| |
Zagrożenie!
Nagły upał dotrze do Polski. Temperatura przekroczy 30 stopni. Wiemy, kiedy poczujemy lato

Nagły upał dotrze do Polski. Temperatura przekroczy 30 stopni. Wiemy, kiedy poczujemy lato

Warunki atmosferyczne w Polsce coraz częściej popadają ze skrajności w skrajność. Przed nami chłodne zakończenie maja, a zaraz po nim do kraju napłynie ciepła masa powietrza i nagle pojawi się pierwszy upał. Aktualne prognozy wskazują, że temperatura w naszym kraju miejscami osiągnie lub przekroczy 30 stopni C. Trend prognozy wydaje się dość pewny, bo obecnie wszystkie wiodące modele pogodowe przewidują wystąpienie upału przynajmniej na części obszaru Polski. Nagłe pojawienie się upału ma być możliwe dzięki odpowiedniemu układowi barycznemu nad Europą, który spowoduje szybką adwekcję powietrza zwrotnikowego do Polski.

Poczujemy lato w Polsce. Wstępnie prognozowana anomalia temperatury, 3 czerwca 2022

Nagły upał pojawi się w Polsce na początku czerwca 2022, kiedy poczujemy lato

Znowu zaczną się głosy, że nie możemy się zdecydować, bo raz zapowiadamy większe ochłodzenie, a teraz upał. Nic na to nie poradzimy, że Polska leży na styku różnych mas powietrza i z dnia na dzień pogoda może się diametralnie zmieniać i tak właśnie będzie w tym przypadku, bo po kilku wyraźnie chłodnych dniach nagle dotrze ciepła masa powietrza. Jeśli więc widzicie informacje o chłodnych dniach i za chwilę o upale, to przyjmijcie do wiadomości, że tak może być i nic w tym nie ma dziwnego. Nie wynika to z naszego niezdecydowania.

Wstępnie prognozowany rozkład ośrodków barycznych nad Europa, 2 czerwca 2022

Pierwszy upał w prognozach dla Polski, mapa ciśnienia w Europie 3 czerwca 2022

Nagłe ocieplenie w Polsce ma się rozpocząć wraz z początkiem czerwca, gdy na wschodzie będziemy pod wpływem wyżu, a w zachodniej Europie znajdą się ośrodki niżowe. W ten sposób między wyżem i niżami powstanie korytarz do napływu ciepłego powietrza z południowej Europy i przejściowo z północnej Afryki. Temperatury szybko wtedy pójdą w górę. Wstępne prognozy zapowiadają ocieplenie w naszym kraju szczególnie odczuwalne między około 1-4 czerwca (+/- 1 dzień).

Powiew lata w Polsce. Wstępnie prognozowana temperatura 2 czerwca 2022

Pierwszy upał w Polsce, kiedy będzie lato, mapa temperatury 2 czerwca 2022

Wygląda na to, że w tym terminie faktycznie pojawi się pierwszy upał w tym roku w Polsce. Największe szanse przypadają na południowe dzielnice kraju. Trend wydaje się dość pewny, bo aktualnie wszystkie wiodące modele numeryczne obliczają wystąpienie upału przynajmniej przez 1-2 dni, a model ECMWF nawet przez 3 dni, przy czym najbardziej ze wszystkich prognoz rozszerza zasięg adwekcji ciepłego powietrza. Wszystko ostatecznie będzie zależeć od trajektorii ośrodków niżowych znad zachodniej Europy, bo fronty atmosferyczne z nimi związane mogą się pojawić również nad Polską, a wtedy wystąpi nie tylko upał, ale miejscami będą również możliwe silne burze i nawałnice.

Możliwy pierwszy upał w Polsce. Wstępnie prognozowana temperatura, 3 czerwca 2022. Model ECMWF

Upalny powiew lata w prognozach, temperatura przekroczy 30 stopni, mapa temperatury 3 czerwca 2022

Również kanadyjski model GEM przewiduje pierwszy upał, aczkolwiek obecnie bardzo ogranicza jego zasięg w Polsce.

Pierwszy upał w Polsce. Aktualnie prognozowana temperatura, 3 czerwca 2022. Model GEM

Upalny początek czerwca 2022 w prognozach, kiedy pierwszy upał w Polsce

Przed nami więc chłodne zakończenie maja, a później wraz z początkiem czerwca będzie możliwy miejscami nagły upał. Prognozy będą się jeszcze zmieniać, gdyż ostatecznie musi się wyklarować zasięg i termin dotarcia ciepłego powietrza. Nie zmienia to jednak faktu, że między około 1-4 czerwca pojawi się w Polsce spora szansa na pierwszy upał po którym przejdą znowu silne burze. Sytuacja jest rozwojowa, będziemy informować na bieżąco.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!