
Nadciągnie nagła wichura. Wiatr sięgnie 150 km/h. Cyklon z prądem strumieniowym uderzy z zachodu
Najbliższe kilka dni w Polsce upłynie nam jeszcze pod wpływem wyżu z blokadą cyklonalną, ale sytuacja będzie odmienna na jego obrzeżach w Europie, gdzie podejdzie cyklon do kilku regionów. Niesiony przez prąd strumieniowy przyniesie nie tylko opady, ale również wichury. Wiatr miejscami sięgnie nawet 150 km/h. Pośrednio wpłynie również na pogodę w naszym regionie bo zaciągnie cieplejsze masy powietrza do centrum kontynentu.
Prognozowana wichura w Europie uderzająca z zachodu, 20 marca 2025
Na aktualnej mapie synoptycznej Europy możemy dostrzec rozległy antycyklon, który uniemożliwia wtargnięcie zmiany pogody do centrum, ale na jego obrzeżach pojawił się atlantycki cyklon Volker, któremu nadano lokalne imię Martinho. W jego obszarze pola niskiego ciśnienia już najbliższej doby rozwinie się również ośrodek wtórny. Cały ten układ napędzany przez oś prądu strumieniowego uderzy z wichurą szczególnie miejscami w rejon Portugalii, Hiszpanii i południowo wschodniej Francji.
Prognozowany prąd strumieniowy w Europie przynoszący cyklon z wichurą, 20 marca 2025
Załamania pogody z wichurami spodziewamy się szczególnie między 20-21 marca w regionach południowo zachodniej Europy, zwłaszcza miejscami, od Półwyspu Iberyjskiego po częściowo Francję, gdzie powieje najsilniej, ale zasięg opadów z tego cyklonu będzie znacznie większy. Główne uderzenie wichury prognozujemy między Portugalią i Hiszpanią najbliższej doby, gdy w wyniku gradientu ciśnienia, a także nasilenia przepływu powietrza przez prąd strumieniowy oraz ze względu na zjawiska konwekcyjne związane z burzami na froncie okluzji, wiatr na tym obszarze w porywach osiągnie do około 80-150 km/h. Takie prognozy wylicza szczególnie model ICON, ale również model GFS i ECMWF.
Prognozowane wichury w Europie, 21 marca 2025
Z prognoz wynika, że najsilniej w omawianym okresie powieje wzdłuż portugalskiego wybrzeża oraz w głębi Atlantyku w rejonie centrum cyklonu, gdzie jest prognozowane nawet 150-160 km/h, a także na obszarach podgórskich i górskich Półwyspu Iberyjskiego. W rejonach bardziej nizinnych żywioł również będzie silny, zwłaszcza w rejonie przejścia frontu z burzami, gdzie wiatr miejscami może przekroczyć 90-100 km/h. W wyniku wichury będą w niektórych regionach połamane drzewa i gałęzie, a tym samym lokalnie mogą być zatarasowane drogi. Będą również miejscami przerwy w dostawie prądu. Wichura wywoła sztorm, a tym samym wpłynie na żeglugę wzdłuż wybrzeża oraz chwilowo może zakłócić pracę niektórych portów lotniczych. Miejcie więc to na uwadze, jeśli planujecie podróż w tych dniach przez ten region Europy.
Sprawdź: Potężny mróz osiadł w Polsce. Temperatura spadła do -25 stopni. To najmroźniejsze regiony
Prognozowane wichury uderzające z zachodu w rejon Półwyspu Iberyjskiego według modelu GFS, do 22 marca 2025
Omawiana sytuacja w tej części Europy przełoży się również na pogodę w Polsce, gdyż przechodzący cyklon kręcąc się odwrotnie do wskazówek zegara zaciągnie ciepłe powietrze do centrum kontynentu. Z tego powodu oczekujemy ocieplenia, które odczujemy szczególnie w drugiej połowie tygodnia, a także okresami, zwłaszcza w południowej połowie naszego kraju w kolejnych dniach marca. Przyczyni się również do przełamania wyżu bo jego strefa opadów sięgnie, co najmniej do kilku regionów Polski już w okolicy 23 marca. Jest to zatem przykład sytuacji, który mimo, że początkowo będzie z dala od naszego kraju, to po kilku dniach będzie mieć znaczenie, dlatego tak często analizujemy sytuację synoptyczną w szerszej skali z wyprzedzeniem.
Zobacz: Pogoda na kwiecień. Ostatni śnieg, czy pierwszy upał? Prognozy nie mają wątpliwości
Źródło: DobraPogoda24.pl