych zjawisk.
Źródło: DobraPogoda24.pl