| |
Zagrożenie!
Polska otrzyma ponad 12 mln euro rekompensaty za straty poniesione w wyniku zeszłorocznej nawałnicy

Polska otrzyma ponad 12 mln euro rekompensaty za straty poniesione w wyniku zeszłorocznej nawałnicy

10 i 11 sierpnia 2017 roku, to dni, które przeszły do historii polskiej meteorologii. Nawałnice spowodowały śmierć kilku osób oraz milionowe straty materialne. W tym roku również pojawiły się silne burze, ale mimo setek interwencji jednostek straży pożarnej nie mogły się one równać z pogodowym Armagedonem sprzed roku.

Co ważne, Polska otrzyma od Unii Europejskiej w ramach Funduszu Solidarności ponad 12 milionów euro rekompensaty za straty poniesione w wyniku zeszłorocznej nawałnicy. Wniosek w tej sprawie złożył polski rząd w ubiegłym roku. Zgodę przegłosowała komisja budżetowa Parlamentu Europejskiego.

Osobą odpowiedzialną za sprawozdanie dotyczące klęsk żywiołowych był europoseł PO Janusz Lewandowski. Przygotował on dane z Bułgarii, Grecji, Litwy i Polski. Za dwa tygodnie odbędzie się głosowanie w tej sprawie w Parlamencie Europejskim. - Będziemy zmierzali do jak najszybszego uruchomienia tych pieniędzy - dodał Janusz Lewandowski.

Dane radarowe IMGW z 11 sierpnia 2017 roku

Nawałnica 11 sierpnia 2017

Z kolei eurodeputowany PiS Zbigniew Kuźmiuk zasiadający w komisji budżetowej powiedział, że wniosek powinien zostać przegłosowany bez problemów również na posiedzeniu Parlamentu Europejskiego. Dodał, że to dobrze, iż w sytuacji, kiedy różnice między poszczególnymi krajami UE narastają, jest jeszcze taka nić porozumienia.

W komunikacie prasowym opublikowanym przez Parlament Europejski napisano, że Polska otrzyma 12.2 mln euro na naprawę szkód spowodowanych gwałtownymi burzami i silnymi opadami deszczu w województwach kujawsko-pomorskim, pomorskim i wielkopolskim. Nawałnice zniszczyły dziesiątki tysięcy hektarów lasów i upraw oraz infrastrukturę transportową i energetyczną.

Pomoc powinna być zatwierdzona do 4 września, a po uzyskaniu zgody Parlamentu Europejskiego, fundusze mają być przekazane w ciągu kilku tygodni. Pieniądze mogą być wykorzystane "na wsparcie działań na rzecz odbudowy i pokrycie części kosztów służb ratowniczych, tymczasowego zakwaterowania, działań porządkowych i ochrony dziedzictwa kulturowego, aby zmniejszyć obciążenia finansowe ponoszone przez władze krajowe w następstwie klęsk żywiołowych" - napisano w komunikacie.


Komentarze
Ben Wwa

Zrobiłem wstępne, jeszcze pobieżne porównanie parametrów lata tegorocznego oraz dotychczasowego najcieplejszego czempiona, czyli słynnego "LATA DWUSTULECIA" z roku 1811. Porównanie wskazuje, że lato 2018 nie pokona swojego historycznego rywala, przynajmniej w stolicy. Wygląda na to, że lato 1811 pozostanie na razie najgorętszym mistrzem w dziejach obserwacji warszawskich. > Ale... UWAGA-UWAGA! Tegoroczne lato zapewne zajmie wielce honorowe, drugie miejsce w rankingu najcieplejszych odnotowanych tutaj sezonów letnich (meteorologicznych, miesiące VI-VIII). Pokonując - między innymi - pamiętny z sierpniowych upałów sezon 2015 roku.

30 sierpień 2018 - 09:04
Odpowiedz