| |
Zagrożenie!
Nagle biało jak w zimie. Powstały lodowe zaspy. Oberwanie chmury zalało drogi w mieście

Nagle biało jak w zimie. Powstały lodowe zaspy. Oberwanie chmury zalało drogi w mieście

Do Polski wkroczyły potężne burze, które niosą ogromne ulewy i gradobicia. W ciągu godziny lub dwóch potrafi miejscami spaść ponad 20-80 litrów wody na m2 ziemi. Ogromna ulewa z gradobiciem uderzyła szczególnie w Gnieźnie na obszarze Wielkopolski. Miasto w wielu rejonach jest sparaliżowane. Drogi zostały zalane, a miejscami powstały lodowe zaspy po gradobiciu. Kierowcy zostali dosłownie zaskoczeni przez żywioł.

Skutki potężnego gradobicia w Gnieźnie na obszarze Wielkopolski, 20 maja 2024. Foto: Andrzej Kwaśniewski

Potężne gradobicie i ulewy z burzami w Gnieźnie, zalane drogi maj 2024

Średnica gradu nie była duża bo miała około 2-3 cm, ale natężenie opadów było ogromne. W ciągu godzinnej nawałnicy powstała spora warstwa lodu. Krajobrazy zmieniły się z niemal letnich na zimowe. Niektóre samochody dosłownie utknęły w lodowych zaspach na ulicach Gniezna. Uwagę zwracają również gigantyczne sumy opadów, które miejscami mogły przekroczyć 60-80 litrów wody na m2 ziemi, czyli więcej niż spada w ciągu miesiąca o tej porze roku w tym regionie Polski.

Silne burze notowane w Polsce do godziny 15:20, 20 maja 2024

Potężne burze w Polsce, zalane drogi Gniezno, ogromne ulewy maj 2024

Oberwanie chmury zalało nie tylko drogi, ale również liczne budynki użyteczności publicznej, w tym Komendę Miejską PSP oraz sklepy wielkopowierzchniowe. Obecnie miasto w wielu jest dosłownie nieprzejezdne, a na miejsce są ściągane dodatkowe jednostki straży pożarnej z innych rejonów kraju. Wyjątkowo trudna sytuacja jest na ulicy Pod Trzema Mostami, gdzie pod taflą wody w wyniku zalania utknęło kilka samochodów.

Skutki potężnego gradobicia w Wielkopolsce na obszarze Gniezna, 20 maja 2024

Burzom w Polsce nadal towarzyszą intensywne i nawalne opady deszczu, a lokalnie także gradobicia. Z uwagi na bardzo wolne przemieszczanie komórek burzowych, akumulacja sumy opadów może przekroczyć 20-80 mm. Niewykluczone są zatem kolejne zalania w innych regionach kraju. Do wieczora kolejne burze wystąpią głównie w regionach wschodnich, północnych a także na zachodzie i północnym zachodzie Polski. Nocą burze stracą na aktywności.

Zobacz także: Pogoda długoterminowa na 16 dni. Prognozy dla Polski do czerwca są jednoznaczne

Nagranie skutków oberwania chmury, ulewy i gradobicia w Gnieźnie, 20 maja 2024

Miejmy na uwadze, że burze mają często charakter rozproszony i dość lokalny. Największe natężenie zjawisk obejmuje stosunkowo niewielki obszar, ale tam gdzie wystąpi nawalne opady szczególnie w rejonach zurbanizowanych mogą prowadzić do znacznych szkód, w tym do powodzi błyskawicznej. Takich zjawisk w Polsce będzie więcej w najbliższych dniach.

Sprawdź też: Najpierw mróz i susza. Teraz ulewy i burze z gradobiciami niszczą rośliny. Gwałtowna pogoda szybko nie ustąpi

Źródło: DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!