| |
Zagrożenie!
Nadciągną silne wichury. Wiatr osiągnie 130 km/h. W tych dniach namiesza nagły prąd strumieniowy

Nadciągną silne wichury. Wiatr osiągnie 130 km/h. W tych dniach namiesza nagły prąd strumieniowy

Okres stabilnych warunków pogodowych ustąpi w kolejnych dniach tygodnia. Układ wyżowy blokujący cyrkulacje strefową atmosfery osłabnie i przesunie się na wschód Europy, jednocześnie robiąc miejsce niżom atlantyckim z silnym prądem strumieniowym. Wrócą na sporym obszarze kontynentu opady deszczu, a także wystąpią już jesienne wichury. Wiatr miejscami spowoduje szkody. Zmiany odczujemy również w Polsce.

Jesienne wichury dotrą do Europy. Prognozowany zasięg silnego wiatru, 25 września 2024

Nagłe jesienne wichury pojawią się w Europie we wrześniu 2024, wiatr osiągnie 130 km/h, uaktywni się prąd strumieniowy

Na mapie synoptycznej Europy możemy już dostrzec przebudowę pola barycznego. Wyż pilnujący stabilną aurę słabnie i odsuwa się nad Rosję, jednocześnie znad Atlantyku w głąb Europy na wschód i północny wschód będzie się przemieszczać cała seria ośrodków niżowych ze strefami frontowymi. Jednym z nich będzie Brigitta, a zaraz za nim podąża Constanze. Niże te w dalszej części tygodnia wpłyną na warunki pogodowe szczególnie na obszarze zachodniej Europy po rejon Skandynawii i przejściowo Polski. Przyniosą poza naszym krajem miejscami ulewy i burze, a w Polsce znacznie słabsze opady, ponadto również w kilku regionach wichury.

Prognozowany zasięg wichury w rejonie zachodniej i środkowej Europy, 26 września 2024

Będą wichury w Europie, wrzesień 2024. Wiatr przekroczy 130 km/h

Ruszenie cyrkulacji strefowej będzie możliwe przez uaktywnienie i dotarcie znad Atlantyku silnego prądu strumieniowego, który wtargnie w głąb Europy, w tym dotrze także nad Polskę. Ten wir troposferyczny powstający na kontraście temperatury między coraz chłodniejszą o tej porze roku Arktyką i umiarkowanymi szerokościami geograficznymi, sprzyja umacnianiu ośrodków niżowych oraz decyduje o ich trajektorii, a to bezpośrednio w konkretnych dniach przekłada się na warunki pogodowe panujące w poszczególnych regionach kontynentu.

Prognozowany zasięg wichury w rejonie zachodniej i środkowej Europy, 27 września 2024

Wichury dotrą do Europy we wrześniu 2024, wiatr osiągnie 130 km/h, prąd strumieniowy namieszcza w prognozach

Nasilenia wiatru i przejścia wichury spodziewamy się szczególnie w najbliższą środę 25 września. W tym dniu silny wiatr odczujemy, głównie na obszarze południowej Szwecji, w głębi Bałtyku, zwłaszcza w centralnej części akwenu, ponadto na północy i północnym zachodzie Hiszpanii, gdzie wzdłuż wybrzeża atlantyckiego może powiać do około 100-130 km/h. W innych wymienionych regionach, prędkość wiatru w porywach osiągnie do około 60-100 km/h. Z kolei w czwartek 26 września, silne wichury są spodziewane szczególnie miejscami w rejonie Francji, Hiszpanii, lokalnie Włoch, po północno zachodnie Węgry i południową Polskę szczególnie w rejonie Podhala, Beskidów i Bieszczadów, a także nieco w głębi kraju na północ od rejonów podgórskich. Na wskazanym obszarze wiatr miejscami osiągnie w porywach do około 60-130 km/h. W naszym kraju najsilniej powieje w Tatrach.

Sprawdź: Jest nowa pogoda na październik. Wczesne śnieżyce z mrozem, czy ciepła jesień? Prognozy są wyraźne

Prognozowany kolejny obszerny cyklon z wichurami w rejonie zachodniej Europy do 30 września 2024

Silne wichury przejdą przez Europę, wrzesień 2024, wiatr 130 km/h, będzie silny prąd strumieniowy

Silny wiatr między zachodnią i środkową Europą będzie odczuwalny także w piątek 27 września, gdy najmocniej powieje miejscami między szczególnie rejonem Francji, Belgii, Morza Północnego, Niemiec po zachodnią i północną Polskę, w tym także południowy rejon górski, zwłaszcza w Sudetach. W prognozach bieżących będziemy wskazywać w naszym kraju regiony najbardziej narażone na silny wiatr. Kolejny cyklon z wichurami w rejonie zachodniej Europy jest prognozowany około 29-30 września. Przed nami więc istotne zmiany w pogodzie, które przyniosą powrót miejscami przelotnych opadów deszczu, okresów z silnym wiatrem, a także z większym ochłodzeniem pod koniec września. Żywioł miejscami we wskazanych regionach Europy może powodować szkody.

Zobacz: Pogoda długoterminowa na 16 dni dla Polski. Wyż ustąpi i przejdą wichury

Źródło: DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!