| |
Zagrożenie!
Nadciągnie potężny antycyklon. Fala mrozu utrzyma się długo? Wiemy, co dalej z zimą w lutym

Nadciągnie potężny antycyklon. Fala mrozu utrzyma się długo? Wiemy, co dalej z zimą w lutym

Rozpoczyna się druga połowa lutego i pytacie, czy zima miejscami ze śniegiem i silniejszym mrozem utrzyma się dłużej w rejonie Polski i na znacznym obszarze Europy, czy nadciągnie nagłe ocieplenie? Prognozy wskazują na wpływ potężnego antycyklonu, który wydłuży okres utrzymania niskich temperatur szczególnie nocą, ale jeszcze przed końcem miesiąca zmieni się kierunek adwekcji powietrza i siarczysty mróz wycofa się na wschód.

Prognozowany antycyklon w Europie, 22 lutego 2025

Potężny antycyklon wydłuży mróz w Europie w lutym 2025, co dalej z zimą

W prognozach w sezonie zimowym szczególną uwagę zwracamy na kondycję wiru polarnego bo dopóki jest silny i stabilny, to na ogół uderzenia prawdziwej zimy ze śnieżycami i siarczystym mrozem omijają nasz region Europy. Sytuacja zmieni się w najbliższych dniach, gdyż nadchodzące ochłodzenie ma związek właśnie ze zmianami w wirze polarnym, które w tym miesiącu zapoczątkowały jego rozpad z kontynuacją w kolejnych tygodniach. Z tego powodu doszło do osłabienia prądu strumieniowego sprzężonego z wirem polarnym. Obecnie jego niższy odpowiednik, czyli wir troposferyczny jest w rejonie Europy bardzo słaby, dlatego nie może wrócić cyrkulacja strefowa, która mogłaby na dłużej przełamać wpływ kolejnego antycyklonu.

Prognozowany antycyklon w Europie, 23 lutego 2025

Będzie potężny antycyklon w Europie w lutym 2025, mróz utrzyma się dłużej, co dalej z zimą

Najnowsze prognozy kilku wiodących modeli numerycznych, w tym ECMWF i GEM wskazują na utrzymanie między szczególnie częściowo północną, środkową i wschodnią Europą wpływu wału wyżowego przez który tylko czasami zdoła się przedrzeć niewielki i płytki niż, głównie z rozproszonymi opadami śniegu w ciągu najbliższego co najmniej tygodnia. Generalnie ma jednak przeważać wpływ antycyklonu z wędrującym centrum w pobliżu Polski lub nieco na wschód od naszych granic. Taki rozkład baryczny będzie sprzyjał występowaniu silniejszego mrozu szczególnie nocami w rejonach rozpogodzeń, ponadto w niektórych regionach mróz utrzyma się przez całą dobę.

Mróz utrzyma się dłużej w Europie. Prognozowana anomalia temperatury za okres tygodnia do 24 lutego 2025

Nadciągnie potężny antycyklon z mrozem do Europy w lutym 2025, zima utrzyma się dłużej

Nadchodzący nowy tydzień będzie więc wyraźnie chłodniejszy szczególnie na obszarze środkowej, wschodniej, północno wschodniej i południowo wschodniej Europy, w tym w rejonie Polski. Temperatura miejscami na tym obszarze w sprzyjających warunkach, zwłaszcza przy nocnych rozpogodzeniach spadnie nawet poniżej -35/-10 st. C., zwłaszcza przy uwzględnieniu pomiarów przy gruncie. Zauważmy, że sytuacja w tym okresie będzie odmienna na zachodzie i południowym zachodzie Europy, zwłaszcza między Francją i Hiszpanią, gdzie nadejdą dni z podmuchem wiosny i temperatura przekroczy miejscami 20 st. C. z powodu podejścia niżu na Atlantyku zaciągającego ciepłe powietrze w ten region kontynentu. Zasięg tego ocieplenia będzie jednak blokowany przed wkroczeniem w głąb Europy na wschód i północny wschód przez omawiany antycyklon.

Sprawdź: Wielka śnieżyca zasypie drogi. Spadnie 35 cm śniegu. Atak zimy przyniesie zawieje i zamiecie na południu

Prognozowana anomalia ciśnienia w rozległym antycyklonie w Europie, 25 lutego 2025

Będzie potężny antycyklon z długim mrozem w Europie w lutym 2025, co dalej z zimą i śniegiem

Przed nami więc kontynuacja aury z przewagą warunków atmosferycznych charakterystycznych dla termicznej zimy, zwłaszcza do około 20-21 lutego, gdy mróz miejscami będzie silniejszy dwucyfrowy w rejonie nocnych rozpogodzeń, ponadto miejscami nie odpuści również w ciągu dnia. W tym czasie będą również regiony szczególnie na północy i północnym wschodzie Polski, gdzie spadnie śnieg w wyniku efektu morza i tam lokalnie przejdą śnieżyce powodując szybki przyrost pokrywy śnieżnej. Wzrostu temperatur spodziewamy się dopiero po około 21-24 lutego, gdy termiczna zima zacznie być spychana z zachodu na wschód i północny wschód Europy, ale mróz nocami w mniejszej skali nadal będzie się często utrzymywał w naszym kraju. W czasie panowania antycyklonu nie będzie również brakować okresów ze słońcem. Będą dobre warunki do uprawiania górskiej turystyki na przetartych szlakach. Sytuacja będzie jednak fatalna pod względem wilgotności gleby gdyż już w wielu regionach notujemy deficyt. Zapowiada się bardzo suchy początek wiosny.

Zobacz: Pogoda długoterminowa na marzec. Późna zima, czy szybka wiosna? Prognozy śniegu i mrozu wyraźne

Źródło: DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!