
Nagłe oberwanie chmury zaleje domy. Po upale spadnie 100 litrów wody. Będą powodzie błyskawiczne
Wpływ antycyklonu słabnie i wkraczamy w okres adwekcji chwiejnego i wilgotnego powietrza. Miejscami w zachodniej oraz częściowo środkowej Europie, w tym w Polsce w kolejnych dniach wrócą częstsze lokalne ulewy i burze. Miejscami po upale przy oberwaniu chmury mogą wygenerować nawet 100 litrów wody na m2 ziemi. Pojawią się zalania, a także powodzie błyskawiczne. W kilka godzin zalaniu ulegną drogi i domy.
Prognoza zasięgu ulewy w rejonie zachodniej Europy, 18 sierpnia 2024
W kolejnych dniach musimy bardzo uważnie śledzić zasięg wkraczających z zachodu stref frontowych na których będą się rozwijać płytkie niże. W ich rejonie spodziewane są burze z ulewami i lokalnie gradem. Głównym zagrożeniem będą nagłe oberwania chmury, które w krótkim czasie mogą przynieść duże sumy opadów. Wysuszona gleba nie będzie ich w stanie przyjąć w czasie dużego natężenia opadów, a tym samym dojdzie do akumulacji wody na powierzchni. Na naszą uwagę zasługuje szczególnie okres między 17-19 sierpnia, gdy z zachodniej Europy do środkowej i częściowo południowej przemieszczą się strefy frontowe z ulewami i burzami.
Prognoza zasięgu ulewy i burz w rejonie zachodniej i środkowej Europy, 19 sierpnia 2024
Pierwszy niż na froncie przemieści się miejscami między Francją i Niemcami między 17-18 sierpnia. Jego opady sięgną także Krajów Alpejskich po lokalnie Polskę. Ulewne opady pochodzenia burzowego rozwiną się także w głębi Włoch, a następnie przesuną nad zachodnie i środkowe Bałkany. Po drodze do Polski sięgną miejscami również Czech, Słowacji i Węgier.
Prognozowany zasięg ulewy i sumy opadów w rejonie zachodniej i środkowej Europy do 20 sierpnia 2024
W wyliczeniach modeli numerycznych występują rozbieżności w prognozach sumy opadów w poszczególnych regionach Europy, dlatego przygotowaliśmy porównanie dla tego samego okresu modelu europejskiego ECMWF i niemieckiego ICON. Uśredniając dane, oczekujemy między 17-19 sierpnia przesunięcia strefy opadów z burzami z zachodniej, do częściowo środkowej i południowej Europy. W tym okresie spadnie najwięcej deszczu miejscami na obszarze między Francją, Niemcami, Szwajcarią i zachodnia Austrią po lokalnie Polskę oraz zachodnie Bałkany i Włochy. Miejscami suma opadów na tym obszarze w rejonie burz może sięgnąć lub przekroczyć 30-100 litrów wody na m2 ziemi.
Sprawdź: Jest najnowsza pogoda na wrzesień. Pierwszy mróz, czy ostatni upał? Prognozy są jednoznaczne
Prognozowane sumy opadów w ulewach w rejonie zachodniej i środkowo południowej Europy do 19 sierpnia 2024, model ICON
Opady tego typu mimo, że miejscami spowodują zalania i lokalne powodzie błyskawiczne, to nie poprawiają sytuacji związanej z suszą. Na strumieniach i niektórych odcinkach rzek jest obserwowany szybki wzrost poziomu wody, a następnie odpływ i szybki spadek. Poprawę mogą przynieść tylko wielkoskalowe opady deszczu, których w prognozach w naszym regionie nadal nie widać.
Zobacz: Piekielny upał nie ustąpi. Temperatura sięgnie 52 stopni. Fala upałów utrzyma się do końca sierpnia
Źródło: DobraPogoda24.pl