| |
Zagrożenie!
Front ciepły i chłodny przejdzie przez Polskę. Spadnie śnieg i deszcz. Na północy będzie wichura

Front ciepły i chłodny przejdzie przez Polskę. Spadnie śnieg i deszcz. Na północy będzie wichura

Godziny stabilnej pogody w Polsce są już policzone, bo przed nami zmiana, jaką przyniesie w sobotę 11 lutego 2023 niż Robert ze strefą frontów atmosferycznych. Przez Polskę przejdzie aktywny front ciepły i chłodny. Strefy frontowe przesuną się z północy na południe kraju. W wielu regionach przyniosą okresami opady deszczu, a miejscami, głównie na wschodzie i południu również opady mokrego śniegu. Spodziewamy się także nasilenia wiatru, na północy o sile wichury.

Prognoza zasięgu opadów w Polsce, do godziny 13:00, 11 lutego 2023

Front ciepły i chłodny przejdzie przez Polskę, spadnie śnieg i deszcz, na północy będzie wichura, 11 lutego 2023

Załamanie pogody będzie związane z niżem Robert, jaki w ciągu najbliższej doby przesunie się znad południowej Skandynawii przez środkowy Bałtyk w kierunku pogranicza Łotwy, Estonii i Rosji. Z niżem są związane dwa aktywne fronty atmosferyczne. Pierwszy z nich to front ciepły, a drugi zamykający front chłodny. Po przejściu drugiego frontu temperatura spadnie i pojawią się niewielkie przymrozki w nocy z 11/12 lutego, zwłaszcza na północy, wschodzie i północnym wschodzie kraju.

Prognozowane położenie niżu Robert i jego stref frontowych nad Polską o godzinie 13:00, 11 lutego 2023

Front ciepły i chłodny przejdzie przez Polskę, spadnie śnieg i deszcz, prognoza opadów 11 lutego 2022

Zmiana pogody związana z omawianym niżem i frontami atmosferycznymi zacznie obejmować północną Polskę już najbliższej nocy. Miejscami pojawią się opady deszczu, a lokalnie na wschodzie również śniegu między województwem zachodniopomorskim i podlaskim po część lubelskiego i mazowieckiego. 

Prognoza zasięgu opadów w Polsce, do godziny 16:00, 11 lutego 2023

Front ciepły i chłodny, niż Robert, popada śnieg i deszcz, dokładna prognoza opadów 11 lutego 2023

W ciągu dnia strefa frontów atmosferycznych z opadami będzie się przesuwać z północy przez centrum w głąb kraju na południe. Im dalej na wschód i południowy wschód oraz bliżej rejonów podgórskich, to wzrośnie także przejściowo prawdopodobieństwo opadów śniegu i deszczu ze śniegiem. Opady będą mieć słabe i umiarkowane natężenie.

Prognoza zasięgu opadów, do godziny 19:00, 11 lutego 2023

Aktywny front zmieni pogodę w Polsce, będzie śnieg i deszcz, mapa godzinowa opadów 11 lutego 2023

Uderzenia zimy z przejścia frontów nie będzie. Śnieg, który spadnie miejscami na nizinach we wschodniej i południowo wschodniej Polsce będzie topnieć, tym bardziej, że za opadami śniegu pojawią się opady deszczu. Wyjątkiem będą regiony podgórskie i górskie, gdzie pokrywa śnieżna wzrośnie o kilka cm.

Prognoza sumy opadów i miejscami chwilowego przyrostu pokrywy śnieżnej w czasie oddziaływania niżu Robert na warunki pogodowe w Polsce, do 12 lutego 2023

Prognoza opadów śniegu, gdzie spadnie śnieg w Polsce 11-12 lutego 2023

Przejściu stref frontowych i niżu w rejonie Polski będzie towarzyszyło chwilowe nasilenie wiatru. Silniej powieje na północy kraju, zwłaszcza wzdłuż wybrzeża, szczególnie w województwie pomorskim, w porywach do 70-90 km/h. Na pozostałym obszarze kraju wiatr będzie słabszy, w porywach do 45-65 km/h, czyli poniżej progu wydania ostrzeżenia przed wichurą. Wyjątkiem będą lokalnie wysokie góry, zwłaszcza Sudety i Tatry, gdzie wiatr może osiągnąć lub przekroczyć 100 km/h.

Prognozowane maksymalne porywy wiatru w Polsce w czasie oddziaływania niżu i stref frontowych, 11 lutego 2023

Wichury w Polsce, prognoza wiatru 11 lutego 2023

Na kolejne bardziej istotne opady i zmiany w pogodzie w Polsce poczekamy kilka dni, gdyż ponownie będziemy pod wpływem oddziaływania pola wyżowego. Jeśli popada to tylko lokalnie i słabo. Wstępnie sygnalizowane podejście kolejnego frontu i niżu w rejon Polski jest na około 17 lutego.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!