
Nagłe ulewy zaleją domy. Spadnie 210 litrów wody. Oberwania chmury wywołają powodzie błyskawiczne
Blokada wyżowa niosąca stabilne warunki atmosferyczne w rejonie Polski utrzyma się do początku nowego tygodnia, ale już z uwagą śledzimy zmiany w innych regionach Europy. Wkrótce dojdzie do przebudowy pola barycznego i wrócą ulewy z wichurami. W rejonie oberwania chmury sumy opadów mogą sięgnąć aż 210 litrów wody na m2 ziemi. Miejscami wystąpią powodzie błyskawiczne. Woda zaleje domy i drogi.
Ruszy cyrkulacja strefowa. Niże przyniosą ulewy w zachodniej i północno zachodniej Europie, 22 września 2024
Rozciągający się obszar wyżowy od północnego Atlantyku przez południową Skandynawię po Bałkany blokuje obecnie nawrót opadów deszczu w środkowej Europie i Polsce, ale sytuacja baryczna zacznie się zmieniać. Uaktywnienie silnego prądu strumieniowego przesuwającego się znad Atlantyku nad zachodnią Europą wywoła serię ośrodków niżowych, które przełamią wyż i zdominują warunki pogodowe w kolejnych dniach. Zmiany na początku odczują szczególnie mieszkańcy zachodniej i północno zachodniej Europy, gdzie pojawią się miejscami ulewy i burze, a także wichury.
Prognozowane położenie niżu z ulewami w rejonie zachodniej Europy, 25 września 2024
Ulewom będą miejscami towarzyszyć burze, co zwiększa ryzyko gwałtownych i lokalnych oberwań chmury. W tych właśnie rejonach sumy opadów będą największe. Sprawdziliśmy i porównaliśmy najnowsze wyliczenia kilku modeli numerycznych, dlatego możemy wskazać regiony, w których w przeciągu niecałego tygodnia w kilku falach spadnie najwięcej deszczu. Główne ryzyko nadmiernych opadów deszczu obejmie obszar, od rejonu Anglii przez częściowo Francję, po północną Hiszpanię i Portugalię oraz zachodnią Szwajcarię. Jeśli macie w planach przejazd przez te kraje, to miejcie na uwadze, że możecie trafić na podtopione obszary dróg i budynków, a nawet tymczasowo nieprzejezdnych dróg. Zasięg takich zjawisk będzie dość niewielki, ale liczny.
Prognozowane ulewy z sumami opadów w Europie według modelu ECMWF do 26 września 2024
W ciągu najbliższej doby ulewy obejmą miejscami szczególnie rejon Hiszpanii i Portugalii, a już w niedzielę strefa frontowa z niżem będzie się rozciągać szczególnie przez Francję po Anglię. W następnych dniach słabnący wyż umożliwi rozszerzenie pola niżowego z opadami nad zachodnią Europą w głąb kontynentu, w tym także na północ w kierunku Skandynawii. Główna fala ulewy z zachodniej Europy na północny wschód przetoczy się szczególnie między około 25-26 września, gdy niż wywoła także wichury. Jej skutki możemy również odczuć miejscami w Polsce.
Sprawdź: Przejdą pierwsze jesienne wichury. Wiatr przekroczy 100 km/h. W tych dniach odczujemy silny żywioł
Prognozowane ulewy z sumami opadów w rejonie zachodniej i północno zachodniej Europy według modelu GFS, do 26 września 2024
W omawianym okresie sumy opadów miejscami sięgną do około 50-210 litrów wody na m2 ziemi, zwłaszcza miejscami, od północnej Hiszpanii i Portugalii przez częściowo Francję, Niemcy, Anglię, Szwajcarię, zachodnie krańce Bałkanów, po południową Norwegię z pograniczem centralnej Szwecji. Większość tych opadów spadnie w zaledwie kilka godzin, dlatego miejscami nie uda się uniknąć zalań, a nawet powodzi błyskawicznych, zwłaszcza w zabetonowanych rejonach miast. Zmiany częściowo w trakcie ostatniej dekady września odczujemy również w naszym kraju, ale tym razem opady będą mniejsze z uwagi na brak stacjonarnego charakteru opadów. Wiele wskazuje na to, że wrzesień przyniesie jeszcze w wielu regionach ulewy, ale nie będą aż tak ogromne, jak w ostatnich dniach w rejonie Polski, Czech, Austrii i niedawno we Włoszech. Uaktywnienie cyrkulacji strefowej będzie mieć przełożenie również na temperatury, gdyż od zachodu w głąb Europy będzie postępować ochłodzenie, które w naszym kraju odczujemy, zwłaszcza w okolicach przełomu września i października.
Zobacz: Jest nowa pogoda na październik. Wczesne śnieżyce z mrozem, czy ciepła jesień? Prognozy są wyraźne
Źródło: DobraPogoda24.pl