| |
Zagrożenie!
Nadciągnie fala upałów. Temperatura sięgnie 34 stopni. Podmuch letniego żaru będzie coraz dłuższy

Nadciągnie fala upałów. Temperatura sięgnie 34 stopni. Podmuch letniego żaru będzie coraz dłuższy

Przez Polskę przeszedł chłodny front atmosferyczny za którym napłynie powietrze polarnomorskie i przez kilka najbliższych dni przyniesie nieco niższe temperatury. Na upał nie będziemy jednak długo czekać, bo jeszcze przed końcem czerwca spodziewamy się wystąpienia fali upałów. Temperatura miejscami sięgnie nawet 34 st. C. Letni żar poczujemy w wielu regionach kraju. Będzie jednak często duszno.

Prognozowany upał w Polsce, 26 czerwca 2024

Nadciągnie fala upałów do Polski pod koniec czerwca 2024, temperatura sięgnie 34 st. C.

Prognozy mówiące o znacznie cieplejszej drugiej połowie czerwca sprawdziły się co do joty. W kończącym się tygodniu zanotowaliśmy upał szczególnie na zachodzie i południu, a także miejscami na wschodzie kraju. Temperatura wzrosła do 30-33 st. C. Na tym jednak nie koniec, bo dni z upałem w Polsce będzie coraz więcej. Kolejnego znaczącego ocieplenia spodziewamy się około 26 czerwca, gdy zanotujemy w cieniu w wielu regionach 28-31 st. C. Będzie więc gorąco i miejscami upalnie.

Prognozowany upał w Polsce, 27 czerwca 2024

Fala upałów nadciagnie do Polski, temperatura 27 czerwca 2024

W kolejnych dniach, zwłaszcza między około 27-30 czerwca będziemy notować około 30-34 st. C. i to na znacznym obszarze kraju, jedynie w rejonie przechodzenia przelotnych opadów i burz może być przejściowo chłodniej. Warunki atmosferyczne będą zachęcać do wypoczynku na łonie natury, zwłaszcza nad wodą, choć warto zachować czujność i odpowiednio wcześniej udać się w bezpieczne miejsce w przypadku nadejścia lokalnych burz.

Fala upałów pojawi się w Polsce. Prognozowane temperatury, 28 czerwca 2024

Kiedy fala upałów w Polsce, temperatura 28 czerwca 2024

Sprawdziliśmy najnowsze wyliczenia na ten okres kilku modeli numerycznych, w tym GFS, GEM i ECMWF. Aktualne prognozy jednoznacznie wskazują na nadejście dni upalnych przed końcem czerwca w Polsce, z temperaturami w zależności od regionu i konkretnego dnia, często na poziomie około 28-34 st. C. W wielu regionach będziemy więc mówić o fali upałów. To zjawisko jest tak określane, gdy temperatura co najmniej osiąga lub przekracza 30 st. C. w cieniu w klatce meteorologicznej na wysokości 2m. Jest szansa, że tym razem to znaczne ocieplenie będzie odczuwalne także w rejonie wybrzeża.

Prognozowane maksymalne temperatury, jakie mogą wystąpić w Polsce i Europie między 28-30 czerwca 2024

Kiedy fala upałów wróci do Polski czerwiec 2024

Mimo, że upał w czerwcu jest już w Polsce coraz częstszym zjawiskiem i na ogół oczekiwanym, to dane z minionych kilkudziesięciu lat jednoznacznie wskazują, że średnia temperatura na ogół w tym okresie powinna być niższa. Świadczy o tym prognozowane odchylenie względem normy. Średnia temperatura dobowa w ujęciu kilku dni, będzie w naszym kraju w tych dniach o około 3-6 st. C. powyżej normy.

Sprawdź też: Nawalny deszcz zaleje drogi i domy. Spadnie 130 litrów wody. Będą oberwania chmury i powodzie błyskawiczne

Prognozowana anomalia temperatury w Polsce i Europie w ostatnich dniach czerwca 2024

Fala upałów nadciągnie do Polski, anomalia temperatury do 30 czerwca 2024

Nie ma już wątpliwości, że tegoroczny czerwiec w Polsce wbrew powszechnej opinii zapisze się termicznie jako ciepły. Średnia temperatura w ujęciu całego kraju i miesiąca będzie o około 1,8-2 st. C. powyżej normy. Rekord absolutnej temperatury maksymalnej dla czerwca wynoszący w Polsce 38,3 st. C. i pochodzący z 26 i 30 czerwca 2019 roku z miejscowości Ceber, nie powinien być zagrożony.

Zobacz: Spadł grad wielkości 10 cm. Superkomórki burzowe w rejonie Polski

Źródło: DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!