Nagłe oberwanie chmury zaleje drogi. Ulewy przyniosą 120 litrów wody. Powodzie błyskawiczne podtopią domy
Przechodzące w ostatnich dniach nawałnice z burzami niosące ulewy w zachodniej Europie i Polsce przeniosły się na wschód kontynentu. W ciągu najbliższej doby w rejonach oberwania chmury będą zalania dróg i domów. Miejscami spadnie 120 litrów wody na m2 ziemi. Powodzie błyskawiczne będą możliwe w wielu regionach szczególnie przy przejściu gwałtownych burz generujących duże sumy opadów w krótkim czasie.
Prognoza zasięgu ulewy i nawałnic na pofalowanym froncie we wschodniej Europie o godzinie 11:00, 3 lipca 2024
O tym, że ulewy przy przejściu falujących frontów napędzanych płytkimi niżami potrafią narobić wiele szkód szczególnie w miastach, przekonaliśmy się na przełomie czerwca i lipca między Niemcami, Szwajcarią, północnymi Włochami i miejscami Polską, gdy w wielu miejscach oberwanie chmury zalało drogi i domy, a lokalnie rozwinęły się powodzie błyskawiczne. Obecnie falujący front przecina wschodnią Europę, od wschodniej Białorusi przez zachodnią Ukrainę, częściowo Rumunię po lokalnie środkowe i zachodnie Bałkany. Na tym obszarze do czwartku spadnie miejscami dużo deszczu, zwłaszcza w rejonie burz i nawałnic z silnym wiatrem.
Prognoza zasięgu ulewy i sumy opadów we wschodniej Europy do 4 lipca 2024
Szczególnie duże akumulacje opadów prognozujemy miejscami na obszarze Rumunii i zachodniej Ukrainy. To właśnie w tych regionach wschodniej Europy trzeba się liczyć z podwyższonym ryzykiem zalania dróg, domów, a także pól. W rejonach opadów burzowych dojdzie do podwyższenia poziomu wody w rzekach, a mniejsze cieki wodne wyleją. Jadąc na urlop do Bułgarii przez Rumunię nie bądźmy więc zdziwieni, gdy trafimy na zalane drogi, które mogą być tymczasowo zamknięte.
Prognoza zasięgu ulewy i sumy opadów w rejonie wschodniej Europy do 4 lipca 2024 według modelu ICON
Obszar najbardziej narażony na nadmierne sumy opadów potwierdza również niemiecki model ICON, który w prognozach krótkoterminowych dość precyzyjnie wylicza zjawiska atmosferyczne w konkretnych regionach. W tym przypadku także najwięcej deszczu do czwartku ma spaść miejscami między Rumunią i częściowo zachodnią Ukrainą. Ma to również przełożenie w prognozach anomalii sumy opadów na obszarze Europy. Opadów więcej niż zwykle w ciągu najbliższego tygodnia spadnie w północnych i wschodnich regionach kontynentu po częściowo Bałkany.
Sprawdź też: Pogoda długoterminowa na 16 dni. Fala upałów, czy zimno w lipcu w Polsce?
Prognozowana anomalia opadów w Europie w ciągu najbliższego tygodnia do 8 lipca 2024
Z kolei w Polsce do końca pierwszej dekady lipca opadów ma być mniej niż zwykle w skali kraju, aczkolwiek będą nadal przechodzić w niektóre dni ulewy związane z burzami. Ich zasięg będzie jednak ograniczony i tylko tam ponownie zdarzą się lokalne podtopienia i zalania.
Zobacz: Powstał potężny huragan Beryl. Wiatr osiąga 260 km/h
Źródło: DobraPogoda24.pl