Nadciągną gwałtowne wichury. Wiatr osiągnie 145 km/h. Prąd strumieniowy ściągnie cyklony
Wpływ wyżu na pogodę w Polsce ustaje. W kolejnych dniach pojawi się więcej opadów, ponadto okresami nasili się wiatr. Będzie to skutek aktywnej cyrkulacji strefowej wchodzącej znad Atlantyku nad Europę. Na osi prądu strumieniowego rozwiną się cyklony ze strefami frontowymi. Przejdą na zachodzie wichury, miejscami z wiatrem do około 145 km/h. Żywioł wpłynie pośrednio na warunki atmosferyczne w naszym kraju.
Prognozowane wichury zbliżające się z zachodu do Europy, 6 grudnia 2024
Na aktualnej mapie synoptycznej zaczyna się roić od ośrodków cyklonalnych nad Atlantykiem. W najbliższych dniach ze strefami frontowymi zaczną od zachodu wkraczać w głąb kontynentu. Obecnie cyklon Vivien niesie wichury i opady w rejonie Irlandii i Wielkiej Brytanii, ale już kolejnej doby jego miejsce zajmie cyklon Wilhelmine również generujący wichury oraz ulewy. Jego wpływ na warunki pogodowe będzie większy bo nasili wiatr i przyniesie opady także na znacznym obszarze Francji, Belgii, Holandii po Niemcy, a w najbliższy piątek 6 grudnia z opadami deszczu i śniegu oraz silniejszym wiatrem dotrze również do Polski, Czech i Słowacji.
Prognozowany zasięg prądu strumieniowego ściągającego cyklony z wichurami i opadami do Europy, 6 grudnia 2024
Utrzymanie cyrkulacji strefowej będzie możliwe dzięki nasunięciu się dość silnego prądu strumieniowego, jaki powstaje na kontraście temperatury między obecnie coraz chłodniejszą Arktyką i cieplejszymi umiarkowanymi szerokościami geograficznymi. W jego pobliżu podtrzymuje warunki do inicjacji cyklogenezy, poza tym decyduje o kierunku przepływu powietrza, a co za tym idzie trajektorii cyklonów.
Prognozowany zasięg wichury w Europie według modelu ICON, 7 grudnia 2024
Kolejnym ośrodkiem wpływającym na pogodę, od zachodniej po środkową i częściowo południową Europę będzie cyklon Xaveria. Jego centrum przemieści się znad rejonu Wysp Brytyjskich po Niemcy z wichurami oraz ulewami, a miejscami także ze śnieżycami szczególnie w rejonie Alp. Zaciągnie chłodniejsze powietrze w głąb zachodniej i południowej Europy i da impuls do powstania niżu genueńskiego. Jego trajektorie będziemy musieli bardzo skrupulatnie śledzić bo niewykluczone, że ze śniegiem i deszczem sięgnie także Polski w okolicach początku nowego tygodnia.
Sprawdź: Przejdą nagłe śnieżyce. Spadnie 20 cm śniegu. Zima przypomni o sobie w grudniu
Prognozowany zasięg wichury w Europie według modelu ECMWF, 7 grudnia 2024
W omawianym okresie między 4-7 grudnia, wiatr o sile wichury uderzy szczególnie w rejonie Irlandii, Wysp Brytyjskich, Kanału La Manche, Morza Północnego, częściowo Francji, Belgii i Holandii po miejscami Niemcy i rejon Alp. Na tym obszarze wiatr w porywach osiągnie 70-145 km/h, a lokalnie wysoko w górach i na otwartych wodach morza więcej. Oczekujemy więc wystąpienia sztormu, ponadto żywioł będzie łamał drzewa i konary, a miejscami odcinał prąd. Wpłynie również na połączenia lotnicze, gdyż niektóre z nich mogą być odwołane, opóźnione lub przeniesione. Silny wiatr, zwłaszcza między 5-7 grudnia odczujemy również w Polsce, zwłaszcza na południu w rejonach podgórskich i górskich, gdzie w porywach także osiągnie wskazane wartości. Okresami silniej powieje w głębi kraju, zwłaszcza nad morzem.
Zobacz: Ochłodzenie przyniesie śnieżyce. Szybko zrobi się biało i ślisko. Będzie nawrót zimy w tych dniach
Źródło: DobraPogoda24.pl