| |
Zagrożenie!
Nadciągnie antycyklon z ociepleniem i roztopami. Śnieg szybko stopnieje. Poczujemy powiew przedwiośnia

Nadciągnie antycyklon z ociepleniem i roztopami. Śnieg szybko stopnieje. Poczujemy powiew przedwiośnia

Śledzimy najnowsze prognozy ocieplenia w Polsce. Po przejściu strefy frontowej, w nowym tygodniu ponownie dostaniemy się pod wpływ antycyklonu, ale tym razem zbudowanego z łagodniejszego powietrza. Wyż będzie zaciągał cieplejsze powietrze z południowo zachodniej Europy. Dwucyfrowy mróz zupełnie ustąpi, a notowana miejscami na nizinach pokrywa śnieżna będzie szybko topnieć. Miejscami w rejonie większego nagromadzenia śniegu pojawią się roztopy. Średnia dobowa temperatura wzrośnie i poczujemy powiew przedwiośnia.

Druga dekada miesiąca przyniesie ocieplenie w Polsce. Prognozowana anomalia temperatury powietrza napływającego do Europy na wysokości 1,5 km, 16 lutego 2023

Antycyklon przyniesie ocieplenie i powiew przedwiośnia, będą roztopy, prognoza temperatury 16 lutego 2023

Zanim pogoda ponownie będzie w kolejnych dniach na ogół dość stabilna, aczkolwiek ze zmiennym zachmurzeniem i tylko punktowo z nielicznym drobnym opadem, to wcześniej przejściowo w obszar wyżowy wkroczy strefa dwóch frontów atmosferycznych związana z niżem Robert. Z tego powodu w sobotę 11.02 w wielu regionach Polski okresami słabo i umiarkowanie popada deszcz i lokalnie śnieg. W następnych dniach na pogodę ponownie zacznie wpływać antycyklon.

Prognozowane położenie antycyklonu oddziaływającego na pogodę w Polsce, 13 lutego 2023

Antycyklon przyniesie powiew przedwiośnia, wkroczy ocieplenie, mróz ustąpi, prognoza ciśnienia i temperatury 13 lutego 2023

Centrum wyżu tym razem będzie się znajdować na południe od Polski. Dzięki temu po obrzeżach wyżu zgodnie ze wskazówkami zegara będzie napływać cieplejsze powietrze. Temperatury wzrosną, bo w wielu regionach będziemy notować 4-10 st. C., a lokalnie ta wartość może być przekroczona. Nawet w rejonach podgórskich, temperatury w ciągu dnia powinny być dodatnie.

Powiew przedwiośnia w Polsce. Prognozowana temperatura 13 lutego 2023

Powiew przedwiośnia i antycyklon w Polsce, prognoza temperatury 13 lutego 2023

Warunki termiczne w Polsce będą charakterystyczne dla przedwiośnia. Jest to sytuacja, gdy średnia dobowa temperatura waha się w przedziale 0-5 st. C. i tak też będzie w wielu regionach w tym przypadku.

Prognozowana temperatura w Polsce, 16 lutego 2023

Ocieplenie i antycyklon w Polsce, będzie przedwiośnie, prognoza temperatury 16 lutego 2023

Pokrywa śnieżna notowana obecnie w Polsce na nizinach podczas nadchodzącego ocieplenia zacznie szybko topnieć. W przyszłym tygodniu poza górami i rejonami podgórskimi śnieg całkowicie stopnieje.

Notowana pokrywa śnieżna w Polsce przed wkroczeniem przedwiośnia, 10 lutego 2023. Dane: IMGW

Do kiedy będzie śnieg w Polsce, notowana pokrywa śnieżna luty 2023

Wyższe temperatury wpłyną również na pokrywę śnieżną notowaną na południu Polski. Również w tym przypadku śnieg zacznie topnieć, ale zupełnie nie zniknie. W górach śnieg nadal się utrzyma, aczkolwiek będzie go mniej niż obecnie. Aktualnie na południu notujemy, od 10, do 172 cm śniegu. Miejscami pojawią się roztopy i wzrośnie poziom wody w rzekach.

Ocieplenie i powiew przedwiośnia w Polsce. Prognozowana temperatura, 17 lutego 2023

Będzie ocieplenie i powiew przedwiośnia, wkroczy antycyklon, prognoza temperatury 17 lutego 2023

Temperatury będą wyższe również w nocy. Co prawda okresami i miejscami będą się pojawiać niewielkie przymrozki, ale będą również dni, gdy temperatura w nocy nie spadnie poniżej 0 st. C. Całodobowego mrozu na nizinach również nie będzie. Niewykluczone, że łagodne temperatury utrzymają się do końca lutego, a na pewno tak będzie co najmniej do początku ostatniej dekady miesiąca. Z pewnością przed nastaniem prawdziwej wiosny jeszcze zdarzą się okresy chłodniejsze, ale tym będziemy się martwić później. Nie zmienia to faktu, że luty 2023 po ekstremalnie ciepłym styczniu także zapisze się, jako miesiąc ciepły z wyraźną dodatnią anomalią temperatury.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Konrad

Zgadza się. Pózniej, w marcu będzie dużo chłodnych zmartwień po rozpadzie wiru polarnego hihi :-) A najlepsze jest to, że nieobeznani w temacie w trakcie ocieplenia po weekendzie będą myśleć, że już wiosna. A tu pod koniec lutego i znacznej części marca będzie ZONK :-D

10 luty 2023 - 18:52
Odpowiedz