
Nadciągnie potężny mróz. Temperatura spadnie poniżej -31 stopni. Siarczysta zima sięgnie z północy
Utrzymujący się silny wyż wraz ze zmianami w wirze polarnym z przechodzącymi rozproszonymi cyklonami, sprowadzi potężny mróz do północnej i wschodniej Europy. Temperatura miejscami spadnie poniżej -31 st. C. Siarczysta zima sięgnie z północy także w głąb środkowych i częściowo południowych regionów kontynentu, w tym do Polski. Ujemne temperatury wystąpią nie tylko w nocy, ale także w dzień.
Prognozowany mróz w Europie, 16 lutego 2025
Wiele wskazuje na to, że będzie to największe ochłodzenie w tym sezonie zimowym. Wszystko przez adwekcję zimnego powietrza arktycznego o cechach kontynentalnych sprowadzanego w obszar wyżowy przez cyklon przechodzący ze śniegiem nad Rosją. Zaciągnie on z północy w głąb wschodniej i środkowej Europy, a także częściowo do regionów południowych silne ochłodzenie, które poczujemy szczególnie na początku drugiej połowy lutego. Prognozę silnego mrozu potwierdzają wszystkie wiodące modele pogodowe, w tym GFS, ECMWF oraz GEM.
Prognozowany mróz w Europie, 17 lutego 2025
Nasilenia mrozu spodziewamy się szczególnie między około 15-20 lutego z marginesem przesunięcia plus lub minus 2 dni, gdy zimne powietrze będzie się wdzierać z północnej i północno wschodniej Europy w głąb kontynentu, w tym w rejon Polski. Najzimniej będzie miejscami w regionach między Skandynawią i Rosją, gdzie temperatury w wielu regionach spadną poniżej -35/-25 st. C., a lokalnie na północnym wschodzie Europy mogą się zbliżyć do około -40 st. C. W części kontynentalnej na wschód i północny wschód od Polski, temperatura miejscami spadnie do około -31/-20 st. C. według najnowszych wyliczeń modelu ECMWF.
Potężny mróz nadciągnie do Europy. Prognozowana temperatura powietrza napływającego na wysokości 1,5 km, 18 lutego 2025
Fala mrozu w omawianych dniach sięgnie także Polski. Wyjątkowo zimno będzie przy panowaniu wyżu w zjawisku radiacji przy rozpogodzeniach. Temperatura miejscami w zastoiskach chłodu spadnie do około -25/-10 st. C., a lokalnie, zwłaszcza przy gruncie może być jeszcze zimniej. Kluczowym czynnikiem decydującym o wielkości spadku temperatury będzie zachmurzenie. Jeśli się przejaśni i rozpogodzi, to będziemy dosłownie mówić o siarczystym mrozie.
Sprawdź: Nawrót zimy przełamie wyż. Przejdą śnieżyce? Wiemy, kiedy spadnie śnieg
Prognozowany mróz w Europie, 19 lutego 2025
Niewykluczone, że okresami większy mróz przeciągnie się także na częściowo ostatnią dekadę lutego, zwłaszcza jej początek. Ma temu sprzyjać zaburzenie w wirze polarnym przekładające się na działanie prądu strumieniowego, słaba aktywność Atlantyku oraz utrzymywanie wpływu obszaru wyżowego, w który miejscami wejdą strefy frontowe z opadami śniegu. Zima nie powiedziała więc jeszcze ostatniego słowa.
Zobacz: Pogoda długoterminowa na 16 dni. Będzie silny mróz i spadnie śnieg? Prognozy zimy są jednoznaczne
Źródło: DobraPogoda24.pl