
Pogoda długoterminowa na marzec. Późna zima, czy szybka wiosna? Prognozy śniegu i mrozu wyraźne
Za dwa tygodnie rozpocznie się meteorologiczna wiosna i pytacie, czy jej termiczne wydanie pojawi się w Polsce wcześniej niż zwykle, a może będzie późny nawrót zimy? Pogoda długoterminowa na marzec wskazuje na zachodzące zmiany w wirze polarnym, jak również przewidywany główny rozwój pola barycznego nad Europą. Zdecydują o przewadze cieplejszych lub chłodniejszych dni, ale trend prognozy sezonowej jest wyraźny.
Prognozowana anomalia temperatury w marcu 2025
Aktualne dane prognostyczne z dwóch głównych modeli sezonowych, zarówno amerykańskiego CFSv2, jak również europejskiego ECMWF wskazują na nadchodzący miesiąc wyraźnie z temperaturą powyżej normy na poziomie około 1-2,5 st. C. względem średniej. Prognozy są niezwykle optymistyczne dla osób, które nie lubią dni z niskimi temperaturami bo w zasadzie każdy tydzień marca jest prognozowany cieplejszy niż wynika ze średniej wieloletniej. Oczywiście nie oznacza to, że nie będzie okresów chłodniejszych z nawracającym mrozem szczególnie nocami. Takie dni również wystąpią, ale okresów wyraźnie chłodniejszych ma być niewiele.
Prognozowane prawdopodobieństwo temperatury powyżej normy w marcu 2025
Prognozy modelu ECMWF wręcz kipią czerwienią w marcu i dają ponad 70-90 procent prawdopodobieństwa wystąpienia średniej temperatury powyżej normy na obszarze Polski przy normie wynoszącej, od 0,6 st. C. w Zakopanem przez 3,2 st. c. w Warszawie, 3,9 st. C. w Tarnowie, do 4,4 st. C. w Legnicy i Słubicach. To oznacza, że większość dni w nadchodzącym pierwszym miesiącu meteorologicznej wiosny będzie z temperaturą dodatnią, a noce niewielki mróz przyniosą tylko w okresach panowania wyżu przy rozpogodzeniach, zwłaszcza przy gruncie. Średnia dobowa temperatura ma być często charakterystyczna dla przedwiośnia, czyli na poziomie 5-10 st. C., ale spodziewamy się także okresów z termiczną wiosną, gdy średnia temperatura będzie powyżej 10 st. C. Wartości maksymalne na poziomie około 7-18 st. C. powinny być zjawiskiem dość częstym z upływem miesiąca.
Pogoda długoterminowa na marzec 2025. Prognozowana anomalia ciśnienia
Prognoza układu barycznego nadal wskazuje na przewagę dni z wpływem pola wyżowego przez które co pewien okres mają się przedzierać strefy frontowe z układami niżowymi niosącymi opady. Ich suma ma być jednak na ogół w normie lub miejscami poniżej średniej. Może to oznaczać, że po suchym lutym może się utrzymać deficyt opadów, a tym samym wilgotności gleby bardzo niekorzystny w kontekście później wiosennej wegetacji roślin. Nieoczekiwane zmiany w prognozie sezonowej może jednak przynieść dalsze słabnięcie wiru polarnego, które w trakcie marca ma znacznie przyspieszyć, a jak możemy się przekonać w lutym, zachodzące zmiany w stratosferze przekładają się często na warunki pogodowe w troposferze. Możliwe, że w marcu będziemy mieć jeszcze z kilka zimowych nawrotów, w postaci umiarkowanego mrozu w nocy, jak również przejścia śnieżyc, ale zjawiska te powinny być jedynie incydentami.
Sprawdź: Będzie całodobowy mróz. Nasili się termiczna zima. Silne ochłodzenie sięgnie z północy w tych dniach
Prognozowana kondycja wiru polarnego w marcu 2025
Jeśli prognozy na marzec nas nie zawiodą, to nadchodzący miesiąc zapisze się z wyraźną temperaturą powyżej normy bez częstych opadów. Wiele dni mini spokojnie przy wpływie oddziaływania wyżu, a dni z przejściem frontów i niżów nie będzie bardzo dużo. Mają przeważać dni cieplejsze niż zwykle, ale okresy ochłodzenia z zimowymi epizodami jeszcze mogą się zdarzyć. Warunki termiczne będą jednak często charakterystyczne dla przedwiośnia, a niekiedy także wiosny przy adwekcji cieplejszego powietrza z południa i południowego zachodu. Miejmy jednak nadzieję, że prognozy znacznie się poprawią pod względem opadów bo w innym przypadku będziemy mieć bardzo suchy początek przejście ze słabej zimy do wiosennej aury.
Źródło: DobraPogoda24.pl