| |
Zagrożenie!
Narzekacie na pogodę? Ten kraj w Europie blisko Polski od niemal tygodnia jest odcięty od Słońca. Zawisł stratus z mgłą

Narzekacie na pogodę? Ten kraj w Europie blisko Polski od niemal tygodnia jest odcięty od Słońca. Zawisł stratus z mgłą

Trzeba przyznać, że miniony październik w Polsce w wielu regionach przyniósł rewelacyjną pogodę. Nie brakowało bardzo słonecznych i ciepłych, a nawet lokalnie rekordowo ciepłych dni pod koniec miesiąca na południu kraju. Była to zasługa specyficznego antycyklonu współdziałającego z cyklonami atlantyckimi. Układ ten kierował do naszego kraju bardzo ciepłe powietrze z południowo zachodniej Europy, a także okresowo z północno zachodniej Afryki. W ostatnich dniach mamy jednak wyjątki pogodowe i to w pobliżu Polski. W czasie gdy my cieszyliśmy się bardzo pogodnymi i ciepłymi dniami, to w niedalekich Węgrzech od blisko tygodnia wisi niskie zachmurzenie stratus z mgłą. i lokalnie z mżawką. Ponad 9 mln Węgrów zostało odciętych od Słońca.

Zgniły wyż z niskim zachmurzeniem stratus i mgłą z mżawką nad Węgrami. Foto: NASA, 31 października 2022

Zgniły wyż odciął od Słońca Węgrów, miliony ludzi narzekają na pogodę, mapa satelitarna 31 października 2022

Węgrzy słysząc o rekordowych temperaturach ostatnio notowanych m.in. w Austrii, Polsce, Niemczech, czy we Włoszech łapią się za głowę i nie mogą uwierzyć, bo teoretycznie byli w tym czasie pod wpływem tego samego wyżu. Mało tego, centrum antycyklonu był blisko Węgier. Niestety, wyż akurat zgnił w rejonie Węgier i od blisko tygodnia ponad 9 mln mieszkańców tego kraju jest uwięzionych pod niskim zachmurzeniem warstwowym stratus. Miejscami występuje również mgła oraz mżawka. Wilgotność powietrza jest wysoka, a przez to odczucie temperatury jest znacznie niższe od wskazań termometrów.

Zgniły wyż nad Węgrami, 28 października 2022. Foto: NASA

Wyż zgnił nad Węgrami, od blisko tygodnia stratus i mgła, mapa satelitarna 28 października 2022

Wyż nad Węgrami zaczął gnić 26 października. Wówczas zachmurzenie warstwowe z mgłą powstało nad północno wschodnimi dzielnicami kraju i w ciągu następnej doby zaczęło obejmować pozostałe północne dzielnice w kierunku Budapesztu. Od 28 października już niemal cały kraj znalazł się uwięziony pod kopułą inwersji blokującej wymianę powietrza. 

Rejon Węgier i okolicznych krajów odcięty od Słońca, 29 października 2022. Foto: NASA

Od tygodnia Węgrzy odcięci od Słońca, mapa zachmurzenia 29 października 2022

Chwilowe okresy ze słońcem zdarzały się tylko miejscami i były nieliczne, głównie na zachodzie i południowym zachodzie Węgier. Różnica temperatury między zachmurzonymi i pogodniejszymi regionami kraju przekraczała ponad 10 st. C.

Zgniły wyż ze stratusem, mgłą i mżawką nad Węgrami, 30 października 202. Foto: NASA

Od tygodnia brak słońca na Węgrzech, mgła i wilgotno, 30 października 2022

Przyczyną takiej sytuacji jest wyż oraz położenie geograficzne samych Węgier. Kraj ten w dużej części leży na Wielkiej Nizinie Węgierskiej. Jest to obszar znacznie niżej położony względem okolicznych krajów bardziej górzystych. Na nizinie zgromadziła się duża porcja wilgoci, która została uwięziona pod inwersją, jaka towarzyszy układom wyżowym. Pod inwersją wymiana masy powietrza jest utrudniona, dlatego od blisko tygodnia zachmurzenie warstwowe nie może się rozerwać na znacznym obszarze kraju. Przerwy w zachmurzeniu pojawiają się tylko miejscami.

Temperatury maksymalne zanotowane na Węgrzech, 31 października 2022. Dane: Ogimet

Jesienny zgniły wyż ogranicza wzrost temperatury, październik 2022 na Węgrzech

Różnica temperatury między pogodniejszym regionem, a miastami ukrytymi pod zasłoną zachmurzenia stratus jest znacząca. Zauważmy, że wczoraj 31.10 lokalnie w rejonie pojawienia się przejaśnień i rozpogodzeń było aż 20,9 st. C. Co ciekawe, taką temperaturę zmierzono na najwyższej węgierskiej górze Kekesteto na wysokości 1014 m n.pm., gdyż szczyt znajdował się nad inwersją. W innych rejonach Węgier temperatura wzrosła jedynie przeważnie do 11-12 st. C.

Zgniły wyż nad Węgrami, 1 listopada 2022

Pochmurny wyż nad Węgrami, 1 listopada 2022

Zmiana pogody nastąpi wraz z ustąpieniem wyżu oraz ruszeniem cyrkulacji powietrza ze strefami frontowymi. Wówczas zachmurzenie stratus zostanie usunięte. Zmiany nastąpią w naszej części Europy już w tym tygodniu.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Maxi

Nízká oblačnost jak nazywają to Czesi, jest także domeną pogodową tego kraju jesienią. A Węgrzy jakoś to przetrzymają. W miesiącach letnich mieli prawie no stop 30 kilkustopniowe upały.

01 listopad 2022 - 14:23
Odpowiedz