| |
Zagrożenie!
Temperatury biją rekordy w Europie. Tropikalna noc mimo października. Tak ciepło w Polsce o tej porze jeszcze nie było

Temperatury biją rekordy w Europie. Tropikalna noc mimo października. Tak ciepło w Polsce o tej porze jeszcze nie było

Ostatnie dni października 2022 są rekordowo ciepłe na znacznym obszarze Europy. Miejscami padają nie tylko maksymalne rekordy temperatur dla danego dnia, ale również noce są wyjątkowo ciepłe. To zasługa specyficznego układu barycznego kształtowanego przez położenie prądu strumieniowego oraz antycyklonu z układem Omega. Na ich obrzeżu z południowego zachodu w głąb zachodniej i środkowej Europy napływa bardzo ciepłe powietrze wprost z północno zachodniej Afryki. Nowe rekordy temperatur zanotowano m.in. w Polsce, Austrii, Niemczech, Francji, Włoszech, Dani i południowej Szwecji. Nigdy tak ciepło nie było o tej porze roku w tej części Starego Kontynentu. 

Rekordowo ciepłe ostatnie dni października w zachodniej i środkowej Europie. Anomalia temperatury notowana 30 października 2022

Padają rekordy temperatur w Europie, bardzo ciepłe zakończenie października 2022

Temperatury miejscami bardziej przypominają końcówkę sierpnia lub początek września, a nie zakończenie października. Nowy rekord temperatury 25,5 st. C. zanotowano 30 października na stacji IMGW w Jeleniej Górze. Nigdy wcześniej w tym dniu miesiąca w Polsce nie było tak ciepło. Poprzedni rekord wynosił 23,7 st. C. i pochodził z 2008 roku.

Rekordowa temperatura dla 30 października zanotowana na stacji IMGW w Jeleniej Górze

Rekordy temperatur w Polsce i Europie, październik 2022

Stopniowa adwekcja bardzo ciepłego powietrza z południowo zachodniej Europy i obecnie również północno zachodniej Afryki do zachodniej i środkowej Europy została rozpoczęta przez pojawienie się głębokiego cyklonu Georgina na początku 3 dekady października. Niż atlantycki zaczął zaciągać ciepłe powietrze w głąb Europy, jednocześnie nad południową i środkową Europą powstał antycyklon w formie blokady układu Omega. Na obrzeżach wyżu pojawił się również prąd strumieniowy, który wspomagał przepływ ciepłego powietrza do środkowej i zachodniej Europy.

Adwekcja ciepłego powietrza do Europy w ostatnich dniach października 2022

Wyjątkowo wysokie temperatury w ostatnich dniach najpierw objęły Hiszpanię, Francję i Włochy, gdzie pojawiła się również fala upałów z temperaturą przekraczającą miejscami 30-35 st. C., a następnie to ciepłe powietrze dotarło do Niemiec, Anglii, Danii, południowej Szwecji, Polski, Austrii po Bałkany. Na tym obszarze padło dziesiątki nowych rekordów temperatur maksymalnych dla ostatnich dni października. Szokujący jest także nowy absolutny rekord najwyższej temperatury minimalnej w Austrii. Zadziwia nie tylko fakt wystąpienia nocy tropikalnej, ale przede wszystkim pora jej pojawienia pod koniec października. Na stacji meteorologicznej w Kolomansbergu temperatura minimalna wyniosła aż 20,4 st. C. Była to więc noc tropikalna i zarazem najcieplejsza w historii pomiarów w październiku na obszarze tego kraju. Nowych dziennych rekordów temperatur maksymalnych pod koniec października w Europie jest bardzo dużo. Nie sposób ich wszystkich wymienić w skrócie. Generalnie nowe rekordy zanotowano, od Hiszpanii przez Francję, Włochy, Wyspy Brytyjskie, Niemcy, Danie, południową Szwecję po zachodnią Polskę i lokalnie Bałkany. 

Rekordy nowych temperatur notowanych w Europie o godzinie 14:00, 30 października 2022

Rekordowe temperatur w Polsce i Europie, październik 2022

Nasuwa się pytanie, czy padnie nowy rekord temperatury maksymalnej dla 1 listopada w Polsce. Najwyższą temperaturę w historii 22,4 st. C. zanotowano 1 listopada 1994 roku na stacji Czorsztyn - Nadzamcze w Małopolsce. Wyjątkowo ciepło było również w 1962 roku, gdy na stacji Baligród - Mchawa oraz w 1968 roku w Trzebiechowie zanotowano 21,8 st. C. W ostatnim 25-leciu najwyższą temperaturę 21,7 st. C. zanotowano 1 listopada 2018 roku w Tarnowie. Prognozy wskazują jednak, że w tym roku wzrost temperatury może być jednak początkowo miejscami ograniczony przez zalegającą mgłę i niskie zachmurzenie. 

Aktualizacja godzina 15:43 - Na stacji IMGW w Zakopanem zanotowano dziś o godzinie 13:00 aż 23 st. C. Jest to najwyższa temperatura notowana 31 października w stolicy Podhala. Poprzedni rekord dla tego dnia w Zakopanem wynosił 22,8 st. C. i pochodził z 2001 roku.

Aktualizacja godzina 20:10 - Ostatecznie w Zakopanem na stacji IMGW zanotowano 23,5 st. C. To nowy rekord temperatury maksymalnej dla 31 października w tym mieście.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!