| |
Zagrożenie!
Nagły powiew gorąca w prognozach. Później gwałtowne burze. Będzie pierwszy upał w Polsce?

Nagły powiew gorąca w prognozach. Później gwałtowne burze. Będzie pierwszy upał w Polsce?

W tym tygodniu w Polsce przez jego większą część będzie dość pogodnie z umiarkowaną temperaturą. Miejscami pojawią się przymrozki w nocy, a pod koniec tygodnia wkroczy także gwałtowne ocieplenie i powrót krótkiego powiewu gorąca, czyli dni z temperaturami do 25-29 st. C. Lokalnie wstępne prognozy wskazują na niewykluczoną możliwość wystąpienia pierwszego upału w Polsce, czyli temperatury osiągającej 30 st. C. Sprawdźmy, jak wyglądają aktualnie prognozy i kiedy ma być znowu gorąco na znacznym obszarze kraju.

Gorące dni wrócą do Polski. Prognoza anomalii temperatury w Europie, 20 maja 2022

Gorące dni wrócą do Polski, czy będzie pierwszy upał prognoza temperatury 19-20 maja 2022

Do około 20 maja w Polsce czeka nas na ogół okres stabilnej pogody. Przelotne opady w tym czasie wystąpią tylko miejscami i będą one stosunkowo nieliczne. W czasie przemieszczania się wyżu znad Skandynawii przez Polskę nad południową Europę pojawią się miejscami bardziej powszechne późne przymrozki szczególnie przy gruncie. Od 19 maja temperatura ponownie szybko wzrośnie, gdyż w czasie operacji słonecznej będzie się odpowiednio nagrzewać, ponadto zmieni się kierunek adwekcji powietrza na zachodni i południowo zachodni dzięki obecności cyklonu nad Atlantykiem. Cyklon współdziałając z polem podwyższonego ciśnienia w środkowej Europie, będzie kierował do Polski coraz cieplejsze powietrze.

Prognozowany gorący dzień w Polsce, 19 maja 2022

Gwałtowny powrót gorących dni do Polski, czy będzie pierwszy upał 19 maja 2022

Ciepłe powietrze wleje się do zachodniej Polski, a następnie zacznie się przemieszczać w głąb kraju na wschód i południowy wschód. Temperatura miejscami między 19-20 maja wzrośnie do 25-29 st. C., a lokalnie niewykluczone, że w sprzyjających warunkach osiągnie 30 st. C. Wówczas mielibyśmy oficjalnie pierwszy upał w tym roku w Polsce. Do tej pory najwyższa temperatura na stacjach meteorologicznych IMGW pierwszego rzędu sięgnęła maksymalnie 28,9 st. C. w Słubicach i Rzeszowie.

Możliwy gorący dzień w Polsce. Prognozowana temperatura, 20 maja 2022

Gorący dzień w Polsce, możliwy pierwszy upał 20 maja 2022

Gorący dzień z podobnymi maksymalnymi wartościami temperatur przewiduje obecnie również niemiecki model ICON.

Wstępnie prognozowany gorący dzień w Polsce. Temperatura 20 maja 2022, model ICON

Kiedy pierwszy upał w Polsce, możliwa fala gorąca, prognoza temperatury 20 maja 2022

Z kolei amerykański model GFS aktualnie nie widzi aż takiego wzrostu temperatury w Polsce w tym okresie, ale zazwyczaj ma on tendencję do zaniżania temperatur maksymalnych, poza tym w Europie reaguje czasami z dwudniowym opóźnieniem względem innych prognoz. Sytuacja jest więc nadal ciekawa, ale raczej ponowny okres na przeważającym obszarze Polski z temperaturami na poziomie 25-29 st. C. wydaje się pewny. Co do pierwszego upału, to nadal nie wiadomo, gdyż wszystko jest na pograniczu. Wystarczy, że przesunie się nadejście frontu (przyspieszy) względem obecnych prognoz i nie starczy czasu na odpowiedni wzrost temperatury. Będziemy to oczywiście weryfikować.

Wstępnie prognozowane opady i burze w Polsce między 20-21 maja 2022

Gwałtowne burze zakończą powiew gorąca w Polsce, mapa opadów 20-21 maja 2022

Okres wtargnięcia ciepłego powietrza do Polski ponownie zakończy przejście frontu chłodnego między około 20-21 maja 2022. Jego prognozy jeszcze się muszą wyklarować, co do zasięgu i pory przejścia. Miejscami w tym okresie w czasie wypierania ciepłego powietrza z kraju należy oczekiwać przelotnych opadów i burz, lokalnie z gradem. Gdzieniegdzie burze mogą być gwałtowne. Pogodę monitorujemy, będziemy informować na bieżąco.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!